Skocz do zawartości

Polskie czolgi ..


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 228
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wizja super. Jednak przednia górna płyta kadłuba była (wg pamięci i słów E.Habicha) bardziej poziomo. Ponadto połączenie płyty przedniej górnej z dolną przednią nie wiedzieć dlaczego miało być przy pomocy wąskiej płyty pionowej. Tak przynajmniej zakładał ponoć projekt. Oczywiście niepotrzebnie to komplikowało roces produkcji bo trzeba było wspawać dodatkowa płytę ale...może później doszłoby do uproszczenia. Poza tym na projekcie Krzyhala ewidentnie wykusz jest za duży, gdyz tam miała się mieścić wyłącznie radiostacja. Na 100% karabin maszynowy miał być nie nad wieżą ale z prawego boku lufy. Na lufę km nie przewidywano osłony pancernej!!! Ponadto, trudno zdradzę tajemnicę, wóżki miały być zdwojone i połączone wspólnymi resorami płaskimi. Mam też wrażenie, że wieża jest trochę zbyt nieforemna. Jeśli dobrze zrozumiałem słowa Konstruktora to miała ona być bardzie stozkowa z jarzmem na km plot. na górnej płycie wieży. Chyba więcej już z opisu nie da się wyciągnąć. Wiem, że rozpatrywano 2 wersje tyłu czołgu jedna jak w Panterze, a druga bardziej jak w T-34 ale decyzja ponoć nie zapadła ostateczna. Miała zostać sprawdzona na drewnianym modelu odnośnie łatwości dostępu do silnika, gdyż tam przewidywano klapę pancerną. No i oczywiście cały kadłub miał być spawany.
P.Z.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki very bardzo Panowie, a zwłaszcza Panu Panie Piotrze.

Jest to oczywiście kolejny etap, wcale nie ostateczny.
To co widać nad lufą działa to jest cylinder oporopowrotnika a nie karabin, na razie jeszcze nie opancerzony. Widać go teraz , ponieważ wysunąłem armatę nieco do przodu.
Kół nośnych jest po sześć z każdej strony czyli 3 x 2 , tylko jak to słusznie zauważył jotes, na tym poziomie wizualizacji, wózki nie są poprostu narysowane. A tak przy okazji, czy zawieszenie to miało być podobne do tego z 4TP i czegoś w rodzaju LT vz.38 (PzKpfw 38(t)? czy wózek wychodził na zewnątrz kół?
Czuję się zdopingowany do dalszych prac.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

witam
wracając do czołgu 14TP
konstrukcja rzeczywiście przypominała troszke czołgi serii BT i wydaje mi sie że tutaj należy szukać tropu tym bardziej że zarówno sowieccy jak i polscy konstuktorzy opierali sie na czołgu christiego, to od niego pochodzi układ jezdny czołgu 10 TP. jeżeli poszliśmy tą samą ścieszką to właśnie tak wyglądał czołg.
Przedstawiam moją wizje polskiego czołgu w tradycyjnym oliwkowo-zielonym malowaniu w czasie walk gdzieś w polsce w 1940 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 1 year later...
Zaintrygowała mnie dyskusja na temat czołgu 25TP inż.Habicha. Kol.Krzychal wykonał dużo pracy nad odtworzeniem przypuszczalnego wyglądu czołgu. Pan Piotr Zarzycki dał wskazówki dot. układu jezdnego czołgu 25TP. Warto odświeżyć i apeluję do Krzychala aby Polskie czołgi ruszyły. Z perespektywy kilku lat modelowanie" czołgu i innych pojazdów poszły do przodu :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartekd
witam
wracając do czołgu 14TP
konstrukcja rzeczywiście przypominała troszke czołgi serii BT i wydaje mi sie że tutaj należy szukać tropu tym bardziej że zarówno sowieccy jak i polscy konstuktorzy opierali sie na czołgu christiego, to od niego pochodzi układ jezdny czołgu 10 TP. jeżeli poszliśmy tą samą ścieszką to właśnie tak wyglądał czołg.
Przedstawiam moją wizje polskiego czołgu w tradycyjnym oliwkowo-zielonym malowaniu w czasie walk gdzieś w polsce w 1940 roku

--------------------------------------------------------------

Na twoim rysunku jest wersja wyglądu ... jaką nasz wywiad poderzucił Niemcom.

Polecam najnowszy Poligon i korektę wyobrażeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 4 years later...

Jakiś czas temu na forum popularnej gry World of Tanks, pojawiły się zdjęcia dokumentów jakoby pochodzących z CAW a dotyczących koncepcji polskiego czołgu ciężkiego z 1939r.
Reszta zdjęć w poście na wspomnianym forum:
http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/346000-polska-bron-pancerna-informacje/page__st__20__pid__7053499#entry7053499
Jak widać jest to teoretycznie część większej całości pt. Plan modernizacji i rozbudowy wojska na lata 1940-1945".
Czy ktoś zaznajomiony z zawartością CAW mógłby się odnieść do tematu i potwierdzić (lub nie) autentyczność tego dokumentu?
Jeżeli to autentyk co z pozostałymi projektami (ten wspomniany to 3/8)?
A może to fałszywka stworzona niedawno tylko na potrzeby społeczności gry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przeglądając cały szkic" jestem w stanie się zgodzić (błędy? językowe).
W takim razie o czym pisze p. Danuta Skrzypczak w roczniku CAW:
espół akt Biura BadańTechnicznych Broni Pancernych obejmuje archiwalia z lat 1934—1939 w liczbie 100 j.a., stanowiących łącznie 2,75 mb akt. Cały zespół ujęto w odpowiednie grupy rzeczowe.
W związku ze specyficznym charakterem omawianej instytucji —
najliczniejsza grupa akt dotyczy zagadnienia broni pancernej, w szczególności zaś:
czołgów, samochodów pancernych, sprzętu i wyposażenia technicznego. Obszerny materiał dotyczy czołgów: zwiadowczych, ziemnowodnych, 7-tarczowych i średnich. "

Jakie czołgi 7 tarczowe miała na myśli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wałek jak się masz ....
proste pytanie ten napis Czołg ciężki Polski" to jak napisano powiększonym fontem jak wszystko pisane jest na maszynie do pisania .....takie napisy wykonywano odręcznie ...


tyle mojego.

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie