Skocz do zawartości

Polskie czolgi ..


Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z okazji chciałbym prosić p. Piotra o spojrzenie na inny ciekawy wątek na tym forum, być może związany z początkami polskiej broni pancernej. Może znajdzie się wreszcie wyjaśnienie tej zagadki?

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=262585

Pozdrawiam,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 228
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ooups, faktycznie Michale , masz rację, trochę przesadziłem z tym km-em. Dzięki za zwrócenie mi uwagi.
Wszak tylko ten się nie myli, kto nic nie robi.
Zaraz się biorę za sprawdzanie reszty wymiarów.
Co do km-u to miał być nasz nowy typ C - długość broni - 1125mm.
Dla bardziej dociekliwych Kolegów - przyznaję się bez bicia - Neubaufahrzeug jest odwrócony z prawej strony. Nie dysponuję rysunkiem lewego boku tego czołgu, a chciałem żeby wszystkie patrzały w tą samą stronę.
pozdrawiam krzyhal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie
Sprawdziłem i podałem wymiary, km mniejszy, siatka pomocnicza co 1 metr i to tyle.
Zacząłem kombinować z tym czołgiem od inż. Habicha - na razie mam armatę, silnik (Maybach) i układ przeniesienia napędu (od Panzer IV). Koła nośne były podobne do tych z 4TP.
pozdrawiam krzyhal
P.S.
Panie Piotrze, czy mógłby Pan choć w przybliżeniu określić czas, jaki nas dzieli od wydania pańskiej pracy, o której chyba wszyscy tu ciepło myślimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzyhal:)

Czy mógłbyś dołożyć do rysunku jeszcze ten pojazd:
http://www.odkrywca-online.com/forum_pics/picsforum13/0_copy40.jpg
Ponoć to 14TP. Na podstawie wielkości peryskopu odwracalnego policzyłem ze jego długość wynosiła ok 680 cm. Rysunek pochodzi z tego wątku:
http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=182824#182824
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,Ok Michale, daj mi tylko troszkę czasu.
Co do wojego" rysunku - opublikowany w artykule J. Magnuskiego Czołg 10TP" w nTW 6/96.
Szczerze mówiąc to nie bardzo mi się on podoba - na oryginale był podpis - Polnischer Panzerkampfwagen T 39 - czy nie za dużo w nim germańskich elementów - m.in. wieżyczka dowódcy, układ rur wydechowych.
Czy gdzieś było, że 14TP miał mieć po 5 kół na stronę?
To tak na szybko.
pozdrawiam krzyhal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie
Troszkę to trwało - urlop itp.
Spełniam prośbę Michała.
Wydaje mi się jednak że długość 680 cm to trochę za dużo.
Ja wziąłem pod uwagę średnicę kół z 10TP (założyłem że wykorzystano te same koła ) i wyszedł mi trochę mniejszy czołg, choć w sumie też dosyć duży gabarytowo.
Niemniej jednak, mam wątpliwości w stosunku do tego rysunku.
Czy ktoś wie może, ile kół miał mieć 14 TP?
Poza tym, robiłem wstępne przymiarki silnika Maybacha i nie bardzo się on tu mieści.

pozdrawiam krzyhal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Witam.
W najnowszym numerze NTW polecam artykuł J. Magnuskiego dotyczący czołgów średnich przed 1939 r. Świetne uzupełnienie do artykułu P. Zarzyckiego z WPT 7/8 1986.
Niestety, na nowe opracowanie Pana Piotra będzie trzeba poczekać.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, to trochę więcej szczegółów jest u Magnuskiego, np. uzupełnienie o różnych wariantach uzbrojenia - min. moździerz 81mm w jednej z wersji, automatyczna 40-stka to nie zwykła plotka, a pochodna od niej itp. Trochę więcej o opancerzeniu i błąd w tabelce - zamienione nagłówki.

pozdrawiam

P.S.
Akurat pojawienie się tego artykułu (dopiero dzisiaj kupiłem NTW) zdopingowało mnie do obiecanego wcześniej szkicu sylwetki bocznej czołgu inż. Habicha. Postaram się jeszcze dziś go wkleić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Żeby nie było, że cóś kręcę, przedstawiam przekrój -

armata -
75mm wz. 22/24 - opracowana na podstawie rysunków z tego forum i zdjęcia z linku podanego przez jednego z Kolegów,

silnik -
Maybach HL 120 (niebieski) i układ przeniesienia napędu (czerwony) z czołgu PzKpfw IV,

koła nośne -
przyjąłem na 65 cm - (w pierwszym artykule p. Zarzyckiego jest 600-700mm, więc krakowskim targiem wyszło 65 cm) pogrupowane po dwa, a nad wózkami rolki górne, nie dysponujemy niestety szkicem inż. Habicha i tylko możemy domyślac się czy były trzy wózki czy może cztery (przy założeniu mniejszej średnicy kół), mnie wyszło, że wystarczyły by trzy,

kadłub -
silne pochylenie płyty czołowej i bocznych (na razie jest tylko rzut boczny), wg p. Magnuskiego - możliwie niski i szeroki,

wieża -
możliwie duża, niska i opływowa + dwa włazy dla załogi.

Na razie tyle.

pozdrawiam

P.S.
Wszelkie propozycje, uwagi i krytyki mile oczekiwane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie