Jump to content

cieciwa

Forum members
 • Content Count

  612
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by cieciwa

 1. Przepraszam, że odkopuję" stary temat, ale na zdjęciu TomekSz1 z 2011-09-21 09:59:10 jest uwidoczniony jaszcz amunicyjny. I jest to chyba jedyne jako-tako wyraźne zdjęcie tego jaszcza od tyłu - chyba się nie mylę. Czy mógłbym prosić osobę będącą w posiadaniu tego zdjęcia o przesłanie skanu w dużej rozdzielczości (2400DPI) ?
 2. Chyba to samo, czyli pontony stalowe. Poprawcie mnie, ale czy to nie nosiło w całości oznaczenie LMPS? Od Lekki Most Pontonowy Stalowy - i było z importu", w przeciwieństwie do LMPD (Lekki Most Pontonowy Drewniany) który był w całości polską konstrukcją i produkcją.
 3. Ale pontony wyglądają na typ Birago" ....
 4. Raczej LMPS.... To mi wygląda na metalowe pontony.
 5. Czy ktoś zna powód przebudowy Łazika" z wersji z krótkimi przednimi błotnikami i kwadratowym" bagażnikiem na wersję późniejszą z długimi błotnikami i obłym bagażnikiem tylnym ?
 6. Nie jestem pewien czy LMPD-ki miały jakieś inne elementy pływające. 4250mm miały LMPS-y (albo pontony typu Birago") http://galaxy.uci.agh.edu.pl/~sas/ponton/_0001.png http://galaxy.uci.agh.edu.pl/~sas/ponton/_0001%20%284%29.png I tu jest część środkowa.
 7. Raczej tak. LMPD-ki miały ostre" łączenia dna i burt, tu są łagodne. LMPD-ka mam tylko takiego: [url]http://galaxy.uci.agh.edu.pl/~sas/ponton/ponton1.jpg[/url]
 8. Żeby nie dodawać niepotrzebnie wątków piszę tutaj. Analizując zdjęcia ze sprzętem pomocniczym dla 220mm zauważyłem że wszystko wskazuje na to, że istniały przynajmniej 2 wersje przyczep, choć może istniały prototypy i wersje finalne różniące się zarówno osprzętem jak i wymiarami. Na jednych zdjęciach widać lewe burty przyczep na których są zamocowane po 3 łopaty saperskie w dwu poziomach, a na innych jest czysta burta bez żadnych mocowań. O ile paski/klamry do trzymania styliska można przeoczyć o tyle raczej nie da się przeoczyć kieszeni" na samą szuflę. To samo można powiedzieć o wymiarach. O ile można przyjąć, że stosowano tą samą łopatę saperską to jest znane zdjęcie na którym przyczepa jest (zdaje się być) dłuższa niż na innych. Jaka jest szansa na to że jest to prototyp i wersja finalna? A jaka na to, że są to dwa niezależnie funkcjonujące typy przyczep?
 9. A czy materiały dotyczące noszy są również gdzieś dostępne? Rozglądałem się, ale nie znalazłem - zapewne źle szukałem.
 10. Cztery lawety i mniejszy wóz amunicyjny ... Czyżby to była przyczepa typu R" ??
 11. Na pierwszym planie wóz pontonowy drewniany do przewozu pontonów typu Birago" - poprawcie mnie jeśli się mylę. Ale co za nim ? Jakaś przyczepa na pneumatykach? LKS? Bo jako ostatnie, to coś na drewnianych kołach - jakaś biedka czy coś podobnego.
 12. Ostatnie zdjęcie - rewelacja !! Można prosić o większą rozdzielczość, albo link do aukcji ??
 13. Odświeżam ... W numerze 02/2012 czasopisma Broń i amunicja" jest artykuł o polskich minach przeciwpancernych. Jest tego raptem 4 strony autorstwa Konrada Chorzeli (? czy tak się odmienia nazwisko - Chorzela) ale treść jest warta (jak dla mnie) tych 12 zł, które kosztuje magazyn.
 14. Na zdjęciu TomekSz1 z 2012-02-04 22:51:39 - co to za ciężarówka - ta z prawej ?
 15. TomekSz1, czy to ostatnie zdjęcie w możliwie największej rozdzielczości można prosić ? Powinno wyjaśnić parę wątpliwości odnośnie konstrukcji wozu ...
 16. Hmm, Fiaty powiadacie o 3 osiach? Poza sanitarką nie przypominam sobie nic (pomijam jednostkowe pojazdy) SPA - na 3 osiach? Zresztą to chyba tylko pojazdy jednostkowe. Ale fakt, były Pragi i Renówki - to jest moje niedopatrzenie.
 17. Czy to aby na pewno Polskie ? Raczej nie mieliśmy 3 osiowych ciężarówek
 18. To jeśli znajdziesz tą chwilę, to ja się pisze na nią.
 19. A jest to gdzieś dostępne w formie elektronicznej? Chętnie bym się z tym zapoznała - a sądzę, że nie tylko ja.
 20. Ajaj ... [nie można edytować swoich postów] Mnie bardziej interesuje ten dziwny element, który najlepiej widać na pierwszym z lewej trałowcu - ten między lewą osłoną koła łopatkowego a lewą burtą (jako taką ciemna pionową kreskę) - zaznaczone na czerwono.
 21. Analizując plany wychodzi mi, że interpretacja" Czesława jest akceptowalna. W sytuacji kiedy jedyne co mamy to te kilka zdjęć - różnej jakości. W przyszłości kiedy - być może - pojawią się jakieś inne materiały zawsze będzie można plany poprawić.
 22. Mam przed sobą. Naprawdę ładne ... Szkoda tylko, że zostały podzielone na dwa numery - mnie to wygląda na wymuszanie schodzenia nakładu :( A plany piękne.
 23. Kiedy kontynuacja ? W następnym numerze?
 24. Jendrass, jak to zwykle. Pies ogrodnika" - to takie polskie ....
 25. Może niezupełnie na temat, ale czy mogę prosić o informacje gdzie były opisane ładownice do Ur-a" ?? Kołacze mi się po głowie, że jakiejś monografii - ale nie pamiętam jakiej.
×
×
 • Create New...

Important Information