Jump to content

krzyhal

Forum members
 • Content Count

  398
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Trzeba mieć łeb, żeby tworzyć takie bzdury. XD Oczywiście pewna ilość tych haubitz została zagarnięta przez AC - są nawet fotki jak je używali przeciw Niemcom. Być może nawet jakieś pojedyncze zostały zdobyte podczas Barbarossy. Ale zdecydowaną większość tych dział zdobył Wehrmacht w Polsce w 1939 roki i z tych prawie 350 zostało następnie sprzedanych Włochom. We Włoszech te haubice były w użyciu jeszcze długo po wojnie. A teraz co kilka lat kolejny polski turysta odkrywa" nasz skarb narodowy po raz wtóry. Podejrzewam, że w słonecznej Italii stoi jeszcze kilka, albo i więcej takich dział na cokołach pamiątkowych - tak, że szanse jeszcze są. ;) No i niech się tfurca zdecyduje - haubica to czy armata?
 2. krzyhal

  Maus

  W sumie to fajnie, że Adolf dawał się nabierać na drewniane makietki i modeliki zdalnie sterowane. ;) Wydaje się, że jego wiara w Wuderwaffe była niezachwiana aż do niesławnego końca. Może to i lepiej. :)
 3. Oczywiście, że nie jest. Żadnego 9 TP" nie wyprodukowano - nawet jednej - słownie 1 - sztuki - zwłaszcza, że 9 TP" to nie jest oczywiście żadna prawidłowa nazwa. Nawet te ostatnie 11 sztuk oddanych już w czasie wojny to były najzwyklejsze siódemki". Tę azwę" wprowadził J. Magnuski i teraz całe pokolenia wyznawców" wierzą, że było coś takiego jak 9 TP". :( I nie wiedzą - a to już totalny błąd i nieuctwo, że ostatnie serie 7TP miały dupy" takie właśnie jak ta na zdjeciu.
 4. Co to jest - haubica 100 mm Skoda wz.1914 wz.02"? ;) Może jakieś fotki tejże. :)
 5. Felgi mi coś nie pasują. Polski Fiacik miał inne felgi. To nie są felgi od łazika 518? W obu książkach Majki jest zdjęcie Polskiego Fiata 518 Łazik i ma on moim zdaniem identyczne felgi.
 6. Wczoraj do mnie dotarła. Gorąco polecam - absolutna rewelacja. Wiele nigdzie do tej pory nie publikowanych zdjęć. Nowe i nieznane fakty.
 7. Do Kolegi muslim" - To nie ta książka. Ty masz książke Panów Jońcy, Szubańskiego i Tarczyńskiego z 1990 roku z renówką na stronie 145. Natomiast zdjęcie Lanza znajduje się w książce Panów Tarczyńskiego, Barbarskiego i Jońcy z roku 1995. Niby jedno nazwisko i 5 lat a czyni różnicę. ;-) KH P.S. Ale i tak cała zsługa w odkryciu" dla coe. Ja się takimi gratami mniej jakby interesuję. :-)
 8. Jak słusznie zauważył Kolega coe" na stronie 145 w.w. książki znajduje się zdjęcie rzeczonego ciągnika a nie żadnej renówki. Od tylca wprawdzie, ale te trzy fotki do kupy dają niemal całkowity obraz tego ciekawego pojazdu. Dostęp do trzeciej fotki przez forum dws. KH P.S. A może Pan Adam Jońca zechce się łaskawie wypowiedzieć jeszcze w tej ciekawej sprawie? :-)
 9. A mnie to raczej wygląda na ciężarówkę trzyosiową - dosyć wyraźnie widać otwarte drzwi od szoferki. Np. na używaną w lotnictwie zwłaszcza ciężarówkę Renault OX.
 10. Jendrass!!! A piórko w czapce uwidzieł? ;))) I co Ty na to? pzdr krzyhal P.S. Czyżby zaczątek koncypowania pelot. południowej flanki? Czy po prostu nie było nikogo innego pod ręką? A może taka świecka tradycja, coby piórkiem po oczach?
 11. Czy ja dobrze widzę, że oni mają zmodernizowane u nas mośki" wz. 91/98/25?
 12. No, już bodziu napisał, że to Bolinder ;))) A właściwie Bolinder-Munktell typ 25. I raczej nie był z rekwizycji tylko wojskowy. W 1938 zakupiono kilka sztuk dla wojska celem motoryzacji artylerii ciężkiej - co widać na fotce - jest więcej fotek, z różnych ujęć tego zespołu jezdnego. Pomysł w sumie niezły, bo nie trzeba było zmieniać zawieszenia dział ze względu na osiągane prędkości a i tak było szybciej niż z napędem na sieczkę. Niestety , jak to u nas, zrealizowano by to pewnie dopiero pod koniec lat czterdziestych. :((( Oprócz 5-ciu Bolinderów zakupiono także 4 podobne Hanomagi PS 38. Próby prowadzono w 5 pac-u w Krakowie. Jak widać na zdjęciu, brały także udział we wrześniowych zmaganiach. pzdr
 13. Doktorze, jestem Twoim dłużnikiem. Dzięki bardzo. pozdrawiam
 14. Dr.Wstrząs - czy ja też mogę poprosić o to samo co kolega Berlin - fotki jak jest rozmieszczone wyp. saperów? (2006-10-04 14:24:00) krzysiek@plart.org pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information