Skocz do zawartości

Psy w Wojsku Polskim


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

A na powaznie - Szarik nie byl jednak wynalazkiem czterech pancernych. Psy w roznych bardzo funkcjach uzywane byly wojskowo jak historia dluga. I znowu album Quiriniego - zdjecie z podpisami: Ambulance dog, Cane del servicio sanitario i Sanitathund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gdzieś relację z ćwiczeń międzydywizyjnych z 1935 roku, na temat wykorzystania psów do przenoszenia meldunków. Tylko nie pamiętam czy były to pułkowe czy dywizyjne pododdziały łączności. Wiem tylko, że wykorzystywano psy małych ras, nie owczarki niemieckie :).

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to pierwsze zdjecie to jest psia iedka" amunicyjna????

i jak to jest rasa czy to nie sa hauski ??? i czy wogle jest mozliwe ze wp uzywano hausków ;-)


i tak napowanie czy w 1939 cos mobiliowana czy to pozostało tylko w strefie prób ???

bo mi jakos w oczy nic takiego nie wpadło.....

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest dosyć ogólny i pozwolicie że wcisnę swoje 3Gr.
Odnośnie służby psów w WP można sie coś dowiedzieć z regulaminu słuzby wartowniczej.
Psy były i są nadal wyk. w tym celu. Zajmuje sie tym psiarczyk w psiarni. Opiekuje się nimi, gotuje jedzenie i rozprowadza na posterunki. Odpowiednie przepisy regulują tok tej służby i warunki w jakich pies ma ją pełnić. Zazwyczaj takie posterunki wystawia się w rejonach szczególnie chronionych jak bomboskłady, magazyny spec.zn. itd.. Na poserunku pies ma budę i jest przypięty do rozciągniętej linki z takim wyliczeniem aby sąsiadujace psy się nie zaplatałt ani nie pogryzły. Bo są to samce.
saludo comet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj Schrek'u Schrek'u sam jesteś husky :-))
A tak na poważnie to na piątym kadrze (nr 0000020) pod adresemktóry podał JoncA sa te same psy i z tymi samymi sprzętami co na zdjęciu które wstawił bodziu000000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie na temat, ale nie moglem sie powstrzymac. Rok 1988, Beirut. Israelici rzekomo uzywali psow specjalnie wycwiczonych do gonienia za palestynczykami broniacymi sie w systemie tuneli. Psy byly wyposazone w kanistry gazu lub materialy wybuchowe ktore zdalnie odpalano. Na zdjeciu (rzekomo) pies zastrzelony przez obroncow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo tych wózków dla psów. Mamy w grupie zdolnego chłopaka spłodził narazie uproszczona wersje tego wózka.

jaby wam sie udało jakies szczegoły utalic był bym wdzeczny co do jego konstrukcji



Schrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Do Schreka:

A czy Twój zdolny Kolega ma czas i ochotę zrekonstruować inne sprzęty wojskowe tudzież budowle? Mam tu na myśli rysunki do Wirtualnego Muzeum Westerplatte.

Może ktoś inny zna kogoś kto ma podobne umiejętności lub sam takimi dysponuje i ma czas oraz ochotę współpracować przy naszym projekcie?

Sorry, że ja się tu wtryniam nie w temacie", więc dla czystego sumienia dodam, że na Westerplatte był etat na 24 psy wartownicze. Z biegiem lat ilość etatów się zmniejszała aż ok. 1934 zrezygnowano całkowicie z psów wartowniczych.

W 1939 r. na W-tte były dwa psy - dogi, ale nie pełniły one żadnych funkcji".

Pozdrawiam. wachmistrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie