Skocz do zawartości

Niezniszczalne Tygrysy???


Indian Chief

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 237
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Apropos Tygrysów-mnie ciekawi jedno zdarzenie.

Podczas walk na terenie Polski w 1945 -507 batalion tygrysów musiał zostawić (porzucic/zniszczyć) 22 czołgi
1-go batalionu gdyż zawczasu nie przygotowano przeprawy przez Wisłe w okolicy Grudziądza.

Pyt:Czy komuś śą znane zdjęcia tych zniszczonych tygrysów lub jakiekolwiek inne informacje na ten temat np:
jak zniszczono te czołgi-przez wysadzenie zatopienie....itd.
Może ktoś dydponuje angileskojezyczną literaturą i tam jest coś na ten temat.

Pzdr.
@ndrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Zastanawiam się nad jedną kwestią. Jak wyglądałby pojdynek 1 na 1 TII z IS-3. Te czołgi nigdy się nie spotkały, w końcu IS-3 wszeł oficjalnie do uzbrojenia dopiero w marcu 1945 i do końca wojny wyprodukowano ich jedynie nieco ponad 20 sztuk, ale co by było gdyby?
Ironrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta informacja jest z Tigers in Combat"? Mogę ewentualnie poszukać czegoś więcej.

Jeśli chodzi o niszczenie Tygrysów to przewidziana była specjalna procedura: w czołgu przewożono dwa granaty Z 85 (nie wiem co to jest za granat) jeden z nich umieszczano w otwartym zamku działa, a drugi na silniku i uruchamiano zapalniki czasowe.

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta inormacja o Grudziadzu jest z jednej z polskich ksiązek....(pewnie wiecie z jakiej :) ) wydaje mi się że w orygianale można ja znaleźć właśnie w 'Tigers in Combat' lub 'Panzertruppen'-obie pozycje niestety daleko w kolejce moich priorytetów....
Zależy mi najbardziej na fotkach.
Może znalazło by sie coś o 507 batalione jak walczył na Pomorzu....

Pzdr.
@ndrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
tu jest praktycznie wszystko co powinno się wiedzieć o s.Pz.Abt 501
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?p=231175#231175
tu jeszcze o jednostce
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?t=9382&sid=de2079659d317481d3af1a5cc9481bc1
i chyba nawet nie zdajecie sobie sprawę jakie głupoty powypisywaliście:
-Batalion pancerny w tamtych czasach liczył 3 kompanie po 15 czołgów
-pod staszowem niemcy stracili 14 czołgów w tym 3 dali w prezencie" sowietom
-20 panher i 20 Pz.IV na stacjii w koniecpolu to tygryski
trudno tak odpowiedzieć na pytanioa z całego wątku więc się ograniczę i zdjątek KT mam w tym momencie ponad 500 więc proście o co chcecie tylko niektóre niepoukładane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jock
Na stronie lexikon der wehrmacht" sam znalazłeś informcję o składzie 501/424. Bjar1 chyba przez uprzejmośc nie sprostował Twoich informacji dotyczacych Pz.IV. W batalionie nie było Pz. IV. Tenże batalion otrzymał od 509 ileś tam sztuk Pz.VI. Zdjęcie zamieszczone przez Maru pokazuje z dużą dozą prawdopodobieństwa Pz.VI z tej jednostki. A,że jesteś dociekliwy gorąco polecam wyszukać w internecie np. na forum missing-lynx lub panzer-archiv( strona w języku niemieckim) informacji
których autorem jest np. Martin Block.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zdjęcie, jeśli to Ćminsk, to tylko Tygrys z 424 batalionu. Ten batalion w 2/3 miał właśnie Tygrysy I. Tyle, że cofał się i na Końskie, i na Częstochowę.

Znane jest zdjęcie z I 1945 z Częstochowy Tygrysa I z 424 batalionu. A to jest drugie - późny Tygrys z charakterystycznymi gąsienicami nakładanymi na bok wieży. Rosjanie pozbawili go już armaty (typowa procedura) a deszcz zmył białą farbę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie