Jump to content

Mi.Der

Forum members
 • Posts

  1399
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Mi.Der's Achievements

3

Reputation

 1. Dobra odpowiedź, chociaż my nasze zwykłe niszczyciele nazwaliśmy na wzór francuskich wielkich niszczycieli "kontrtorpedowcami" Ale koledze chyba chodzi o typ, a nie klasę. Francuskie piękne czterokominowce miały po 2440 ton i nosiły pięć dział kalibru 138 mm - więc nie to samo, chociaż rodzinne podobieństwo francuskiej szkoły zachowały...
 2. Dziwne, u mnie działa. W starym serwisie: https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/116219/f672264b5a97744f716aee5f4eb24e01/
 3. Zabrałem się ostatnio za chronologię modernizacji Vickersów i pojawiła się wątpliwość co do datowania zdjęcia z NAC, opisanego jako 11 listopada 1932 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/5985996/obiekty/290731#opis_obiektu. (notabene, publikowanego bezmyślnie w odwróconej wersji u Ledwocha).Obecność już w 1932 roku czołgów z działkami 37 mm wywracałaby dotychczasowe twierdzenia publikacji... Mam prośbę o pomoc: w jakich tytułach można znaleźć zdjęcia z defilad listopadowych z lat 1932-35?... Znalazłem w sieci przydatny tylko Kurier Poranny, ale w listopadzie 1932 nie ma zdjęcia Vickersów. Niestety, nie ma w sieci dostępnego regularnego numeru 314 z 1933, a tylko wkładka ilustrowana bez związku.
 4. Słusznie, ale najlepiej podawać wyraźnie datę jako datę publikacji ;) Z mojej strony to nie tyle wiedza, co akurat parę dni temu ulepszyłem stosowny artykuł na Wikipedii przy użyciu zdjęć z NAC i to akurat było z wizyty francuskich oficerów w czerwcu 1931.
 5. W zasobach na dysku znalazłem jeszcze lepszą wersję:
 6. Znalazłem lepszą wersję tutaj. Ciekawe, że zdjęcie spalonego PF621 wyżej w tamtym wątku pochodzi z tego samego albumu, ale nie można go powiązać z tematem i jest wokół "za łyso" - podobny spalony PF621 był na zdjęciu z kolejną tankietką ze strzałą (na 2 stronie tego wątku), ale otoczenie się nie zgadza (miasteczko i tankietka).
 7. Byłem co prawda mocno sceptyczny, ale postanowiłem porównać... ? Ciekawe swoją drogą, kto ma te odbitki i czy kiedyś zobaczymy je w lepszej jakości... Dziwne, że w sumie zdjęć tych tankietek i dział jest stosunkowo niewiele.
 8. Znalazło się i zdjęcie od "dołu" w minimalnie lepszej jakości. Może to myślenie życzeniowe, ale za wozem taborowym po prawej jest coś, co może być tankietką, z żołnierzem stojącym na dachu... A za tym zdjęciem było jeszcze drugie ?
 9. ...skłoniło mnie to do przejrzenia zdjęć armat, jakie mam na dysku - i bingo! ? Warto zauważyć tak samo przewrócony jaszcz i ciężarówkę z napisem (Chevrolet z rekwizycji?), którego już nie ma głównym zdjęciu.
 10. Chociaż to chyba nie ten sam słup, bo według tego, jak ja to widzę, tankietka powinna być gdzieś po prawej stronie zasłonięta wozem, a pochyłe drzewo i drugi słup powinny być za prawą krawędzią zdjęcia... W tym samym albumie było trochę lepsze, publikowane już tu zdjęcie z drugiej, "górnej" strony:
 11. Po dłuższej przerwie, znalazłem w wątku o artylerii to zdjęcie, przedstawiające niewątpliwie "dolną" część lasku - widoczna chyba między drzewami lufa Boforsa, chociaż trudno coś więcej dowiązać z uwagi na jakość i słabe obfotografowanie tej strony. Z tego wynika, że było tam znacznie więcej sprzętu motorowego, niż sądziliśmy. Słupy elektryczne czy telefoniczne wskazują, że tankietka z postu powyżej chyba będzie w tym samym miejscu.
 12. Wyjątkowo dziwny, żeby nie powiedzieć podejrzany dokument. Spis pociągów wskazuje, że musiałby pochodzić już z drugiego tygodnia wojny, co zupełnie nie znajduje odbicia w treści. Co to ma być - rozlepiany po mieście, nie wiadomo po co, spis pociągów pancernych, żeby ludzie wiedzieli, jakie wojsko ma pociągi na froncie, łącznie z improwizowanymi?... Slogan "silni, zwarci, gotowi" i wzmianka o możliwości skutecznej obrony przed "każdym zagrożeniem", bez jakiegokolwiek odniesienia się do toczącej się od tygodnia wojny?...
 13. W 1930 roku "Danuta" miała w składzie półbeczkowy wagon typu warszawskiego, w nieustalonym czasie przesunięty do "Poznańczyka" - a sama dostała wagon z "Paderewskiego", który z kolei dostał mniejszy wagon z "Poznańczyka".
 14. Sugeruję, żeby zakończyć ten wątek, skoro istnieją wątki szczegółowe, a zamiast tego używać dla pociągów do czasu demobilizacji: Dla czasów służby pokojowej od połowy lat 20. do sierpnia 1939: A dla zdjęć z września 1939 tradycyjny
×
×
 • Create New...

Important Information