Skocz do zawartości

Mi.Der

Użytkownik forum
 • Zawartość

  1352
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral
 1. Mi.Der

  Polskie Pociągi Pancerne 1921- 1939

  To niemiecki Panzerzug 27, z wagonem szturmowym "Śmiałego" przebudowanym na przeciwlotniczy Flakwagen. Nie wiem skąd wzięli ten wagon po lewej.
 2. Mi.Der

  Pociągi Pancerne cz.8

  Wreszcie zrobiona zapowiadana od wielu lat galeria PP nr 12 http://derela.pl/pp12_galeria.htm , dla zainteresowanych. Parę zdjęć zostało podretuszowanych (napisy) lub złożonych z dwóch
 3. Mi.Der

  Pociągi Pancerne cz.8

  Zauważyłem jeszcze jedną ciekawostkę. Na wyższej wieży lufa armaty na pierwszym zdjęciu jest normalnie, a na dolnym (i pozostałych) jest zablokowana w pełnym odrzucie... Swoją drogą, czy ktoś ustalił w którą stronę jechał pociąg?
 4. Mi.Der

  Pociągi Pancerne cz.8

  Możliwość 2 wydaje się najlepsza - tylko ciekawe po co?... Możliwość 3 odpada, bo są inne zdjęcia przedstawiające rozsadzony wagon po tej właśnie stronie, zresztą stąd wziął się ten odwinięty pasa pancerza. Możliwość 1 raczej odrzuciłem, bo o czymś takim w przypadku pp nr 12 się nie pisze (taki opis istnieje przy pp 11, który z kolei nie wskazuje na żadne wybuchy.. ;). Ale przede wszystkim, ciekawe, że drugi tor jest wolny - a wydawało się, że powinien tam być zator na dwóch liniach! Chyba, że zator powstał później..
 5. Mi.Der

  Pociągi Pancerne cz.8

  ...
 6. Mi.Der

  Pociągi Pancerne cz.8

  Zabrałem się za porządkowanie zdjęć PP 12 i może coś z tego wreszcie wyjdzie. Ale przy tym znalazłem jedno zdjęcie, którego, przyznam szczerze, nie rozumiem i na razie nie przyjmuję jego istnienia do wiadomości ;) Czy macie jakieś przemyślenia na ten temat?...
 7. Mi.Der

  Ursus wz.29

  Piękne, w sam raz do ukradnięcia" na stronę ;) - skąd pochodzi?
 8. Mi.Der

  Ursus wz.29

  Plany to lueprint", ale słabo czytelny i trochę kiepsko złożony, w monografii Szubańskiego o samochodzie wz.29 wydawnictwa ZP (pod tytułem udającym TBiU). A rura wydechowa, na ogół pomijana na rysunkach ;) powinna wystawać pod pancerzem tuż przed lewym tylnym kołem. Widać ją na zdjęciach z defilady samochodów w kamuflażu japońskim".
 9. Mi.Der

  Ursus wz.29

  Znalazłem na planie odpowiedź na pytanie Radetta z 2009 roku o wlew paliwa ;) Otóż, jedyny wskazany tam wlew paliwa jest na masce, przed kierowcą, z pokrywą o grubości 7 mm blachy pancernej. Jest tam niewielki zbiornik (opadowy?) pod spodem. Czy wobec tego rura biegła przez całą długość samochodu, do baku z tyłu?... A propos - a wiecie, gdzie była rura wydechowa?.. ;)
 10. Mi.Der

  Maj 1926- groźne memento!

  No przecież nie Autora wątku :) Dlatego napisałem, bo zirytował mnie komentarz, który wprawdzie nie wprost, ale wydaje się usprawiedliwiać część ofiar cywilnych jako ofiar własnej głupoty, czy też ciekawości". To nie nagroda Darwina, gdzie faktycznie można się pośmiać, w jaki głupi sposób ludzie się eliminują z tego świata. Niezależnie od tego, że rozsądni ludzie podczas strzelaniny wojska na ulicach siedzą w domu (gdzie zresztą też mogą oberwać"), to moim zdaniem w żadnym stopniu nie zdejmuje to odpowiedzialności za ich śmierć z organizatorów zamachu stanu. Nawet, jeśli policja mówiła, żeby nie podchodzić, bo tam strzelają.
 11. Mi.Der

  Maj 1926- groźne memento!

  Dopiero teraz spojrzałem na ten wątek i muszę powiedzieć, że niektóre komentarze, zwłaszcza przy początku, są niestosowne :( Nawet jeśli ktoś wielbi Piłsudskiego za inne zasługi i np. usprawiedliwia zamach majowy wyższą koniecznością(?), to trudno chyba pochwalać taką metodę przejęcia władzy w demokratycznym kraju: jeśli władza nam się nie podoba, to wyprowadzamy wojsko na ulice i robimy zbrojny zamach stanu. A cywile są sami sobie winni, bo chodzą po ulicach, gdy wojsko strzela do siebie nawzajem, w czasie pokoju... To tyle na ten temat.
 12. Mi.Der

  R-35 w WP -pytania

  No i o ile się nie mylę, kokarda na wieży...
 13. Mi.Der

  Polskie Pociągi Pancerne 1918- 1939.

  Nie wiem czy było, ale ja pierwszy raz widzę te piękne zdjęcia z NAC: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narcyz_Witczak-Witaczy%C5%84ski_-_7_Pu%C5%82k_U%C5%82an%C3%B3w_Lubelskich_(107-738-66).jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narcyz_Witczak-Witaczy%C5%84ski_-_7_Pu%C5%82k_U%C5%82an%C3%B3w_Lubelskich_(107-738-67).jpg
 14. Mi.Der

  Zdjęcia TKS - część V

  O ile się nie mylę z pamięci, Żabinka.
 15. Mi.Der

  Zdjęcia TKS - część V

  Dwa zdjęcia wyżej - czyżby Oleszyce?... Były tam chyba tylko walki 121 kompanii Vickersów. Ale z innych zdjęć wynika, że to tankietka z pociągu pancernego, z nakładkami na belki zawieszenia. Jeśli rozpatrujemy okolice Oleszyc, w grę mógłby wchodzić chyba tylko szkolny pociąg pancerny 2 dpp, który zakończył szlak w Jarosławiu. Zdjęcie tej tankietki było też gdzieś opisane jako na szlaku 2 Dywizji Pancernej (bei Jordanow) - a dywizja ta podążała m.in. ...gegen den polnischen Dunajec-Brückenkopf und den San bei Jaroslau vor, ohne auf größeren Widerstand zu treffen". Dla kompletu trzeba dodać, że było też gdzieś opisane jako 3 IX 1939 bei Pilitz".
×

Powiadomienie o plikach cookie