Jump to content

Mi.Der

Forum members
 • Content Count

  1387
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wyjątkowo dziwny, żeby nie powiedzieć podejrzany dokument. Spis pociągów wskazuje, że musiałby pochodzić już z drugiego tygodnia wojny, co zupełnie nie znajduje odbicia w treści. Co to ma być - rozlepiany po mieście, nie wiadomo po co, spis pociągów pancernych, żeby ludzie wiedzieli, jakie wojsko ma pociągi na froncie, łącznie z improwizowanymi?... Slogan "silni, zwarci, gotowi" i wzmianka o możliwości skutecznej obrony przed "każdym zagrożeniem", bez jakiegokolwiek odniesienia się do toczącej się od tygodnia wojny?...
 2. W 1930 roku "Danuta" miała w składzie półbeczkowy wagon typu warszawskiego, w nieustalonym czasie przesunięty do "Poznańczyka" - a sama dostała wagon z "Paderewskiego", który z kolei dostał mniejszy wagon z "Poznańczyka".
 3. Sugeruję, żeby zakończyć ten wątek, skoro istnieją wątki szczegółowe, a zamiast tego używać dla pociągów do czasu demobilizacji: Dla czasów służby pokojowej od połowy lat 20. do sierpnia 1939: A dla zdjęć z września 1939 tradycyjny
 4. Zgoda, tyle, że sęk w tym, że nie do końca jest zachowana konsekwencja we wrzucaniu zdjęć, przez co czasem trudno jest coś znaleźć, zwłaszcza, że nie wiadomo nawet, ilu tematów szukać i na której stronie forum będą . Bo Polskie Pociągi Pancerne w walce, 1918- 1921, "Polskie Pociągi Pancerne 1918- 1939." i "Polskie Pociągi Pancerne 1921- 1939 " w znacznym zakresie się pokrywają... Może powinniśmy zakończyć drugi z tych wątków i nic tam nie wrzucać, żeby nie mylił.
 5. Przygotowując ulepszoną galerię pociągu pancernego nr 13, tak mnie tknęło, że gdzieś w zbiorach spadkobierców dziadków z Wehrmachtu znajdują się tabliczki z orłem PKP z lokomotywy i tendra tego pociągu... A zapewne także z niektórych innych. (Tak na marginesie: nie, żebym się czepiał, ale po co nam cztery czy pięć aktywnych tematów o pociągach pancernych, niewiele różniących się zresztą nazwami, skoro i tak wszystkie zdjęcia, z wojny bolszewickiej, lat 30. czy 1939 roku,idą do obojętnie którego?... )
 6. Zajmę się tym na stronie za kilka dni - to autorski wymysł pana Ledwocha, moim zdaniem zupełnie nielogiczny. Autor sam sobie przeczy pisząc, że pociąg jechał powoli - a przecież wielki lej po bombie byłby świetnie widoczny i pociąg jadący wolno spokojnie by wyhamował przed lejem. Obsada musiałaby być ślepa, a przecież jej podstawowym obowiązkiem była obserwacja szlaku. Trudno też przyjąć, że widząc trzymetrowej głębokości lej tuż obok toru i zwichrowany tor przed sobą pomyśleli "a może się uda". Tymczasem skoro wykolejony pociąg minął lej prawie całą swoją długością, ryjąc po gruncie, musiałby
 7. To zdjęcie u Malmassariego ilustruje wagon po zdobyciu przez Niemców - trudno mi powiedzieć na podstawie otoczenia, ale jest to niewykluczone, bo nie ma osłon kół, podobnie jak na zdjęciach przedstawiających wagony postawione na tor. Kamuflaż nie odcina się wyraźnie, ale chyba góra wieży jest malowana na brązowo. Wagon jednak nie ma buforów (które miał na zdjęciach z wykolejoną platformą po bombardowaniu).
 8. Zakładam, że to był ten drugi wagon, który ostatecznie otrzymał "Groźny" - pewnie były z jednego pociągu, biorąc pod uwagę identyczną konstrukcję, a przy tym niestandardową dla radzieckich pociągów?.. Swoją drogą, wieże tego drugiego wagonu "Groźnego" wyglądają trochę jak "dosztukowane".
 9. Która jednostka posiadała taki sam wagon? Bo to jak sądzę po prostu zdjęcie wagonu "Groźnego".
 10. Moim zdaniem wątpliwe, czy to jest 1920 rok - po ukończeniu jesienią 1920 roku Sosnkowski miał dwa wagony typu I, a wagon Groźnego był używany później - być może dopiero od czasów dywizjonu ćwiczebnego w 1924 roku, albo wręcz dywizjonu szkolnego w 1925 roku (i to według dostępnych danych, nie jako etatowy tego pociągu).
 11. Tego szukałem - potwierdzenia, że na początku miał dwa wagony typu I. W konsekwencji podejrzewam, że zdjęcie podpisane jako 1920 rok w "Mundur i Broń", z wagonem "Groźnego", pochodzi z późniejszego okresu.
 12. Powoli nadrabiam zaległości. Arcyciekawe zdjęcie Nie wiesz, z którego roku to publikacja? Wygląda na to, że to "Sosnkowski" w pierwotnym składzie, z armatami 77 mm FK16.
 13. Kwestia jest niestety nie do końca jasna. Można jedynie stwierdzić, że w latach 30. pociągi używane do szkolenia nie jeździły ze sztywnymi składami, i w ogóle chyba nie występowały pod nazwami. Tzw. "pociągiem pancernym" 1 dpp był dawny "Sosnkowski", ale niewykluczone, że tak naprawdę jeździł z wagonami "Danuty"... Według dokumentu powołanego przez Ostrówkę, załoga "Danuty" utworzyła natomiast "skadrowany pociąg pancerny 1 dpp". Według Ledwocha z kolei, pociągiem szkolnym był "Poznańczyk", ale znając jego teorie, być może zobaczył zdjęcie z wagonem "półbeczkowym" i sobie resztę sam dopowiedzia
 14. Nie sądzę, żeby kiedykolwiek "Poznańczyk" z 1 dpp posiadał wagony "Marszałka" z 2 dpp...
 15. Autokorekta, to oczywiście Ursus A, a nie Fiat Faktycznie raczej nie ma innej opcji, niż 81 dywizjon. Chociaż mam koncepcję, że gryf mógł też być na tankietkach z 81 i 82 kompanii - trochę sporo ich zdjęć...
×
×
 • Create New...

Important Information