Skocz do zawartości

Co kryje Wisła pod Modlinem


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Z sensem lub nie ale dodam uwagę :)
Dno rzeki jest w ciągłym ruchu .Przy wcześniejszym wydobyciu wraku z Nidy
przesunięcie obiektu względem położenia pierwotnego wynosiło 50-100 m w okresie ok. 60 lat .
Taką informację otrzymałem od Pana H.G. Pracował nad tematem więc sądzę dane sprawdzone .
Jak to się ma do Wisły gdzie nurt bywa wielokrotnie silniejszy ?
Jeśli były tam stosunkowo lekkie elementy samolotów odległość może być w kilometrach .

a i czołgów należy szukać znacznie dalej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeka jest w ruchu, owszem, zmienia koryto, nanosi piasek itp. Sam pamiętam jak w ciągu 20 lat zmieniły się rzeki u mnie. No ale wraki czołgów nie poruszają się o 50-100 metrów, tylko koryto rzeki ;)

Edytowane przez bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolina rzeki przemieszcza się zależnie od głębokości poniżej dna  ale zawsze .
Jeśli wyobrazisz sobie obiekt "pływający" (zatopiony) w piasku dna rzeki będzie się poruszał razem z nim . Niestety prawa fizyki i przyrody nie znają pojęcia litości :)))
I tak - nie są to moje odkrycia:) - kiedyś interesując się sprawą przeczytałem literaturę naukowo wypowiadającą się w temacie .
Jeśli chcesz podważyć musisz przeprowadzić własne badania ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli np. czołg zatonie 3 metry od filara mostu, to i po 100 latach będzie leżał 3 m od tego filara, przecież nie spłynie z nurtem 100 metrów. Chyba, że ja czegoś nie wiem o cudownym przenoszeniu 50-tonowych kawałków żelaza.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenię zdania odrębne aczkolwiek nie mogę się z nimi zgodzić . Pozostaje wrzucić do Wisły tonę złomu i mierzyć .

To się da zrobić- zdemontuj u znajomych kilka żeliwnych kaloryferów i experyment startuje. :))))

mój stary wózek byłby lepszy ale ochrona środowiska itp choć dla NAUKI poświęceń nigdy dość :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna uwaga- metr sześcienny mokrego piasku 1,6 T mimo to piasek dociera z gór do Gdańska :)
Objętość czołgu  (dane dla małego obiektu, dosyć przypadkowe:) 4x3x 2=24 m sześcienne razy 1.6 T= 38 ton piasku minimum. :)
Czyli czołg ma zbliżoną "gęstość" do otaczającego piasku .(o ile nie został uszkodzony )
Czyli również z czasem dotrze na wybrzeże - choć nieco wolniej :)
Owszem waga ma znaczenie ale historycznie całe Himalaje skał 3 krotnie spłynęły do Zatoki Bengalskiej .
Więc zakładam że i u nas fizyka działa podobnie :)) a przynajmniej takiej normalności pragnę :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bjar_1 napisał:

Jeśli np. czołg zatonie 3 metry od filara mostu, to i po 100 latach będzie leżał 3 m od tego filara, przecież nie spłynie z nurtem 100 metrów. Chyba, że ja czegoś nie wiem o cudownym przenoszeniu 50-tonowych kawałków żelaza.  

Tak Brjar, będzie leżał 3 metry od filara mostu, bez względu czy leżał przy skrajnych  czy przy filarze w nurcie. Rzeczy lżejsze często zalegają w miejscu, gdzie zatonęły. Przykładem są np. zdobne elementy z Zamku Krolewskiego, zagrabione kilkaset lat temu  przez Szwedów, lufy armatnie itp. ect.

Nurkowałem lat niemało nazad w Wiśle nierzadko i na wskazanej lokalizacji historycznych zdarzeń, rzeczy nie uciekły z nurtem w kierunku Gdańska ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, miroslav napisał:

Ło Boziu -tego się obawiałem :) tego gościa fizyka nie dotyczy :))) a nurkuj dalej byle głęboko powiedz kiedy popatrzę będzie doping :)))

Łoo, nie z Tobą gadałem, więc się nie dekoncentruj, tylko odpowiedz konkretnie Brjarowi, a nie ironizuj sobie.;;;Jak zawsze, kiedy ktoś zaneguje Twój " występ"...

A Twojego dopingu nie potrzebuję, bo na odległość ' pachnie"  dotykiem Jonasza, w piątek trzynastego :-))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, miroslav napisał:

I to całkiem prywatnie - formoza czy łaskawie możesz się odp. od tematów w których się wypowiadam ?

Nurek z ciebie może i owszem -szambowy. Na luzie ja nie muszę tu pisać ale nie wiem dlaczego masz wbudowany patologiczny przymus pierdo..nia.

Już cię z kilku forów usunęli . Chyba mieli powody . Owszem usunę ale możesz zachować dla potomności :))))

Jeszcze raz powtarzam, nie z Tobą gadałem i nie jest to wątek którego jesteś moderatorem. To całe " szambo" które zawarłeś w ww . poście jeszcze raz świadczy, że ten " patologiczny przymus p...a"  że to raczej Twoja autorefleksja".

:-) To jeszcze wymień choć jedno forum , z którego mnie usunęli. Pomogę,," Do Broni" nie licz, bo tam admini sami go rozjechali. A teraz jedź dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia -do broni się nie obroni jeśli zasypiesz swoją produkcją :) Dziękuję że nie pozwoliłeś zaginąć w odmętach netu moim przyziemnym wpisom :)

Uważam cię za profil który nie potrafi funkcjonować bez zgnojenia wszystkich w okolicy . Czyli agresja i pisemna paranoja .:)))

Najlepiej zasypać każdy wpis choćbyś pół nocy szukał kolejnego obrazka . Zagłuszyłeś wszystkie tematy które mnie interesowały . Czyli niezależnie co napiszesz służysz obcym  lub własnemu zrytemu ego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo trochę mi się rozjechało , i nie wiem czy się dołączyć do dyskusji , to wątek jest o samolotach , czołgach , piasku , fizyce czy napierdalaniu się . Bo jak o napierdalaniu się to ja tradycyjnie bym się podłączył .

Edytowane przez Cypis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bjar_1 napisał:

No dobra, kamyki, żwir - okej. Ale czołgi ważące kilkadziesiąt ton? ;)

W czym problem? Odpowiednia masa i prędkość wody ma potężną moc. Fala powodziowa znosi domy o masie większej niż czołg. Czołg w rzece to trochę inny wielki głaz. Obecnie niestety możemy sobie pooglądać niszczycielska moc wody.

Nie interesowałem się hydrologią. Może się mylę. Mamy przekrój poprzeczny rzeki 1 m2. Rzeka ma 100km długości i woda w niej płynie z prędkością 1 m/s. Mamy poziomy "słup" wody o masie 100 000T i prędkości 1 m/s. Przecież to jest ogromna siła. Coś w kościach czuję że to nie do końca tak 😎

Niemniej woda ma moc 🙂

Edytowane przez MarekA
  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie