Skocz do zawartości

Na Mazowszu eksplodował niewybuch wojenny. Nie żyje 26-letni mężczyzna.


Rekomendowane odpowiedzi

Wielka tragedia dla rodzin, ale jak czytam o ognisku w artykule, to mam mieszane uczucia... A sądziłem że ktoś chciał szklankę odzyskać... A tu jednak ognisko... Jakoś nie chce mi się wierzyć, że niebywałym pechem rozpalili ognisko nad ukrytym pod ziemią niewybuchem czy niewypałem...

Edytowane przez bialawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, bialawy napisał:

Wielka tragedia dla rodzin, ale jak czytam o ognisku w artykule, to mam mieszane uczucia... A sądziłem że ktoś chciał szklankę odzyskać... A tu jednak ognisko... Jakoś nie chce mi się wierzyć, że niebywałym pechem rozpalili ognisko nad ukrytym pod ziemią niewybuchem czy niewypałem...

Pamiętam jak wiele lat temu palono zgrabione liście. Razem z liśćmi zgrabiono coś z wojny co wybuchło. Na szczęście bez ofiar śmiertelnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bialawy z 20 lat temu byłem z "klozetowcem" w lesie na wyrębie , praktycznie przy ogniskach wypalankowych tam gdzie drwale palili gałęzie a takich stosów było kilka, wyje mi  "klozetowiec" i byłem pewny że jakiś kapsle z piwa lub puszki jak to drwale w trakcie przerwy wypijają i oni zazwyczaj swoje śmieci zakopują . Więc kolega ze szpadlem jak mu wskazałem gdzie ma kopać dwa razy wali szpadlem i mówi że kamień bo nie może wbić szpadla okazało się że "ogórek" ruski z zapalnikiem i to tak praktycznie prawie przy ognisku 1 cm pod glebą. Naokoło w lesie kilkanaście kwadratowych płytkich dołów takich 3x3 m i cały las potem okazało się to jedno wielkie stanowisko kilkunastu lub kilkudziesięciu  moździerzy i pełno pozostawionych ogórków porozrzucanych na całym lesie pod darnią. Widać wojacy w trakcie wojny przybyli ustawili pukawki a potem przyszedł rozkaz dalej więc pukawki zabrali a "ogórasy" zostawili a leśnicy potem las cięli i mieli super szczęście że żadne z kilku ognisk w trakcie spalania gałęzi nie było centralnie nad ogórkiem bo mieli by rozrywkę że ho ho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2023 o 16:26, bialawy napisał:

Wielka tragedia dla rodzin, ale jak czytam o ognisku w artykule, to mam mieszane uczucia... A sądziłem że ktoś chciał szklankę odzyskać... A tu jednak ognisko... Jakoś nie chce mi się wierzyć, że niebywałym pechem rozpalili ognisko nad ukrytym pod ziemią niewybuchem czy niewypałem...

Pewnie chciał wypalić ładunek, to przyczyna tak na oko 70% samowysadzeń saperów amatorów, wątpię żeby ładowali calaka do ognia a tym bardziej przy tym stali. W teorii tnt się spala, natomiast ci dwaj geniusze nie wpadli najwyraźniej na to, że jak od złej strony się nagrzeje/będą mieli pecha/oba to się wytworzy w tym ciśnienie, ładunek zacznie deflagrować i potem przejdzie w detonację. Myśleli pewnie że są tacy sprytni że jak na wikipedii piszą że trotyl się spala to jak wrzucą do ognia to się wypali, a gujana prawda, bo nie zawsze tak jest. 10 lat temu jeden gościu się zdetonował rakietą 300mm w podobny sposób. Wykręcił zapalnik, wsadził w ognisko i czekał aż się wyjara. Wyjarało się wnioskując po sile detonacji 70-90% a reszta dupnęła, spaliła z 10 arów i zabiła typa na miejscu. Podsumuję to dwoma zdaniami-z historii płynie wniosek, że nikt z niej wniosków nie wyciąga, a także pragnę poprosić potencjalnych czytających to saperów amatorów aby urwiłapy rozbierali daleko od innych. Nic mi do waszego życia i ciała, macie prawo ryzykować, ale wyłącznie swoim życiem i ciałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie