Jump to content

bialawy

Forum members
 • Posts

  560
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Everything posted by bialawy

 1. Wybacz toyotomi. Po prostu pierwsze skojarzenie lwiej głowy to klamra wojsk napoleońskich, stąd moja uwaga. Jak zwykle nie zawiodłeś i wyjaśniłeś pewne kwestie odnośnie białej broni, a ja na szczęście z kol. dreptakeustachy nie podpadliśmy za błędne skrytykowanie dzieła domorosłego płatnerza. Pozdr.
 2. A głowica stylizowana na wojska napoleońskie? Trzon opleciony sznurowadłem? Generalnie wysokich lotów wyobraźnia... Mam nadzieje cichą to toyotomi nie zjedzie nas jak burą sukę za takie opryskliwe uwagi oryginalnej szabli z czasów napoleońskich... Pozdr.
 3. Bałem się odzywać pierwszy, ale zgadzam się z przedmówcą. Domorosły kowal i klepanie resoru... jelec też wygląda wyjątkowo oryginalnie. Dla mnie też wygląda na rekwizyt z teatru telewizji ;-) Pozdr.
 4. No tak ale tak jak pisałem wcześniej w jednym z ramion widać otwór z gwintem wewnętrznym, a w pozostałych pozostałości rdzy po "urwanych elementach"? Pozdr.
 5. A wystarczyło wpisać to co widać gołym okiem... Cytuję internety... Inną interesującą formą bilonu zastępczego były tzw. "Werth-Marki", lub bardziej współcześnie "Wert-Marki". Oczywiście monetkami tymi posługiwali się także inni wystawcy, a więc przemysłowcy, właściciele lokali gastronomicznych, majątków ziemskich itp. Wydaje się jednak, iż właśnie drobni kupcy byli głównie emitentami tego rodzaju pieniądza zastępczego, stąd też omówiony zostanie on w tym podrozdziale. Monetki te wykonane najczęściej z mosiądzu , brązu, czasem z niklowanego cynku i aluminium mają bardzo typowy wygląd. Na ogół zaopatrzone są dwustronnie w cyfrę nominału i napis na jednej stronie Wert(h)-Marke oraz miejsce na odcisk puncy z nazwą wystawcy. Nominały takich monetek były bardzo liczne i nierzadko nietypowe (5, 8, 10, 13, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 75, 100, 200, 300, 500 fenigów oraz 10 i 20 marek).
 6. Ciekawe spostrzeżenie. Obawiam się, że trochę za małej średnicy jak na parasol. Domyślam się, że chodzi Ci o koronę. No chyba, to parasol dla dziecka był, ale i tak ciężko uwierzyć, że kij mógłby mieć średnicę ok 7mm...
 7. Witam Mam pytanie- czy ktoś spotkał się z czymś podobnym? Średnica zewnętrzna 18mm, grubość tych wypustek ok 3.5mm. W jednej z wypustek widać otwór chyba z gwintem. W pozostałych resztki rdzy więc pewnie coś stalowego było. Najpierw skojarzyło mi się z takim plastikowym magazynkiem do odpustowego pistoletu, ale tu od góry są otwory. Nie zakładam że uda się rozszyfrować co to jest, ale nie raz zaskakiwaliście swoją wiedzą. Tak więc z góry dziękuję za pomoc oraz wskazówki i pozdrawiam...
 8. A co Waszmościowie myślą o teorii przedstawionej poniżej? Ma ktoś wiedzę czy te moniaki były srebrne czy tylko posrebrzane? https://myvimu.com/exhibit/54643247-denar-wegierski-ferdynand-i-1555-fals Pozdr.
 9. Faktycznie... Przypomina coś takiego... https://wcn.pl/eauctions/170608/details/76208/Wegry-denar-1551-KB Szkoda tylko że rewers nie widoczny byłaby większa pewność. Wielkie dzięki za nakierowanie. Faktycznie nie pomyślałem o tym że to herb Węgier a przecież kiedyś miałem w ręku pozostałości po klamrze wojskowej z I WŚ właśnie z węgierskim herbem. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
 10. Witam. Wpadło mi coś takiego w łapy. Nie mam pojęcia co to jest, ale ze względu na wielkość (ok. 15mm) i grubość folii aluminiowej zakładam że jest to srebrna moneta, a przynajmniej srebrzona. Z jednej strony widoczny herb, z drugiej niestety praktycznie nic nie widać. Liczę na to, że ktoś skojarzy sobie takie małe coś z czymś równie małym Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam!
 11. Z pierwszego zdjęcia za bardzo nie da się dojrzeć, ale czy nie dostrzegasz jakiejś pozostałości po literce na tarczy pod orzełkiem? L albo S? Pozdr.
 12. A to nie wz 27? Pozdr. Swoją drogą od wz 17, 19, 22 i 27 są podobne...
 13. Czy ktoś się spotkał z podobnym okuciem bądź nabijką? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam...
 14. Chciał uniknąć wjazdu na chatę za posiadanie kulek... To będzie miał wjazd za niszczenie zabytków ?
 15. https://www.buttonarium.eu/kolekcja/guzik/2833 U R welcome...
 16. Zdecydowanie nie szrapnel. Nie ma charakterystycznych płaskich powierzchni od uderzenia o inne kulki w trakcie eksplozji. I kolor mi pasuje do czystego ołowiu a nie z dodatkiem utwardzacza ? Tak więc wg mnie też od czarnoprochowej... Pozdr.
 17. Wystarczy, że miałeś niewielką koncentryczną cewkę i niedokładnie przemiatałeś teren... cynk akurat jest ciężki do "nieznalezienia". Wali w uszy tak, że słuchawki czasami na głowie podskakują ;-) Pozdr.
 18. Witam Mam pytanie- może ktoś wyjaśni co to za kawałki rurek miedzianych lub mosiężnych? Pełno tego w wersji niezgniecionej i zgniecionej na polu teściowej. Długości też różne. Od czego to może być? Element zapalników z jakichś pocisków czy coś? W okolicy były też pojedyncze kulki szrapnelowe. Pozdrawiam
 19. Jak dla mnie nie wygląda na stare bo widać od spodu że było maszynowo tłoczone i ze zdjęcia wnioskuję że jest z amelinium? więc tym bardziej stare być za bardzo nie może...
 20. "Część odkrytych do tej pory monet jest w dobrym stanie, część jest zgnieciona, prawdopodobnie przez pług rolnika" A mimo to państwo nasze i władze miłościwie nam panujące ścigają i tępią pasjonatów detektorystów, którzy chcą i mogą ocalić od dalszej dewastacji to, co leży po polach nie niszcząc żadnego kontekstu bardziej niż pługi rolników... Bynajmniej nie mówię o takim znalezisku jak zbiór monet z XIX w. Każdy wie, że tu chodzi o pojedyńcze guziki, plomby czy popularne obiegowe monety będące świadectwem działalności ludzkiej na danym terenie. "Archeolog planuje dalsze badania w terenie, jednak czeka, aż rolnik, który jest właścicielem ziemi, skończy zbierać swoje plony" Mogę się założyć, że znalazłyby się hieny, które znając lokalizację znaleziska poszłyby przed zebraniem plonów pod osłoną nocy na szabrowanie tego, co tam pozostało po działaniach archeologów... Pytanie czy wszystko co wykopali panowie archeo ujrzało światło dzienne ? Pozdr.
 21. Witam wpadła mi w ręce cynkowa trójkątna blaszka. Z jednej strony wybity numer 98 a z drugiej widać PSM albo PSSM. Ma ktoś pomysł co to i od czego? Pozdrawiam
 22. Skoro jeszcze nie weszła liberalizacja prawa w postaci usunięcia kary więzienia z chorych przepisów to wychodzi, że mogą 2 lata spędzić w celi za zabawę w piaskownicy bez wiedzy i zgody WKZtu. Rodzice będą mieli trochę spokoju ?
×
×
 • Create New...

Important Information