formoza58 Napisano 20 Maj 2023 Napisano 20 Maj 2023 Po ostatnich dostawach Flotylla Rzeczna się rozkręca...
bodziu000000 Napisano 21 Maj 2023 Napisano 21 Maj 2023 (edytowane) Edytowane 21 Maj 2023 przez bodziu000000
pawel_breslau Napisano 21 Maj 2023 Napisano 21 Maj 2023 11 godzin temu, Tailor napisał: Warto zwrócić uwagę nie tyle na to kto jest odpowiedzialny za wydanie takiego a nie innego rozkazu ale co dzieje się po tym jak jakiś latający obiekt przeleci nad słupem granicznym. Mnóstwo ludzi straciło życie w powietrzu dlatego, że kogoś świerzbił palec. Procedury są tak skonstruowane aby zredukować ryzyko powtórki takiego nieszczęścia. Szanuję Twój punkt widzenia lecz osobiście nie zgadzam się z Tobą. Otóż, o ile czasu na reakcję w przypadku Przewodowa było niewiele, to w tym przypadku czasu na reakcję było o wiele więcej. Świerzbiący palec-a co gdyby ta głowica była uzbrojona i uderzyła w osiedle w Bydgoszczy? A co, gdy któryś z samolotów bojowych białorusi czy rosji wleci w naszą przestrzeń powietrzną z wyłączonymi transponderami aby wysłać kilka rakiet? Pewne rzeczy trzeba przewidywać, tym bardziej teraz, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna a długie odcinki naszej granicy "nie są nam przyjazne". Czy ktoś poinformował białoruś, że kolejny taki incydent może być odebrany jak atak na nasz kraj? Jeśli ktoś takie coś słyszał to proszę o info. Przypomnijmy sobie co działo się w Turcji w listopadzie 2015r? Turcja kilkukrotnie ostrzegała raszystów aby nie wlatywali w ich przestrzeń powietrzną, aż w końcu zestrzelili jeden samolocik i raszyści przestali latać tak blisko granicy. Kreml wykluczył odpowiedź militarną na Turcję. Nie chodzi tutaj o nawoływanie do wojny ale o obronę Polski przed kolejnymi takimi incydentami. U nas kłócą się o rzeczy jasne i klarowne, gdzie ewidentnie ktoś popełnił błąd bez konsekwencji (przynajmniej jak na razie).
Czlowieksniegu Napisano 21 Maj 2023 Napisano 21 Maj 2023 pawel... "...osiedle w Bydgoszczy..." Okolice Bydgoszczy i samo miasto ma dużo "ciekawszych" celów niż osiedle mieszkaniowe... "Czy ktoś poinformował białoruś...." Z tego co się orientuję, to ani białoruscy, ani rosyjscy przedstawiciele ambasad nie zostali zaproszenie na rozmowy do polskiego MSZ'tu. Może czekamy, aż one wezwą nasz MSZ do zwrotu wraku rakiety?
karpik Napisano 21 Maj 2023 Autor Napisano 21 Maj 2023 Вщент знищена, але смертельно небезпечна для окупантів. Це – про Мар’їнку, що на Донеччині. Там оператори ССО України влаштували справжнє полювання на противника. Він намагається ховатися в руїнах, що колись були оселями місцевих мешканців. Та, воїни ССО постійно пильнують за пересуванням росіян, а виявивши їх – наносять влучні удари за допомогою беспілотників. VID_20230521_125057_224.mp4
Tailor Napisano 21 Maj 2023 Napisano 21 Maj 2023 Reakcja w przypadku naruszenia przestrzeni powietrznej nie jest kwestią takiego czy innego punktu widzenia. Tryb postępowania określają stosowne przepisy.
pawel_breslau Napisano 21 Maj 2023 Napisano 21 Maj 2023 Godzinę temu, Tailor napisał: Reakcja w przypadku naruszenia przestrzeni powietrznej nie jest kwestią takiego czy innego punktu widzenia. Tryb postępowania określają stosowne przepisy. Dziennik Ustaw Dz.U.2022.295 t.j. Akt obowiązujący Wersja od: 7 lutego 2022 r. Art. 18b. [Naruszenie przestrzeni powietrznej RP] 1. Obcy wojskowy statek powietrzny, który przekroczył granicę państwową albo wykonuje lot w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej bez zezwolenia, o którym mowa w art. 18a ust. 1, lub niezgodnie z warunkami tego zezwolenia, oraz obcy cywilny statek powietrzny, który przekroczył granicę państwową niezgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze lub umowami międzynarodowymi, którymi Rzeczpospolita Polska jest związana, może być wezwany przez państwowy organ zarządzania ruchem lotniczym do: 1) opuszczenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej; 2) odpowiedniej zmiany kierunku lub wysokości lotu; 3) lądowania na wskazanym przez ten organ lotnisku; 4) wykonania innych poleceń, mających na celu zaprzestanie naruszania przestrzeni powietrznej. 2. W przypadku niezastosowania się do któregokolwiek z wezwań i poleceń, o których mowa w ust. 1, obcy statek powietrzny może być przechwycony przez wojskowy statek powietrzny, zwany dalej "statkiem przechwytującym". Przechwycenie polega na identyfikacji statku powietrznego, nawiązaniu z nim łączności radiowej i kontaktu wzrokowego oraz naprowadzeniu go na właściwy kierunek lub wysokość lotu albo wymuszeniu lądowania na wskazanym lotnisku. 2a. W przypadku niezastosowania się do któregokolwiek z wezwań i poleceń, o których mowa w ust. 1 i 2, obcy wojskowy statek powietrzny może być: 1) ostrzeżony strzałami ostrzegawczymi przez statek przechwytujący, a w przypadku dalszego niestosowania się do wezwania - zniszczony; 2) zniszczony bez dokonania czynności, o których mowa w ust. 2 i w pkt 1, w sytuacji: a) dokonywania zbrojnej napaści lub agresji przeciwko celom położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, b) gdy na pokładzie nie ma żadnych osób, c) gdy jest użyty jako środek ataku o charakterze terrorystycznym. 2b. W rozumieniu niniejszej ustawy atakiem o charakterze terrorystycznym jest czyn popełniony w celu: 1) poważnego zastraszenia wielu osób; 2) zmuszenia organu władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa albo organu organizacji międzynarodowej do podjęcia lub zaniechania określonych czynności; 3) wywołania poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Rzeczypospolitej Polskiej, innego państwa lub organizacji międzynarodowej - a także groźba popełnienia takiego czynu. 2c. Przepis ust. 2a stosuje się do obcego cywilnego statku powietrznego, który nie posiada żadnych osób na pokładzie lub na pokładzie którego znajdują się wyłącznie osoby zamierzające użyć tego statku powietrznego jako środka ataku o charakterze terrorystycznym. 3. Decyzję o zastosowaniu środków, o których mowa w ust. 2, 2a i 2c, podejmuje Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. 4. Zmuszony do lądowania na lotnisku międzynarodowym obcy statek powietrzny, jego załogę i ładunek oraz pasażerów i ich bagaże, podmiot zarządzający lotniskiem przekazuje Straży Granicznej. 5. Obcy statek powietrzny zmuszony do lądowania na lotnisku innym niż lotnisko międzynarodowe lub na lądowisku, jego załogę i ładunek oraz pasażerów i ich bagaże, podmiot zarządzający lotniskiem lub użytkownik lądowiska przekazuje właściwym organom, powiadamiając o tym zdarzeniu organ Straży Granicznej. 6. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, organ dowodzenia obroną powietrzną, o którym mowa w art. 7 ust. 4, oraz tryb postępowania przy stosowaniu środków, o których mowa w ust. 2, 2a i 2c, mając na względzie zapewnienie prawidłowego zastosowania tych środków tylko w przypadku braku możliwości innego wymuszenia przestrzegania prawa polskiego, a także sprawność i skuteczność współdziałania organu dowodzenia obroną powietrzną z państwowym organem zarządzania ruchem lotniczym oraz organami zapewniającymi bezpieczeństwo państwa.
pawel_breslau Napisano 21 Maj 2023 Napisano 21 Maj 2023 3 godziny temu, Czlowieksniegu napisał: pawel... "...osiedle w Bydgoszczy..." Okolice Bydgoszczy i samo miasto ma dużo "ciekawszych" celów niż osiedle mieszkaniowe... "Czy ktoś poinformował białoruś...." Z tego co się orientuję, to ani białoruscy, ani rosyjscy przedstawiciele ambasad nie zostali zaproszenie na rozmowy do polskiego MSZ'tu. Może czekamy, aż one wezwą nasz MSZ do zwrotu wraku rakiety? Osiedle to było takim pierwszym przykładem jaki mi przyszedł do głowy , zapewne są bardziej interesujące miejsca w rejonie tego miasta. A co do MSZ-tu - niestety tu możesz mieć zupełną rację
Rekomendowane odpowiedzi