Skocz do zawartości

Zakupy z Korei Południowej


Cypis

Rekomendowane odpowiedzi

a te wszystkie pojazdy to pewnie są na pych , bo inaczej na te 42 ciężkie pojazdy to potrzeba jeszcze ze 2 cysterny i chyba pojazdy transportowe , bo logistycznie to można te haubice i wsparcie ustawiać tak, żeby w pobliżu była jakaś Biedronka (Lidl nie bo niemiecki) więc garkuchni nie potrzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypis

"11 wozami dowodzenia i wozami dowódczo-sztabowymi, 6 wozami amunicyjnymi i 1 warsztatem remontu uzbrojenia i elektroniki"

to wszechobecna cytata z jak rozumiem oficjalnych komunikatów.

Mam nadzieję, że, tfu tfu, o niskopodwoziówkach, cysternach, samych samochodach dodatkowych, się nie wspomina z rozpędu i/lub uznając ich niezbędność za oczywistą oczywistość...

Ale tak, tak jak nie spotkałem się z informacjami o przetargach stricte budowlanych*, tak nie spotkałem się z informacjami, że "ktoś" ma zlecenie na, np, -set cystern**...

 

* a to jakieś astronomiczne kwoty będą...

** a to, znów poza kosmicznymi kwotami liczonymi w dziesiątki jak nie setki milionów, nie jest towar z półki- chyba, że... Błaszczak standardowo zamówił (?), to co było u dealera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedobrze. Wygląda na to,że z Wisły i Narwi trzeba będzie zrezygnować z braku cystern. Z Raków i Popradów też chyba niewiele będzie. Rację miał Rozenek kiedy twierdził,że M777 od Kraba jest dużo lepszy. Taką haubicę mogą chyba ciągnąć konie- nie dość, że tańsza to jeszcze mobilna!

A wracając do rzeczywistości. Weźmy rozwiązania potencjalnego przeciwnika. Struktura rosyjskiej brygady zmechanizowanej zakładała dwa dywizjony artylerii lufowej i dywizjon rakietowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81

"Niedobrze. Wygląda na to,że z Wisły..."

A nie możesz, po prostu i tak po ludzku, napisać, że nie masz zielonego pojęcia co z zapleczem technicznym do umieszczenia tego 1000-ca haubic*,  czy np cystern i pozostałych...?

 

 

* ba.... zapewne nikt nie będzie miał pomysłu, gdzie-jak rozmieścić te -set zamówionych...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, M81 napisał:

A wracając do rzeczywistości. Weźmy rozwiązania potencjalnego przeciwnika. Struktura rosyjskiej brygady zmechanizowanej zakładała dwa dywizjony artylerii lufowej i dywizjon rakietowy.

Wracając do rzeczywistości to Francuzi przy nakładach około 220 miliardów złotych rocznie (podam dla ułatwienia w przeliczeniu) mają 154 haubice. W tym lwią część na podwoziu kołowym. Niemcy, przeznaczając około 186 miliardów złotych rocznie mają około 110 haubic, w tym podają wprost, że stać ich na utrzymanie około 80 haubic sprawnych.

Oba kraje mają przynajmniej 2x więcej ludności niż Polska, a ich PKB jest nieporównywalnie większe.

W naszych mrzonkach ma nas być stać na 1000 haubic. Przy jednorazowym podnieseniu wydatków na obronność na poziom 100 miliardów złotych rocznie.

Naprawdę brednie, że jakaś skostniała struktura coś zakładała nie mają na współczesnym polu walki żadnego znaczenia. Nawet putler nie jest w stanie zebrać czegoś takiego jak pełny stan mobilizacyjny i to nawet jednej armii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

 

Ale tak, tak jak nie spotkałem się z informacjami o przetargach stricte budowlanych*, tak nie spotkałem się z informacjami, że "ktoś" ma zlecenie na, np, -set cystern**...

Bo przetargów nie będzie , zamówienie na niskopodłogówki , cysterny itp. jest w tym ostatnio podpisanym grudniowym kontrakcie z HSW na ponad 800 pojazdów wsparcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Merill_Marauder napisał:

Wracając do rzeczywistości to Francuzi przy nakładach około 220 miliardów złotych rocznie (podam dla ułatwienia w przeliczeniu) mają 154 haubice. W tym lwią część na podwoziu kołowym. Niemcy, przeznaczając około 186 miliardów złotych rocznie mają około 110 haubic, w tym podają wprost, że stać ich na utrzymanie około 80 haubic sprawnych.

Oba kraje mają przynajmniej 2x więcej ludności niż Polska, a ich PKB jest nieporównywalnie większe.

W naszych mrzonkach ma nas być stać na 1000 haubic. Przy jednorazowym podnieseniu wydatków na obronność na poziom 100 miliardów złotych rocznie.

Naprawdę brednie, że jakaś skostniała struktura coś zakładała nie mają na współczesnym polu walki żadnego znaczenia. Nawet putler nie jest w stanie zebrać czegoś takiego jak pełny stan mobilizacyjny i to nawet jednej armii.

No ok , ale :

1. po co im więcej Haubic ? Na Belgię , Szwajcarię czy Luksemburg ?

2. w tym Francuskim budżecie jest też utrzymanie i budowa nowych okrętów

1 lotniskowiec "Charles de Gaulle"
3 okręty desantowe-śmigłowcowce Mistral
23 niszczyciele i fregaty rakietowych

9 korwet rakietowych
4 atomowe okręty podwodne z rakietami balistycznymi Le Triomphant
4 atomowe okręty podwodne myśliwskie Rubis
2 atomowe okręty podwodne myśliwskie Barracuda (+ 4 w budowie)

dodatkowo około 500 samolotów wojskowych i 350 helikopterów 

więc bardzo duża część budżetu idzie na marynarkę wojenną i lotnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Francja nie jest państwem frontowym, porównanie wyposażenia jej armii z WP jest absurdem. Punktem odniesienia może być np. Finlandia. Sugeruję sprawdzić jak wyglądają tamtejsze zasoby, niektórzy będą mocno zdziwieni.

Pojazdy towarzyszące znajdują się w orbicie zainteresowań MON. Wystarczy sprawdzić komunikat AU z początku miesiąca. Rzecz warta uwagi - w modułach Regina wymienna będzie jedynie część artyleryjska, cała reszta ma pochodzić z Polski. Nie został zakupiony wóz K10, będący bardzo interesującą, z technicznego punktu widzenia, konstrukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie ze mnie robicie. Polska też nie jest krajem frontowym i nigdy nie będzie. Chyba, że nas ufoludki zaatakują. Ale wyjaśnimy, że Charles de Gaulle i wszystko inne od paru ładnych lat stoi głównie w porcie, ponieważ nie ma środków na jego bieżące utrzymanie. Podobnie zresztą jak na większość atomowych op.
 

 

6 minutes ago, M81 napisał:

Punktem odniesienia może być np. Finlandia. Sugeruję sprawdzić jak wyglądają tamtejsze zasoby, niektórzy będą mocno zdziwieni.

Tak się podłożyć… no ja proszę… około 60 samolotów bojowych, około 130 w miarę nowoczesnych czołgów i około 200 antyków. I wiesz co? Żadnej haubicy 155mm. Do tego budżet na poziomie optymistycznie 25 miliardów złotych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, Merill_Marauder napisał:

Jaja sobie ze mnie robicie. Polska też nie jest krajem frontowym i nigdy nie będzie. Chyba, że nas ufoludki zaatakują.

Śmiała teza. Szczególnie dla kogoś kto zna odrobinę historię Polskie.

Czyli Twoim zdaniem utrzymywanie wojska przez nas to fanaberia i gigantomania ? Czy wojsko miało bronić reżimu przed gniewem ludu tak samo jak WOT ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Cypis napisał:

No chyba dlatego niedawno odeszli dwaj najważniejsi dowódcy , którzy nie chcieli firmować swoją osobą takich działań

"Czego nie chcieli firmować" ? Masz coś konkretnego poza przypuszczeniami to zapodaj bo to ciekawa sprawa. Jakiś jeden dowód na przygotowania do użycia wojska dla utrzymania władzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Merill_Marauder napisał:

 Ale wyjaśnimy, że Charles de Gaulle i wszystko inne od paru ładnych lat stoi głównie w porcie, ponieważ nie ma środków na jego bieżące utrzymanie. Podobnie zresztą jak na większość atomowych op.

Tak , a samoloty nie latają bo im skrzydła zajeb.... . 

 

Tak , a samoloty nie latają bo im skrzydła zajeb.... . 

a nowe okręty (4 op i rozpoczęcie projektu budowy atomowego lotniskowca )to są budowane za bliżej niesprecyzowane cruzeiros . A cała flota wygląda jak stare ruskie op , które rdzewieją w sewierodwińsku. 

 

Edytowane przez Cypis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Janko Muzykant napisał:

"Czego nie chcieli firmować" ? Masz coś konkretnego poza przypuszczeniami to zapodaj bo to ciekawa sprawa. Jakiś jeden dowód na przygotowania do użycia wojska dla utrzymania władzy.

spoko poczekaj trochę , wytrzymałeś 8 lat , wytrzymasz jeszcze trochę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, M81 napisał:

Masz rację, żadnej:
https://zbiam.pl/kolejne-armatohaubice-k9-dla-sil-obronnych-finlandii/

 

 

Chyba nie do końca rozumiesz znaczenie zwrotu "państwo frontowe".

Fakt, jakoś mi umknęły, ale to jest w ogóle bardzo artykuł- pokazuje jaki Koreańczycy pozbywają się niepotrzebnego im samym złomu, który dostępny jest bezpośrednio na placu fabrycznym. Co z resztą Twoich twierdzeń? Jak to wygląda w Finlandii, gdzie jest raptem niecałe 25 tysięcy żołnierzy w czynnej służbie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Janko Muzykant napisał:

Śmiała teza. Szczególnie dla kogoś kto zna odrobinę historię Polskie.

Czyli Twoim zdaniem utrzymywanie wojska przez nas to fanaberia i gigantomania ? Czy wojsko miało bronić reżimu przed gniewem ludu tak samo jak WOT ?

Fakt, bo kiedyś Polska była częścią Sojuszu Atlantyckiego. 

Czyli moim zdaniem WOT to jest patologia. Armia musi być wysoko profesjonalna i złożona tylko i wyłącznie z zawodowców. Podobnie jak wspomniana wyżej armia Finlandii. Jak ktoś na przykład kiedykolwiek widział co ich piloci wyprawiają w powietrzu, kontra te grzeczne figury naszych pilotów, ten wie o co kaman.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Cypis napisał:

Tak , a samoloty nie latają bo im skrzydła zajeb.... . 

a nowe okręty (4 op i rozpoczęcie projektu budowy atomowego lotniskowca )to są budowane za bliżej niesprecyzowane cruzeiros . A cała flota wygląda jak stare ruskie op , które rdzewieją w sewierodwińsku. 

 

Proszę Cię- trzeba było przyjechać chociażby na NATO Days w 2022 żeby zobaczyć jak ten ich pokazowy Rafale, który pokazany był zresztą tylko na statyce, wygląda. Z latającej wizytówki Armee De L'Air płatami złaziła farba, a na krawędziach natarcia nie było jej wcale. Co więcej- francuzi w tym roku nie przylecieli do Radomia, bo zepsuł się im JEDYNY samolot transportowy, który mógł przywieźć sprzęt konieczny do przebazowania Rafale do Polski.

Co do lotniskowca- ja Ci nieśmiało przypominam, że lotniskowce typu Charles de Gaulle miały być dwa. Tylko na ten drugi nie starczyło pieniędzy. Teraz się przebąkuje o wspólnym projekcie lotniskowca konwencjonalnego wraz z Wielką Brytanią. Przy obecnym budżecie obronnym Francji nie są w stanie sobie pozwolić nawet na pełne wycofanie z użytku tego koszmaru, którym jest FAMAS, a w pierwszej kolejności działającą broń dostali tylko specialsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O francuskim lotnictwie, pilotach i Rafale to jednak proszę z większym szacunkiem :) W Radomiu nie byli, bo owszem zepsuł się ich transportowiec, ale nie jedyny, lecz ten jedyny z dostępnych i przeznaczonych do tego zadania - inne miały co robić. Rafale to bardzo uznana konstrukcja, a Francuzi jak latają to gęba się sama uśmiecha, bo w tym tańcu się nie pitolą. W 2022 nie było Ostrawy w rozpisce Rafale Solo Display demo, zatem na statykę przyleciała maszyna liniowa, czyli nie było pokazu w planie.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, beaviso napisał:

O francuskim lotnictwie, pilotach i Rafale to jednak proszę z większym szacunkiem :) W Radomiu nie byli, bo owszem zepsuł się ich transportowiec, ale nie jedyny, lecz ten jedyny z dostępnych i przeznaczonych do tego zadania - inne miały co robić. Rafale to bardzo uznana konstrukcja, a Francuzi jak latają to gęba się sama uśmiecha, bo w tym tańcu się nie pitolą. W 2022 nie było Ostrawy w rozpisce Rafale Solo Display demo, zatem na statykę przyleciała maszyna liniowa, czyli nie było pokazu w planie.

M.

Byłeś w Ostravie, że piszesz, że maszyna liniowa? Bo ja byłem i zapewniam Cię, że był ten z demo (30-CD), tylko nie latał i wyglądał, jak wyglądał. A co do tego jak latają, to ja Cię proszę- lata to Vrieske czy ten absolutnie przecudowny wariat David Szentendrei, który wygonił moją żoną i koleżankę z toalety praktycznie z gaciami na kostkach po tym jak wracał do boxu dobre 900 na godzinę na najwyżej 200 metrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem u Ostrawie w 2022, ale wiem, że nie było tam samolotu demo. Bo w tym czasie co odbywała się Ostrawa, Rafale był w Atenach - samolot n/b "4-GO" w malowaniu specjalnym na sezon pokazowy 2022. Ten w Ostrawie "30-GD" miał "malowanie" z naklejek i nie był przeznaczony do lotu pokazowego, którego w planie od początku nie było.
Francuzów widziałem już jak latali w 1991 - piloci liniowi na Mirage 2000 w Poznaniu w szyku tak ciasnym, jak nigdy nasi nie pokazali nawet na defiladzie. A potem w Dęblinie chyba w 1995, parę pokazową Voltige Victor na Mirage F-1, jak na niewidzialnym krótkim holu jeden za drugim podczas manewrów na dopalaniu... Ale źle skończyli parę lat później, choć nie wiem czy to byli ci sami piloci jakich widziałem w Dęblinie. 

M.

Edytowane przez beaviso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cię, że to nie było malowanie z naklejek. Dotykałem płatowca ;) I rozmawiałem z pilotem, który o dziwo na obczyźnie nawet umiał w angielski :)

A, że potrafią lepiej niż nasi- to mnie nie dziwi. Wszakże poza przecudownie latającym Rojkiem, który stworzyl legendę,  w tej chwili pokazujemy mnież niż Zeus, mimo tych samych ograniczeń wynikających z przymocowania na stałe zbiorników konforemnych- i to przy całej mojej sympatii do Slaba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie