Skocz do zawartości

Wojna w Ukrainie vol. 6


Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Jedburgh_Ops napisał:

ciekawe, jakie będą następne samoloty dostarczone Ukrainie zważywszy, że ukraińscy piloci (...) wstępnie są wyszkoleni na F-15 i F-16? 

Szczerze wątpię. Lot zapoznawczy to nie "wstępne wyszkolenie". Nie mówiąc o statusie Combat Ready, co w Polsce zajmuje pilotom F-16, szkolonym w ramach systemu, kilka lat.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, beaviso napisał:

Szczerze wątpię. Lot zapoznawczy to nie "wstępne wyszkolenie". Nie mówiąc o statusie Combat Ready, co w Polsce zajmuje pilotom F-16, szkolonym w ramach systemu, kilka lat.

M.

Spodziewałem się takiego postu :-)

Wszystkie reguły czasu pokoju leżą w gruzach podczas wojny. Np. podczas II wojny setki amerykańskich pilotów zmuszano do latania nowym statkiem powietrznym bez nawet najmniejszego „type ratingu”. Mieli 15-20 minut na obejrzenie nowego sprzętu i poczytanie „flight manuala”, zanim musieli wykonać lot bojowy. Nie będę robił OT i opisywał tego, bo to nie wątek o wojnach innych, niż obecna.

Masz oczywiście rację. Pilot combat ready po pełnym wyszkoleniu operacyjnym to tak naprawdę jest kapitan lub ewentualnie późny porucznik. Ale... jak wspomniałem - wojna. Mogę się założyć o każde dowolnie wysokie pieniądze, że Ukraińcy już latają albo niedługo będą latać poza resursem silników ich samolotów bojowych.

Jak powiadam - wojna i „flight safety” leży i kwiczy nawet w najbardziej cywilizowanych państwach NATO. Za to, co miało miejsce na Falklandach z Sea Harrierami FRS Mk 1 i Harrierami GR Mk 3 to do dziś nie powinno wychodzić z pierdla wielu oficerów technicznych. Ale oczywiście włos z głowy im nie spadł, a jeszcze ich poodznaczano, bo... wojna.

Ukraińscy piloci, jacy ewentualnie dostaliby jakieś - powiedzmy - F-16C najstarszych Blocków spisywanych już powoli ze stanu USAF na pewno nie byliby porucznikami. Ich niczego nie trzeba by uczyć z zakresu tych kilkunastu przedmiotów, z jakich pilot zdaje egzaminy. Zostałby do zrobienia z nimi katorżniczo intensywny kurs taktyki i używania awioniki wraz z uzbrojeniem. Kurs na pewno nie taki, jak w czasie pokoju, czyli jeden 40-70 minutowy lot na 3-4 dni, albo na tydzień, tylko kurs rzędu 5-6 h dziennie i codziennie, reszta czasu na analizy po lotach.

Tacy ukraińscy piloci i tak byliby lepsi od ruskich i z lepszym sprzętem. Byleby nie popełniali takich błędów, jak słynny Scott O'Grady nad Bośnią, który w swoim F-16 zapomniał włączyć zasobnika ECM i tylko dlatego go zestrzelono.

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw

Macron vs LePen

 

Le Pen: Zgadzałam się z sankcjami na oligarchów. Nie zgadzałam się co do sankcji w sprawie blokady importu gazy i ropy rosyjskeij. Uważam, że to nie jest metoda, to nie jest coś, co będzie szkodliwe dla Rosji. Będzie to szkodliwe dla narodu francuskiego.

Wyrażam pełne współczucie dla narodu ukraińskiego. Wysiłki, które pan prowadził, żeby odnaleźć środki do uzyskania pokoju, zasługują na wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

btw

Macron vs LePen

Le Pen: Zgadzałam się z sankcjami na oligarchów. Nie zgadzałam się co do sankcji w sprawie blokady importu gazy i ropy rosyjskeij. Uważam, że to nie jest metoda, to nie jest coś, co będzie szkodliwe dla Rosji. Będzie to szkodliwe dla narodu francuskiego.

Wyrażam pełne współczucie dla narodu ukraińskiego. Wysiłki, które pan prowadził, żeby odnaleźć środki do uzyskania pokoju, zasługują na wsparcie.

Też BTW:


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił w środę do Ukrainy prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby ten stwierdził dokonywane przez Rosjan ludobójstwo. Podczas wywiadu dla stacji BFM TV Zełenski nazwał nieuznanie faktu ludobójstwa w Ukrainie przez przywódcę Francji za »bolesne«”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

btw

Macron vs LePen

 

Le Pen: Zgadzałam się z sankcjami na oligarchów. Nie zgadzałam się co do sankcji w sprawie blokady importu gazy i ropy rosyjskeij. Uważam, że to nie jest metoda, to nie jest coś, co będzie szkodliwe dla Rosji. Będzie to szkodliwe dla narodu francuskiego.

Wyrażam pełne współczucie dla narodu ukraińskiego. Wysiłki, które pan prowadził, żeby odnaleźć środki do uzyskania pokoju, zasługują na wsparcie.

 

humor10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bjar_1 napisał:

Tam co raz sa takie cyki ;-) Przeszło 70 orków zginęło w małym odstepie czasu, podczas nocnych patroli na ulicach Chersonia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba mieć naj... jak ta Duma... Jeśli to prawda to kretynizm osiągnął następny poziom.

"Rosyjska Duma Państwowa miała pocztę służbową postawioną w usłudze Gmail. Jeszcze raz, żeby nie było wątpliwości. Rosyjska Duma Państwowa. Miała pocztę służbową. Postawioną w usłudze Gmail.

Koncern Google właśnie zablokował pocztę służbową Dumy bez możliwości odzyskania danych."

Ale Dworczyk......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, beaviso napisał:

Trzeba będzie podjechać do Królewa Malborskiego poopalać się przez lornetkę. Jak będą mieli dzień lotny w planie, bo w tym tygodniu coś nie bardzo (a Mińsk pracuje). Kontynuując gdybanie, to pewnie 6 sztuk mogliby oddać (ex-niemieckie 4104, 4113, 4116, 4120, 4121, 4122.) Zostałoby 5 bojowych mniej zużytych i 3 szpary.

Błaszczak prowadził wczoraj rozmowy w USA o (cytat) „zakupie kolejnych eskadr samolotów wielozadaniowych”, więc prawdopodobnie coś nam ubyło w ostatnich dniach z lotnictwa wojskowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie