Skocz do zawartości
  • 0

Identyfikacja umundurowania


haczykman

Pytanie

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Z całym szacunkiem, ale na moje skromne oko to ułan któregoś z pułków ułanów już z okresu II RP, z ok. połowy lat 20-tych. Czapka to raczej miękka (nie usztywniona) rogatywka ułana niż okrągła czapka szwoleżera. Kolor proporczyka na kołnierzu jest jasny (ale nie biały), jednolity, z żyłką przez środek i jest powtórzony na otoku czapki. W grę wchodziłyby zatem następujące pułki:

  • 6 Pułk Ułanów Kaniowskich
  • 13 Pułk Ułanów Wileńskich
  • 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich
  • 20 Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego
  • 21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich

Ja osobiście stawiałbym na pułk 13. Dobrze byłoby wiedzieć skąd pochodził dżentelmen ze zdjęcia, chociaż to też nie gwarantuje stuprocentowego rozpoznania pułku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2021 o 18:22, formoza58 napisał:

Wspomniany przeze mnie 21 P.Uł również uzywał tych szabel do 1938 roku, kiedy wymieniono na wz.34.

Przeglądałem zdjęcia tego pułku i faktycznie szable wyglądają identycznie. Tak samo wspomniane otoki faktycznie prezentują się w tym odcieniu na takich zdjęciach.

W dodatku "[21 Pułk UN] W okresie międzywojennym stacjonował w garnizonie Równe na Wołyniu" - miejsce zamieszkania (wspomniana Otynia) znajduje się relatywnie blisko (ok. 300km).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukasz-41 napisał:

Z całym szacunkiem, ale na moje skromne oko to ułan któregoś z pułków ułanów już z okresu II RP, z ok. połowy lat 20-tych. Czapka to raczej miękka (nie usztywniona) rogatywka ułana niż okrągła czapka szwoleżera. Kolor proporczyka na kołnierzu jest jasny (ale nie biały), jednolity, z żyłką przez środek i jest powtórzony na otoku czapki.

O to, to, to. I jeszcze widoczny sznur strzelca celnego wprowadzony w 1926 r.  A co do kurtki to wygląda na zwykłą wz. 19, w pierwotnej wersji z "dużym" kołnierzem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Czternastka" chyba odpada, w tym czasie używano w Pułku  szabli pruskich. Pas oficerski z koalicyjką zapewne z zakładu fotograficznego, dla dodania ułanowi szyku... Dwuczęściowa żyłka na proporczyku może wskazywać min. na 21 P.Uł. Nadwiślańskich z Równego. W tym przypadku tak prezentował się właśnie najczęściej na zdjęciach turkus na otokach i proporczykach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Waszmościowie.

Zdjęcie robione w atelier - należy brać dużą "poprawkę".

Ale jeśli przyjmiemy, że detale na zdjęciu zgodne są z ówczesną rzeczywistością.

(a nie tylko dekoracją z atelier)

To we francuskie szable Mle 1822 - uzbrojony był - 6 PU Kaniowskich.

 

pzdr.

stani

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, toyotomi napisał:

To we francuskie szable Mle 1822 - uzbrojony był - 6 PU Kaniowskich.

Wspomniany przeze mnie 21 P.Uł również uzywał tych szabel do 1938 roku, kiedy wymieniono na wz.34.

 

4 godziny temu, Erih napisał:

Czy mnie się wydaje, czy szabla już pozbawiona obłęków?

Tak , bez bocznych kabłąków, obciętych w końcu lat dwudziestych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

24 minuty temu, formoza58 napisał:

Tak , bez bocznych kabłąków, obciętych w końcu lat dwudziestych.

Jeżeli dobrze pamiętam, to w okolicach 1927-go zaczęto obłęki boczne obcinać.

--------------

Z tego wynika - że zdjęcie zrobione po 1927-mym.

Atelier fotograficzne nie mogło mieć szabli (bez obłęków bocznych) wcześniej, niż w pułkach.

A i nie we wszystkich pułkach, obcięto szablom obłęki.

 

pzdr.

stani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny dziękuję Wam za wszystkie wiadomości i okazaną pomoc. Jesteście niesamowici, a Wasza wiedza nieoceniona.

Osoba na zdjęciu to brat mojej babci (nikt z rodzeństwa z tego pokolenia niestety już nie żyje).
Co do terytorium zamieszkania, które pozwoliłoby doprecyzować formację:
Urodzony w 1903r. w Bohorodczanach - później mieszkał z rodziną w Ottyni. W 1945r. przesiedlony na ziemie odzyskane - Kędzierzyn-Koźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie