Jump to content

"Legenda o zakopanym depozycie broni okazała się prawdziwa"


Recommended Posts

Członkowie Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii Denar z Kalisza znaleźli zakopane karabiny typu mauser, karabinki sturmgewehr i karabin VG 2. - Legenda o zakopanym depozycie broni w lesie za leśniczówką okazała się prawdziwa - poinformowali.

O zakopanym depozycie w lesie koło Morawina pod Kaliszem dowiedzieli się w zeszłym roku. - W lesie pojawiali się ludzie zainteresowani tym, co robimy, i niektórzy z nich mówili: "sprawdźcie teren za leśniczówką, tam miał być szpital polowy, a potem zakopano tu depozyt broni" - mówi Przemysław Kurowiak, prezes stowarzyszenia Denar.

Wówczas przeskanowali okolice, ale teren - jaki wskazywali mieszkańcy - był tak obszerny, że nie udało się odnaleźć zakopanej broni. Pod koniec listopada wrócili na miejsce wraz ze stowarzyszeniem Regionalna Grupa Historyczna Schondorf.

Ukryte pod akacją

- Oni mieli bardziej precyzyjne informacje o miejscu tego depozytu. Ten obszar wskazywał im kiedyś człowiek, który już nie żyje. I faktycznie. Po 15 minutach, pod małym korzeniem akacji, płytko pod ziemią odkryliśmy ten depozyt - cieszy się Kurowiak.

Na depozyt składało się siedem karabinów: cztery mausery, dwa sturmgewehry i karabin VG 2.

- Ten ostatni to fenomenalne znalezisko, to dla wielu prawdziwy rarytas kolekcjonerski. Wyprodukowano zaledwie kilka tysięcy egzemplarzy tej broni. Służył do obrony III Rzeszy, więc nie mógł tu trafić z regularną armią. Przypuszczamy, że przynieśli go żołnierze wyklęci - tłumaczy Kurowiak.

Broń została zabezpieczona i zostanie odrestaurowana. Kurowiak liczy, że trafi do Muzeum II Wojny Światowej w organizacji w Kaliszu. – Zwykle cenne eksponaty z naszego regionu wyjeżdżały do placówek w innych rejonach Polski, mamy nadzieję, że teraz będą zostawać u nas - kończy.

Link to comment
Share on other sites

https://wydarzenia.interia.pl/wielkopolskie/news-w-lesie-pod-kaliszem-znaleziono-karabiny-zolnierzy-wykletych,nId,4928177

"W lesie pod Kaliszem (woj. wielkopolskie) odnaleziono siedem karabinów, w tym unikatowy VG-2 "składak". Zakopali je tam żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego"

Ładną ewolucje przechodzi ten news-zgodną z linią partii przewodniej

Edited by canabis.dw
Link to comment
Share on other sites

Dawno temu lokalny regionalista opowiadał że w latach pięćdziesiątych chłop "-pędził" i coś poszło nie tak.Chałupa się zaczęła palić a on zamroczony oparami szybko wyniósł do lasu zebraną w czasie wojny broń co by wpadki nie pogłębiac.Jak strażacy ugasiki a milicja opisała pogorzelisko i sprawa ucichła chłop wyniesionej do lasu broni nie mógł odnaleźć.Może wlaśnie odnaleźli?

Edited by hipolit-O4
literówka
Link to comment
Share on other sites

Tak w temacie legend i ustnych przekazów - mój ś.p. sąsiad nie chciał pozwolić na orkę traktorem aby przygotować glebę do sadzenia lasu "bo tam zakopano pancerfausty i inną broń". Dziadek już był dobrze po 80-tce i trochę dziwaczał ( mieszkał sam w drewnianej chatce) ale mimo że to było z 20-parę lat temu się zastanawiam czy coś faktycznie wiedział.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information