Skocz do zawartości

A w Holandii okradają muzea


beaviso

Rekomendowane odpowiedzi

Popłoch wśród holenderskich muzealników i właścicieli kolekcji. Nasilone kradzieże przedmiotów hitlerowskich. I tylko takich.

https://www.theguardian.com/world/2020/oct/27/dutch-war-museums-tighten-security-after-raids-on-nazi-items

Skradziono m.in. mundury SS i broń, w tym FG42. Kradzieże na zamówienie, bywa że przedmiotów wartych łącznie kilkaset tys. EUR.

 

M.

 

Edytowane przez beaviso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z tego artykułu: „German Fallschirmjägergewehr, a rifle that was used by German paratroopers, worth €50,000 (£45,000)

Bardzo mocno zaniżona cena na rynku kolekcjonerskim. Za 25-35 tys. USD to już chodzą same tylko hełmy spadochroniarzy amerykańskich, brytyjskich i niemieckich z II wojny, a co dopiero mówić o giwerze. W USA FG 42 w stanie mint/near mint/excellent poszedłby spokojnie za 70-100 tys. USD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak w pierwszej połowie lat 80-tych trafiłem do Krościenka n/Dunajcem. Kręcili tam akurat jakiś film o partyzantach i okupacji [może ktoś wie jaki?]. Przy drodze stała Nyska i grupa przebranych za Niemców statystów i jakaś pani wydawała z tej Nyski za dowodem osobistym oryginalne MP i nawet jedna MG-ta tam się trafiła. Ciekawe gdzie ta broń się obecnie znajduje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie na grzybach w głębokim zadupiu na leśnej drodze ,zatrzymała roznegliżowana "niewiasta";) Opodal stał jakiś Robur albo coś w podobie;) Pani strasznie przekonywała, że kręcą nową wersję "Lato leśnych ludzi" i zapraszała na plan. Do dziś żałuję, że nie zapiałem się w kinematografii...;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tyr napisał:

Mnie na grzybach w głębokim zadupiu na leśnej drodze ,zatrzymała roznegliżowana "niewiasta";) Opodal stał jakiś Robur albo coś w podobie;) Pani strasznie przekonywała, że kręcą nową wersję "Lato leśnych ludzi" i zapraszała na plan. Do dziś żałuję, że nie zapiałem się w kinematografii...;)

Znam ją, to młoda aktorka z kina ukraińskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, balans napisał:

A mieli na stanie nawet niemieckie armaty, a wcześniej to nawet amerykańskiego czołga...

A teraz jak kręcą coś drugowojennego to klękają przed rekonstruktorami, żeby im pomóc. Jak kręcili „Tajemnicę twierdzy szyfrów” to się płaszczyli przed moim środowiskiem rekonstruktorskim, a i tak statyści drugiego/trzeciego planu strzelali tam z muszkietów. Naprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w „Czterech pancernych” wszystko mają koszerne. ???

Żesz kuźwa, to co Deląg nosi na głowie w „Tajemnicy twierdzy szyfrów” to operetka. Może to czapka oficerska Botswany, a może Burkiny Faso, nie wiem. Było mi powiedzieć, to bym dziadom pożyczył jedną z sześciu moich czapek oficerskich US Army z II wojny, ale jak nie, to nie, pies was obwąchiwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jedburgh_Ops napisał:

A teraz jak kręcą coś drugowojennego to klękają przed rekonstruktorami, żeby im pomóc. Jak kręcili „Tajemnicę twierdzy szyfrów” to się płaszczyli przed moim środowiskiem rekonstruktorskim, a i tak statyści drugiego/trzeciego planu strzelali tam z muszkietów. Naprawdę.

Tyle tylko, że to co się obecnie u nas kręci na temat wojny trudno nazwać filmami wojennymi, bo bardziej tu pasuje określenie "Czas Humoru". Pozytywnym wyjątkiem jest oczywiście "Wołyń", ale jedna jaskółka wiosny nie czyni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

37 minut temu, balans napisał:

Tyle tylko, że to co się obecnie u nas kręci na temat wojny trudno nazwać filmami wojennymi, bo bardziej tu pasuje określenie "Czas Humoru". Pozytywnym wyjątkiem jest oczywiście "Wołyń", ale jedna jaskółka wiosny nie czyni...

No jeszcze Katyń i coś o akcji polskiej i reszcie represji wobec polskiego narodu od twoich  bydlaków rusko-żydowskich......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jedburgh_Ops napisał:

Na przykład tu jest ładna sztuka za rozsądne pieniądze.

PS

Warto polować na okazje, bo często ludzie nie mają pojęcia, co sprzedają i za 15-20 USD też można upolować pięknego orła z WWII. Poluj na te wielkie o wysokości 3 cali, bo one są najpiękniejsze. Lądówce to wisiało jakie mają orły na czapkach, ale USAAFmeni - pięknisie, modnisie - mieli bzika na punkcie orłów jak największych. One się nazywały Jumbo Cap Device.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tyr napisał:

 

No jeszcze Katyń i coś o akcji polskiej i reszcie represji wobec polskiego narodu od twoich  bydlaków rusko-żydowskich......

"Katyń" to nakręcił jeszcze Wajda, a więc to zupełnie inna półka była panie Icek. O was to chyba "Pokłosie" było, ale nie oglądałem. A bydlaków to sobie poszukaj w swojej koszernej rodzinie pajacu.

P.S .Yeti chyba zapadł już niestety w sen zimowy, a prosiłem aby reagował na wycieczki pod moim adresem tego pejsatego dziwoląga.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie