KayFranz Napisano 20 Wrzesień 2023 Napisano 20 Wrzesień 2023 Do rozpoznania. Album z czasów legionowych, ale zaplątało się tam też takie jedno lotnicze.
Koloman Napisano 20 Wrzesień 2023 Napisano 20 Wrzesień 2023 2 godziny temu, KayFranz napisał: Album z czasów legionowych, ale zaplątało się tam też takie jedno lotnicze. Cóż za piękna fotografia Kolego KayFranz - można wiedzieć z jakiego albumu ona pochodzi? Mamy na niej zdjęty w marcu 1919 roku na lotnisku rakowickim kwiat byłych lotników austro-węgierskich. W kolejności alfabetycznej są to: Karol Alscher, Alojzy Grimm, Stanisław Kolasiński, Franciszek Kołodziński, Leon Mazurczak, Ludwik Nazimek, Romuald Wilhelm Strobel.
KayFranz Napisano 21 Wrzesień 2023 Napisano 21 Wrzesień 2023 Pochwała przed frontem kompanii! Wstąp. Czyli po naszemu: dziękuję. ---- PS. Może ktoś przyporządkować nazwiska do twarzy (wykorzystując oznaczenia od A do G)? To wtedy dopiszę je na montażu.
Sedco Express Napisano 21 Wrzesień 2023 Napisano 21 Wrzesień 2023 (edytowane) 40 minut temu, KayFranz napisał: Pochwała przed frontem kompanii! Wstąp. Czyli po naszemu: dziękuję. ---- PS. Może ktoś przyporządkować nazwiska do twarzy (wykorzystując oznaczenia od A do G)? To wtedy dopiszę je na montażu. A - Franciszek Kołodzinski E - Ludwik Nazimek Samolot to wg mnie Brandenburg C-I Phoenix tzw. "Duże Brandy" :-) Edytowane 21 Wrzesień 2023 przez Sedco Express
otton1 Napisano 21 Wrzesień 2023 Napisano 21 Wrzesień 2023 7 godzin temu, KayFranz napisał: Pochwała przed frontem kompanii! Wstąp. Inna forma wyróżnienia to list pochwalny dowódcy do rodziców wyróżnionego nie wspominając o wywieszeniu fotografii w odpowiedniej rubryce gazetki ściennej na korytarzu. Ja osobiście nie byłem beneficjentem żadnego z tych wyróżnień. 7 godzin temu, Sedco Express napisał: A - Franciszek Kołodzinski E - Ludwik Nazimek Też tak uważam.
formoza58 Napisano 21 Wrzesień 2023 Autor Napisano 21 Wrzesień 2023 43 minuty temu, otton1 napisał: Ja osobiście nie byłem beneficjentem żadnego z tych wyróżnień. To szkoda, Rodzice i Bliscy z pewnością by się ucieszyli ;-)
otton1 Napisano 21 Wrzesień 2023 Napisano 21 Wrzesień 2023 3 godziny temu, formoza58 napisał: Rodzice i Bliscy z pewnością by się ucieszyli ;- Pewnie tak, a taki list pochwalny można oprawić w ramki i powiesić na scianie. Inna sprawa, że ja jako osobiste wyróżnienie uważałem nominowanie mnie na stanowisko redaktora naczelnego wspomnianej pułkowej gazetki sciennej. Starałem się z tego zadania wywiązywać jak najlepiej nawet kosztem ćwiczeń i czasu poświęcanego na podnoszenie gotowości bojowej.
formoza58 Napisano 21 Wrzesień 2023 Autor Napisano 21 Wrzesień 2023 24 minuty temu, otton1 napisał: Pewnie tak, a taki list pochwalny można oprawić w ramki i powiesić na scianie. Inna sprawa, że ja jako osobiste wyróżnienie uważałem nominowanie mnie na stanowisko redaktora naczelnego wspomnianej pułkowej gazetki sciennej. Starałem się z tego zadania wywiązywać jak najlepiej nawet kosztem ćwiczeń i czasu poświęcanego na podnoszenie gotowości bojowej. Inni z kolei za wyróżniające postępy w szkoleniu specjalistycznym otrzymywali, oprócz awansu z np. ' peta na peta plus" , listy pochwalne. I był to powód radości dla Bliskich, choćby z tego powodu, ze ich syn, brat ect żyje w matolstwie i ma się dobrze.
otton1 Napisano 21 Wrzesień 2023 Napisano 21 Wrzesień 2023 6 minut temu, formoza58 napisał: Inni z kolei za wyróżniające postępy w szkoleniu specjalistycznym otrzymywali, oprócz awansu z np. ' peta na peta plus" , listy pochwalne Awanse też miałem, skończyłem zaszczytną służbę z 4-ma belkami i propozycją szkoły oficerskiej. Odpowiedź na tę propozycję zastrzegłem sobie jak już będę w cywilu.
KayFranz Napisano 21 Wrzesień 2023 Napisano 21 Wrzesień 2023 Pechowcy. Ja to byłem w cywilizowanym woju i u nas dawali nagrodówki. Czyli dodatkowe dni urlopu. Jeden z najmilszych momentów to ten, kiedy szef kompanii wyrzucił mnie na cały nazbierany urlop. Wróciłem po 37 dniach. Dobra - na tym zakończmy wspomnienia o bonusach. Brakuje jeszcze pięciu połączeń literek z nazwiskami.
formoza58 Napisano 21 Wrzesień 2023 Autor Napisano 21 Wrzesień 2023 40 minut temu, KayFranz napisał: Jeden z najmilszych momentów to ten, kiedy szef kompanii wyrzucił mnie na cały nazbierany urlop. Wróciłem po 37 dniach Ja pechowcem nie bylem, bynajmniej. Ostatnie 17 nagrodowego wykorzystalem już w cywilu, bo był stan wojenny. Wcześniejsze wykorzystałem wydajnie i pożytecznie ; Dobra, powodzenia w szukaniu pozostałych pięciu nazwisk ;-)
Koloman Napisano 24 Wrzesień 2023 Napisano 24 Wrzesień 2023 W dniu 21.09.2023 o 22:34, KayFranz napisał: Brakuje jeszcze pięciu połączeń literek z nazwiskami. Też dostałem w kolejności alfabetycznej.
Sedco Express Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 W dniu 20.09.2023 o 21:55, KayFranz napisał: Do rozpoznania. Album z czasów legionowych, ale zaplątało się tam też takie jedno lotnicze. F - Alojzy (Alois) Grimm - instr. w Niższej Szkole Pilotów (Kraków) Może będzie pomocne w poszukiwaniach : Alscher Karol - 9.EW Mazurczak Leon - zginął 13.03.1919 r. lot ćwiczebny Rumpler C.IV Strobel Romuald Wilhelm - 5.EW potem 9.EW
otton1 Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 10 godzin temu, Sedco Express napisał: Strobel Romuald Wilhelm Od 1 listopada do 9 marca służył w 5. Eskadrze Lotniczej, a następnie w 9. Eskadrze Wywiadowczej organizowanej na lotnisku Rakowice w Krakowie, uczestniczył w lotach nad Śląskiem Cieszyńskim i w walkach z Ukraińcami. Od 10 grudnia 1919 pracował w Inspektoracie Wojsk Lotniczych – jako urzędnik wojskowy, a następnie m.in. w Szkole Pilotów w Bydgoszczy na różnych stanowiskach, również jako instruktor - pilot. Po wojnie polsko-bolszewickiej służył nadal w Szkole Pilotów w Bydgoszczy, a od 25 czerwca 1924 w 4. Pułku Lotniczym pełniąc różne funkcje liniowe (np. dowódcy 42. Eskadry) jak i administracyjne. W 1927 krótko służył w 3 Pułku Lotniczym). Miał spore kłopoty zdrowotne pod koniec lat 20-tych i ostatecznie z dniem 30.09.1929 przeszedł w stan spoczynku (Dz.Per.13/29) w stopniu kapitana - pilota i urzędnika wojskowego 1 rangi.
Sedco Express Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 (edytowane) 46 minut temu, otton1 napisał: Od 1 listopada do 9 marca służył w 5. Eskadrze Lotniczej, a następnie w 9. Eskadrze Wywiadowczej organizowanej na lotnisku Rakowice w Krakowie, uczestniczył w lotach nad Śląskiem Cieszyńskim i w walkach z Ukraińcami. Od 10 grudnia 1919 pracował w Inspektoracie Wojsk Lotniczych – jako urzędnik wojskowy, a następnie m.in. w Szkole Pilotów w Bydgoszczy na różnych stanowiskach, również jako instruktor - pilot. Po wojnie polsko-bolszewickiej służył nadal w Szkole Pilotów w Bydgoszczy, a od 25 czerwca 1924 w 4. Pułku Lotniczym pełniąc różne funkcje liniowe (np. dowódcy 42. Eskadry) jak i administracyjne. W 1927 krótko służył w 3 Pułku Lotniczym). Miał spore kłopoty zdrowotne pod koniec lat 20-tych i ostatecznie z dniem 30.09.1929 przeszedł w stan spoczynku (Dz.Per.13/29) w stopniu kapitana - pilota i urzędnika wojskowego 1 rangi. Tak, biogram jest znany - wg "Pionierzy Polacy w siłach powietrznych Wielkiej Wojny 1914-1918 " - St.Januszewski, Wrocław 2019. Zostały jeszcze cztery osoby do identyfikacji. Edytowane 26 Wrzesień 2023 przez Sedco Express
KayFranz Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 7 minut temu, Sedco Express napisał: 30.09.1929 przeszedł w stan spoczynku Do tego momentu mieszkał przez rok w Poznaniu, na Zagórzu, w listopadzie 1929 zwolnił lokal i wrócił z żoną Zofią i dziećmi (Bogumiła, Zbigniew) do Torunia. https://e-kartoteka.net/pl/search?signature=15091#show
Sedco Express Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 13 minut temu, KayFranz napisał: Do tego momentu mieszkał przez rok w Poznaniu, na Zagórzu, w listopadzie 1929 zwolnił lokal i wrócił z żoną Zofią i dziećmi (Bogumiła, Zbigniew) do Torunia. https://e-kartoteka.net/pl/search?signature=15091#show Sorry, ale to nie ja napisałem a Otton1 :-)
formoza58 Napisano 27 Wrzesień 2023 Autor Napisano 27 Wrzesień 2023 Tablice, potrzebne czasem do identyfikacji sylwetek ...
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się