Skocz do zawartości

Sylwetki Lotników II RP 1921- 1939 cz. III


Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, otton1 napisał:

Jak wynika z powyższego to TY nas opuszczasz kolego formoza58, TY zabierasz swoje wiaderko, grabki, łopatkę i co tam jeszcze i życzysz nam abyśmy bawili się dalej sami, bardziej profesjonalniej itd! MY zostajemy!!!!

Chopie, opamiętaj się, ja niczego jak widzisz nie zabierałem, nie zabieram i nie będę zabierał. Spoko zasmuce Ciebie, bo widocznie wszystko bierzesz dosłownie.  Poprostu,myślalem że Ty 

 

Teraz, otton1 napisał:

I chwatit', damy sobie radę!!!!!!!

Wiesz co,,żeby było jasne, pisząc " Lotnicy", nie Ciebie mialem na myśli. Miałem na myśli Sedco i Kolomana i innych Kolegow napędzających lotnicze wątki, Tak, że nie próbuj się do Nich " podpiąć" i nie występuj min. w Ich imieniu ;-)

 Oni  na pewno dadzą sobie rady. Ty czy dasz radę, to się zobaczy. I chwatit, b/o.

Edytowane przez formoza58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Mam pytanie do Kolegów dotyczące płka.dypl.obs.Władysława Hellera.

Pod koniec lat 30-tych pełnił odpowiedzialne funkcje dowódcze: dowódca 4-go i 1-go Pułku Lotniczego, dowódca Grupy Lotniczej, dowódca Brygady Bombowej we wrześniu 1939.  Mimo to ikonografia jego dotycząca jest wyjątkowo skąpa; trafiłem tylko na 3 fotografie portretowe i jedną fotografię grupową z lat 20-tych na której się znajduje (nawiasem mówiąc fotografia była wstawiona na Forum Odkrywcy).

Czy znacie może Koledzy jakieś inne fotografie Władysława Hellera z okresu jego służby w lotnictwie polskim?

HellerWladyslaw.jpg

HellerWladyslaw1.jpg

HellerWladyslaw2.jpg

HellerWladyslaw3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sedco Express napisał:

Kpt.pil. Józef Krzeczkowski  dca 18.EW (od maja 1921 r.) i rozbity SPAD VII C.1

A nie chodzi tu przypadkiem o Józefa Krzyczkowskiego?

Na zdjęciu w stopniu majora, w 1.Pułku Lotniczym jako dowódca dywizjonu myśliwskiego.

jk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
W dniu 12.01.2023 o 19:29, Koloman napisał:

Czy można wiedzieć Kolego otton1 skąd pochodzi ta informacja dotycząca imienia?

Z trójki oficerów o nazwisku Dziedzicki służących w Wojsku Polskim w latach 1919-1920 w stopniu podporucznika/porucznika:

- Edward Dziedzicki służył w 12.P.A.P.

- Adam Dziedzicki służył w 8.P.U.

- Antoni Dziedzicki służył w ministerstwie, w sztabach itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sedco Express napisał:

A przypadkiem pierwszy z prawej to nie jest płk pil. Władysław Kalkus ?

Ja też przez pewien czas myślałem, że to płk pil.Władysław Kalkus ale to jednak raczej nie on. Jak już napisałem, datuję to zdjęcie na wiosnę 1939 (wczesną i zimną, dlatego generał Rayski chowa zmarzniętą rękę w kieszeni płaszcza). Kluczową w określeniu daty jest osoba nr 5 - według mnie to Jerzy Bajan (charakterystyczne pochylenie głowy). W tym czasie służył on w Komendzie Grupy Szkół Lotniczych stąd uzasadniona obecność w Dęblinie. Na zdjęciu Bajan ma stopień podpułkownika - to się zgadza, został awansowany na ten stopień w dniu 19.marca 1939. 

Ale tego samego dnia pułkownik Kalkus został awansowany na generała brygady więc watpliwe jest aby obnosił się z dystynkcjami nieaktualnego stopnia. Zresztą do 23.marca 1939 Wł.Kalkus był dowodcą III.Grupy Lotniczej i jego obecność w Dęblinie nie miałaby większego sensu.

Tak więc moim zdaniem zidentyfikowane na zdjęciu są  następujące osoby; gen.Rayski - nr 1,

gen.de Beaurain - nr 4, ppłk Bajan - nr 5.

Pozostają do identyfikacji osoby: pułkownik nr 2 i podpułkownik nr 3. 

7 - Kopia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie