Skocz do zawartości

Sylwetki Lotników II RP 1921- 1939 cz. III


Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, formoza58 napisał:

Inni z kolei za wyróżniające  postępy w szkoleniu specjalistycznym otrzymywali, oprócz awansu z np.  ' peta na peta plus" , listy pochwalne

Awanse też miałem, skończyłem zaszczytną służbę z 4-ma belkami i propozycją szkoły oficerskiej. Odpowiedź na tę propozycję zastrzegłem sobie jak już będę w cywilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pechowcy. Ja to byłem w cywilizowanym woju i u nas dawali nagrodówki. Czyli dodatkowe dni urlopu. Jeden z najmilszych momentów to ten, kiedy szef kompanii wyrzucił mnie na cały nazbierany urlop. Wróciłem po 37 dniach.

Dobra - na tym zakończmy wspomnienia o bonusach. Brakuje jeszcze pięciu połączeń literek z nazwiskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, KayFranz napisał:

Jeden z najmilszych momentów to ten, kiedy szef kompanii wyrzucił mnie na cały nazbierany urlop. Wróciłem po 37 dniach

Ja pechowcem nie bylem, bynajmniej.  Ostatnie 17 nagrodowego  wykorzystalem już w cywilu, bo był stan wojenny. Wcześniejsze wykorzystałem wydajnie i pożytecznie ;

Dobra, powodzenia w szukaniu pozostałych pięciu nazwisk  ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2023 o 21:55, KayFranz napisał:

Do rozpoznania. Album z czasów legionowych, ale zaplątało się tam też takie jedno lotnicze.

lotnicy.jpg

F - Alojzy (Alois) Grimm - instr. w Niższej Szkole Pilotów (Kraków)

Może będzie pomocne w poszukiwaniach :

Alscher Karol - 9.EW

Mazurczak Leon - zginął 13.03.1919 r. lot ćwiczebny Rumpler C.IV

Strobel Romuald Wilhelm - 5.EW potem 9.EW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Sedco Express napisał:

Strobel Romuald Wilhelm

Od 1 listopada do 9 marca służył w 5. Eskadrze Lotniczej, a następnie w 9. Eskadrze Wywiadowczej organizowanej na lotnisku Rakowice w Krakowie, uczestniczył w lotach nad Śląskiem Cieszyńskim i w walkach z Ukraińcami.

Od 10 grudnia 1919 pracował w Inspektoracie Wojsk Lotniczych – jako urzędnik wojskowy, a następnie m.in. w Szkole Pilotów w Bydgoszczy na różnych stanowiskach, również jako instruktor - pilot.

Po wojnie polsko-bolszewickiej służył nadal w Szkole Pilotów w Bydgoszczy, a od 25 czerwca 1924 w 4. Pułku Lotniczym pełniąc różne funkcje liniowe (np. dowódcy 42. Eskadry) jak i administracyjne.

W 1927 krótko służył w 3 Pułku Lotniczym).

Miał spore kłopoty zdrowotne pod koniec lat 20-tych i ostatecznie z dniem 30.09.1929 przeszedł w stan spoczynku (Dz.Per.13/29) w stopniu kapitana - pilota i urzędnika wojskowego 1 rangi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, otton1 napisał:

Od 1 listopada do 9 marca służył w 5. Eskadrze Lotniczej, a następnie w 9. Eskadrze Wywiadowczej organizowanej na lotnisku Rakowice w Krakowie, uczestniczył w lotach nad Śląskiem Cieszyńskim i w walkach z Ukraińcami.

Od 10 grudnia 1919 pracował w Inspektoracie Wojsk Lotniczych – jako urzędnik wojskowy, a następnie m.in. w Szkole Pilotów w Bydgoszczy na różnych stanowiskach, również jako instruktor - pilot.

Po wojnie polsko-bolszewickiej służył nadal w Szkole Pilotów w Bydgoszczy, a od 25 czerwca 1924 w 4. Pułku Lotniczym pełniąc różne funkcje liniowe (np. dowódcy 42. Eskadry) jak i administracyjne.

W 1927 krótko służył w 3 Pułku Lotniczym).

Miał spore kłopoty zdrowotne pod koniec lat 20-tych i ostatecznie z dniem 30.09.1929 przeszedł w stan spoczynku (Dz.Per.13/29) w stopniu kapitana - pilota i urzędnika wojskowego 1 rangi.

Tak, biogram jest znany - wg "Pionierzy Polacy w siłach powietrznych  Wielkiej Wojny 1914-1918 " - St.Januszewski, Wrocław 2019.

Zostały jeszcze cztery osoby do identyfikacji.

 

Edytowane przez Sedco Express
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, formoza58 napisał:

Z Allegro.

A przy okazji pytanie. Czy ten profil na kadłubie, to może być jakieś godło indywidualne?

lot allegro1.JPG

lot allegro2.JPG

lot godlo.JPG

Z Allegro - w podpisie (odwrotna strona fotografii) "Grupowe zdjęcie przy samolocie SPAD w Lidzie w dniu 5 grudnia 26 r."

Samolot to SPAD 61C1 a jak Lida to 11.Pułk Myśliwski.

Z lewej strony w hangarze drugi SPAD z ciekawym godłem osobistym (?) - czarny, czerwony (?) profil głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, otton1 napisał:

A przy okazji pytanie: kto jest podpisany pod tą dedykacją na odwrocir zdjęcia?

lot allegro1.JPG

lot allegro2.JPG

Wg mnie dedykację napisała kobieta w kombinezonie lotniczym stojąca centralnie na zdjęciu. Raczej nie pilotka a po prostu przebieranka :-)

Dedykacja dla jakiejś pani...(...birakowskiej)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie