Jump to content

Zamknięta plaża w Kołobrzegu i ewakuacja mieszkańców. Znaleziono pociski z czasów wojny


Recommended Posts

Władze Kołobrzegu zdecydowały o ewakuacji mieszkańców osiedla Podczele i zamknięciu 9-kilometrowego odcinka plaży w jego pobliżu. Wszystko przez niewybuchy odkryte nad brzegiem Bałtyku.

Trzy pociski o wadze blisko 250 kilogramów każdy odkrył w piątek na kołobrzeskiej plaży spacerowicz. Niewybuchy zbadali saperzy, są zabezpieczone i czekają na wywiezienie. Akcja ma się rozpocząć w poniedziałek i na czas jej trwania władze miasta zarządziły ewakuację.

- W poniedziałek rano rozpoczynamy usuwanie pocisków. Na ten czas trzeba będzie ewakuować dzielnicę Podczele. Chodzi nie tylko o mieszkańców, ale także o turystów i wczasowiczów. Dla tych osób będzie przygotowana komunikacja, która ich przewiezie oraz miejsce w hali Millenium" i ewentualnie na stadionie - powiedział polsatnews.pl rzecznik kołobrzeskiego urzędu Michał Kujaczyński.

Z zakazem wstępu na plaże powinni się liczyć także wypoczywający nad morzem turyści. Jak ogłosiły władze miasta zamknięty zostanie także dziewięciokilometrowy odcinek plaży na odcinku około 9 km od ośrodka Arka Medical SPA do Ustronia Morskiego

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23776186,zamknieta-plaza-w-kolobrzegu-i-ewakuacja-mieszkancow-znaleziono.html#Z_BoxNewsImg&a=66&c=96
Link to comment
Share on other sites

W poniedziałek, 13 sierpnia, saperzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą operację wydobycia i zneutralizowania niewybuchów zalegających w wodzie w okolicach plaży w Podczelu. Do działań skierowano marynarzy z 8. Batalionu Saperów oraz nurków-minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców.

Na niebezpieczne obiekty natrafili kąpiący się w morzu turyści. Powiadomili oni Policję, o pomoc w odnalezieniu i podjęciu przedmiotów zwrócono się do Marynarki Wojennej. Finalnie, Dyżurne Służby Operacyjne 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zgłoszenie otrzymały 8 sierpnia wieczorem. Już następnego dnia rozpoczęto przygotowania do akcji. Pierwszym etapem operacji było przeprowadzenie (w piątek, 10 sierpnia) rekonesansu oraz wstępnego przeszukania rejonu w okolicach plaży w Podczelu. Określono również charakterystykę dna i wydobyto zbiornik ciśnieniowy nieznanego pochodzenia. Niestety pogarszające się warunki hydrometeorologiczne przerwały pracę nurków. Kolejne działania miały miejsce dzisiaj (sobota, 11 sierpnia). W wyniku wizji lokalnej oraz po przeprowadzeniu analizy zebranego materiału wykryte w wodzie 3 obiekty sklasyfikowano jako bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Bomby tego typu mogą zawierać około 250 kg materiału wybuchowego. Specjaliści opracowali metodę neutralizacji przedmiotów. W porozumieniu z powołanym sztabem zarządzania kryzysowego przy Urzędzie Miasta w Kołobrzegu ustalono termin przeprowadznia akcji na poniedziałek 13 sierpnia.

Na terenie plaży będzie pracowało łącznie około 20 marynarzy. Prace rozpoczną się w godzinach porannych. W pierwszej fazie operacji każdy z przedmiotów zostanie możliwie najdokładniej odkopany i odmulony. Do bomb zostaną podczepione liny, za pomocą których nurkowie wydobędą je z wody. Następnie do pracy wejdzie patrol rozminowania. Przedmioty zostaną podjęte z plaży i przetransportowane specjalistycznym pojazdem na poligon gdzie zostaną zneutralizowane.

Informacji związanych ze szczegółami akcji udziela:
rzecznik prasowy 8. FOW
kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI
kontakt: tel. 661 417 739
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś jak wykopywali na plaży jakąś torpedę to zabezpieczyli plażowiczów obok (ca. 15 metrów) kolorową taśmą. Pewnie by im wykrywaczy nie podeptali. Teraz ewakuacja miasta, zakaz kąpieli i opalania;) No ale wtedy to prywaciarze byli;)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information