Skocz do zawartości

Zamek w puszczy-czyli, kto bogatemu zabroni


Rekomendowane odpowiedzi

landszaft

" Jak będzie przekop to zalew Wiślany jest najlepszym i najbezpieczniejszym akwenem dla przechowywania łodzi przez okres zimowy w marinach oraz w niepogodne dni. W wielu krajach rozbudowane żeglarskie mariny to główny czynnik rozwoju turystyki , wypoczynku i duuuużego biznesu a na taki zaczną być inwestorzy jak powstanie właśnie bezpieczny akwen niesztormowy. I to kiedyś przyniesie naprawdę kokosy i rozwój tego regionu a nie stateczki i barki z Gdańska . "

Znaczy się... podatnicy wywalą 1,5-2 mld złotych + koszt utrzymania toru wodnego ( za to ma już kapitanat w Elblągu o płacić )?

A jakie w Elblągu i okolicy są atrakcje turystyczne? Pytam, bo nigdy nie byłem- może mnie coś super ominęło.

A jakie w Elblągu i okolicy są bonusy dla duuuuuuuuuuużego biznesu, których nie ma w innych miejscach naszej socjalistycznej Ojczyzny?

A jaki Elbląg ma dojazd dla ruchu ciężkiego, który miałby, ewentualnie, dostarczać i odbierać z portu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Landszaft napisał:

I jeszcze jedno Balans co do LP z uwagi że praktycznie mieszkam w lesie a naokoło mam rezerwaty to szlag mnie trafia na tereny na które zostały wpisane do Natury 2000 , kiedyś można było chodzić po lasach i leśnicy naprawdę dbali o rezerwaty aby było czysto porządnie i zdrowo i tak było za PRL-u teraz jak zieloni docisnęli wpisując rezerwaty i parki krajobrazowe do tej durnej natury 2000 to mamy powalone gnijące drzewa i to w ilościach czasami hekatomby , park krajobrazowy wygląda jak dzieło zniszczenia i to zniszczenia przez przyrodę bo leśnikom jest obecnie bardzo utrudniony wstęp do tych lasów i robienia w nich cokolwiek , niestety degradacja postępuje...

Po pierwsze, to chyba fajnie jest mieszkać w lesie, a nie na jakimś ściernisku?

Po drugie, to chyba Ci się pomyliły rezerwaty z obszarami Natura 2000. Bo rezerwat jest od tego aby zachować przyrodę bez ingerencji ze strony człowieka [jak się drzewo wywróci, to przyroda ma zrobić porządek, a nie człowiek]. Co innego obszar Natura 2000, tu takie rygory nigdy nie obowiązywały, a że gminy nie mają pieniędzy aby zrobić porządek, to już inna sprawa jest.

A odnośnie tego, że lasów przybyło to fakt, ale czy to źle? A przybyło bo przed wojną drewno służyło jako podstawowy budulec i opał [na przedwojennych zdjęciach wiele obszarów to były prawdziwe"pustynie", gdzie drzewa nie uświadczył]. A zaczęło przybywać bo komuna dużo zalesiała, no i ludzie zaczęli stawiać domy z cegły i palić w piecach węglem. A później Unia zaczęła dopłacać do zalesiania nieużytków [często po byłych PGR-ach, które zlikwidowano z przyczyn politycznych], no i dość sporo osób uznało, że opłaca się zalesić pole i przez dwadzieścia lat żyć z unijnych dotacji. Tylko się cieszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, balans napisał:

Zalew Wiślany to nie Lazurowe Wybrzeże i tysiącami nie będą tam wpływały jachty, tym bardziej, że jest to akwen płytki i dość niebezpieczny dla większych jednostek. Oczywiście coś tam region leżący bezpośrednio w pobliżu zapewne zyska, ale cudów nie będzie. Ten region żył przez lata z handlu z Rosjanami z Kaliningradu w ramach małego ruchu granicznego, ale nasi debile aby zrobić na złość Putinowi uwalili ten bezwizowy ruch graniczny. No i komu zrobili na złość?

Na temat Zalewu tu się wypowiedziałem, ale szybko się schowało, więc powtórzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieksniegu przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co napisałem.  Czy ja piszę że teraz są tam jakieś cuda wianki za którymi pół świata biznesu przyleci ?? . Paręnaście lat temu niektóre miasta postawiły na strefy ekonomiczne i te które wiedziały jakie mogą być w przyszłości zyski te zyskały a te które nie widziały w tym interesu te zostały na tym samym etapie rozwoju co 20-30 lat temu. Kanał to nie inwestycja , to nie ma przynosić zysku to ma zintensyfikować napływ inwestorów jak im się jeszcze dodatkowo stworzy dogodne warunki. Może wtedy za 15-20 lat zobaczysz to czego obecnie tam nie ma  W naszym kraju jest masa rzeczy niedochodowych które państwo utrzymuje , ale te niedochodowe inwestycje mają tworzyć obszar który na ich bazie zarobi i suma sumarum i tak jest wszystko na plusie . Tak !!  kapitanat ma to utrzymywać jak wszystkie praktycznie niedochodowe przeprawy na Wiśle i Odrze. A co może wszystkie zamkniemy bo są niedochodowe ?? Tak może patrząc z twego punktu widzenia zlikwidujemy w Polsce wszystko co nie przynosi zysku to powinniśmy być baaardzo bogatym narodem . I tak pod nóż pójdą teatry, muzea, opery, przedszkola, kina, szkoły, uczelnie , szpitale etc. a wszystkich wrzucimy do fabryk "tych nieistniejących" Nie pachnie ci to super komuną ?? nie czytasz przypadkiem czerwonej książeczki i nie jesteś nią zauroczony??. Uważasz że tym od wieków zapomnianym terenom Elbląga i Żuław nie należy się szansa rozwoju . Patrzysz na te tereny cały czas przez pryzmat bagien i pól. A może tobie odebrać sklepy do których chodzisz , kina, teatry  i wszystko z czego korzystasz będziesz szczęśliwszy??. Będziesz wtedy jak ten Jozin z Barzin.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

landszaft

" Kanał to nie inwestycja , to nie ma przynosić zysku to ma zintensyfikować napływ inwestorów jak im się jeszcze dodatkowo stworzy dogodne warunki "

No i jakie możliwości, dla inwestorów, ten kanał stworzy? Z jakim kosztem wybudowania i późniejszego utrzymania w żegludze? Pamiętaj, że jeszcze "coś" by wypadało do portu w Elblągu dołożyć.

" W naszym kraju jest masa rzeczy niedochodowych które państwo utrzymuje , ale te niedochodowe inwestycje mają tworzyć obszar który na ich bazie zarobi i suma sumarum i tak jest wszystko na plusie"

Masz na myśli, np górnictwo węgla i zyski, które czerpie via Donbas Moskwa?

" Tak !!  kapitanat ma to utrzymywać jak wszystkie praktycznie niedochodowe przeprawy na Wiśle i Odrze. "

Podaj, skoro widzisz sens w przekopie koszt utrzymania, przez Elbląg, toru wodnego.
Wisły i Odry nie przywołuj, bo one od dobrych kilku lat są nieżeglowne niemal całkowicie.

" Tak może patrząc z twego punktu widzenia zlikwidujemy w Polsce wszystko co nie przynosi zysku to powinniśmy być baaardzo bogatym narodem . "

Gdzie ja coś w podobną melodię napisałem? Choć z drugiej strony patrząc na Ostrołękę C, który w zasadzie się wygasza, a GE zapewne szykuje już pozwy o odszkodowanie, czy CPL, gdzie nie ma lokalizacji, ale już się o wykupie, w cenach wyższych niż rynkowa gruntów mówi, to może faktycznie nawet nie zaczynajmy inwestować. Bo się skończy jak Mieszkanie + czy inne elektryczne miliony samochodów.

" Uważasz że tym od wieków zapomnianym terenom Elbląga i Żuław nie należy się szansa rozwoju . "

Ależ oczywiście, że się należy. Tylko ja nie widzę związku między słomianą inwestycją a szansą na rozwój. Pytałem, Ty mi coś o marinach i jachtach odpisałeś. Próbowałeś to kosztami spiąć?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto nie był w okolicach Elbląga niech żałuje. Przede wszystkim Frombork (mam nadzieję, że znacie) ale i Tolkmicko i Kadyny no i Wysoczyzna Elbląska, trasy rowerowe, piesze, ścieżki dydaktyczne i bardzo urozmaicony teren, duże przewyższenia, bardzo dobrze się chodzi jak ktoś ma kondycję. Byłem dosyć dawno i turystów nawet w sezonie nie było zbyt wielu. Teraz może coś się zmieniło. Gdyby taki teren był pod Warszawą to tłumy ludzi z wysoczyzny zrobiłyby równinę, bo jest mega atrakcyjny tylko mało rozreklamowany. Porty we Fromborku i Tolkmicku z rejsami turystycznymi w sezonie, bardzo polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, takafura napisał:

    Z tymi statystykami to prawda, ja wybrałem takie dane które podważają mit o rabunkowej gospodarce - że lasów coraz mniej, same młodniki i nie ma co ciąć. Świadczą o tym m.in. międzynarodowe certyfikaty PEFC czy FSC. I co to za rabunek jak przybywa co roku zalesionych hektarów i zapas kubików na hektar czy ogółem cały czas rośnie ?

   Leśnicy nie mają nic do Puszczy Białowieskiej na terenie Parku Narodowego. Na pozostały obszarze od stu lat istnienia Lasów Państwowych jest prowadzona racjonalna gospodarka - dzięki temu taka Puszcza jest w Polsce a nie w Niemczech czy we Francji.

 Nie piernicz że "pod pozorem walki z kornikiem" - na tych trzech puszczańskich nadleśnictwach jest prowadzona normalna gospodarka leśna zgodna z prawem RP,  ustawą o lasach i planami urządzania lasu.

   Może to przeoczyłeś ale pisałem już że korę lub całe drzewa trzeba z lasu usunąć zanim z poczwarek wylęgną się dorosłe owady.  Po tym terminie już jest po ptokach.

Co do suszy - akurat tutaj leśnicy mają sporo zasług z tzw. małą retencją. Samorządy nie mają na to kasy i np. na Śląsku 80 % projektów małej retencji wykonano dzięki staraniom LP - projekt, przetargi, współfinansowanie i pozyskanie funduszy UE.

Normalna gospodarka? przestańcie leśnicy szerzyć tej propagandy, w która nikt nie wierzy, a za którą dobrze Wam płacą.Wycinacie na potegę w całym kraju, gdzie nie spojrzeć rządek drzew przy drodze, a za rządkiem wyciete w pień. w Puszczy wycinaliście nielegalnie, był wyrok zarówno sądu krajowego jak i KE , więc z bajkami do dzieci. FSC akurat np. Puszcza Białowieska nie ma i miec nie będzie póki co. Pod pozorem walki z kornikiem były prowadzone wycinki , a Twoi koledzy pisali, ze przez kilka nie wyciętych drzew, których bronili ekolodzy( argumenty o ociepleniu klimatu nie trafiały) Puszcza jest jaka jest, dzięki ochronie, ale nie koniecznie tej spod znaku LP( "ładnie " by teraz wygladała gdyby nie blokady aktywistów).  Przybywa nie lasów tylko plantacji , zazwyczaj sosna ( za chwilę będzie problem, bo w wyniku suszy osłabione drzewa sa atakowane przez kornika ostrozębnego i pół kraju trzeba będzie wyciąć, bo sadziliscie głównie sosne po wojnie)  sadzona w rzędy. Las to także bioróżnorodność z szeregiem gatunków roślin i zwierząt. O plantacji gdzie drzewa sa sadzone w rzadki jak buraki nie da sie powiedzieć, że to las. Co do retencji, z jednej strony nadal osuszacie podmokłe tereny, zeby dostac się do "surowca" jakim sa dla Was drzewa, przewśladujecie bobry, z drugiej przerabiacie dużą kasę publiczna na tzw. małą retencję, którą bobry robią za darmo... Bezczelna propaganda nie przejdzie, ludzie nie są głupi i nie traktujcie ich tak , bo to zwyczajnie nie przystoi...

 

 

  • Tak trzymać 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Landszaft napisał:

Tak może patrząc z twego punktu widzenia zlikwidujemy w Polsce wszystko co nie przynosi zysku to powinniśmy być baaardzo bogatym narodem . I tak pod nóż pójdą teatry, muzea, opery, przedszkola, kina, szkoły, uczelnie , szpitale etc. a wszystkich wrzucimy do fabryk "tych nieistniejących" Nie pachnie ci to super komuną ??*

Pomyrdał Ci się całkiem kapitalizm z komuną. Akurat komuna wszystko dotowała, to dlatego powstały wtedy nasze najlepsze filmy, seriale i sztuki teatralne. Młodzież miała darmowe kółka zainteresowań w domach kultury, mogła darmo uprawiać sport, czy popływać w Yacht klubach, a nawet za symboliczne pieniądze można było sobie polatać w Aeroklubie. O naprawdę darmowej służbie zdrowia i uczelniach już nie wspominając.

* moje podkreślenie

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, balans napisał:

To był pewien skrót myślowy, bo wiadomo, że na wszystko macie papier. Ale prawdą jest, że wycinacie dużo za dużo i coraz częściej sięgacie po drzewostany, które powinny być zachowane dla przyszłych pokoleń, ze względu na ich znaczenie przyrodnicze i kulturowe chociażby. Nie wspominając już o górskich lasach, które w dużym stopniu chronią przed powodziami, a gdzie po wycince lasu bardzo łatwo o erozję i wypłukanie gleby. A później płacz, że jak spadnie trochę większy deszcz to zaraz pojawiają się podtopienia.

   Rozumiem, ja też piszę skrótowo trudno komuś nie z branży wytłumaczyć dość specjalistyczne kwestie. Prawdą jest że tniemy systematycznie stare a więc najładniejsze lasy (dla sosny wiek rębności to 100 lat) ale z tego mamy prawie 80 % dochodów. I dlatego te lasy nazywamy lasami gospodarczymi w przeciwieństwie do parków narodowych, rezerwatów, użytków ekologicznych, itp.

   Podam link aby pokazać jak bardzo te "spontaniczne cięcie na oślep" jest sformalizowane i uregulowane tonami papieru. Ale to dla dociekliwych, te osoby które wiedzą wszystko pewnie się znudzą

http://bloglesniczego.erys.pl/blog/?p=1&id_blog=3&lang_id=5&id_post=4362

  • Słabe 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, boruta79 napisał:

Normalna gospodarka? przestańcie leśnicy szerzyć tej propagandy, w która nikt nie wierzy, a za którą dobrze Wam płacą.Wycinacie na potegę w całym kraju, gdzie nie spojrzeć rządek drzew przy drodze, a za rządkiem wyciete w pień. w Puszczy wycinaliście nielegalnie, był wyrok zarówno sądu krajowego jak i KE , więc z bajkami do dzieci. FSC akurat np. Puszcza Białowieska nie ma i miec nie będzie póki co. Pod pozorem walki z kornikiem były prowadzone wycinki , a Twoi koledzy pisali, ze przez kilka nie wyciętych drzew, których bronili ekolodzy( argumenty o ociepleniu klimatu nie trafiały) Puszcza jest jaka jest, dzięki ochronie, ale nie koniecznie tej spod znaku LP( "ładnie " by teraz wygladała gdyby nie blokady aktywistów).  Przybywa nie lasów tylko plantacji , zazwyczaj sosna ( za chwilę będzie problem, bo w wyniku suszy osłabione drzewa sa atakowane przez kornika ostrozębnego i pół kraju trzeba będzie wyciąć, bo sadziliscie głównie sosne po wojnie)  sadzona w rzędy. Las to także bioróżnorodność z szeregiem gatunków roślin i zwierząt. O plantacji gdzie drzewa sa sadzone w rzadki jak buraki nie da sie powiedzieć, że to las. Co do retencji, z jednej strony nadal osuszacie podmokłe tereny, zeby dostac się do "surowca" jakim sa dla Was drzewa, przewśladujecie bobry, z drugiej przerabiacie dużą kasę publiczna na tzw. małą retencję, którą bobry robią za darmo... Bezczelna propaganda nie przejdzie, ludzie nie są głupi i nie traktujcie ich tak , bo to zwyczajnie nie przystoi...

     Śmieszą mnie powtarzane slogany "wycinka pod pozorem walki z kornikiem". Zrozum że te trzy nadleśnictwa "puszczańskie" prowadzą normalną gospodarkę leśną i nie potrzebują stwarzania pozorów żeby coś legalnie wyciąć. Kornik to sytuacja nadzwyczajna, mamy procedury uruchamiane w przypadku gradacji różnych szkodników - monitoring, pułapki  feromonowe, opryski. W przypadku korników niestety wycina się drzewa zasiedlone i albo wywozi przed wysypem dorosłych owadów albo koruje zabijając larwy. Rutyna - tak robiłem już kilka razy w swoim leśnictwie i gradacja się zatrzymała. No ale Puszcza to skala tysiące razy większa, wielu leśników i naukowców faktycznie twierdzi że te nasze typowe środki zaradcze i tak by nic nie dały.

 Że sadziliśmy wiele lat plantacje drzew pod sznurek - 100 % racji. Monokultury - to też nasza zasługa.

   Ale od wielu lat ( od 30-40 ?) mamy wręcz pierdolca na punkcie różnorodności. Mamy dokładne mapy glebowe i dzięki temu na każdym żyźniejszym i wilgotniejszym kawałku dosadzamy dęby, buki, brzozy plus "ozdobniki" w postaci krzewów.

 

Ps. Wiele osób nie ma pojęcia że w konflikcie o Puszczę leśnikom nie chodzi wcale o kasę. Te trzy nadleśnictwa gospodarzące przy Parku Narodowym są deficytowe. Serio.  M. in.dlatego że z 30 % ich terenu zajmują różne  formy ochrony przyrody.  LP osiągnęły w 2019 prawie 10 mld przychodów więc pozyskanie drewna na tych 3 nadleśnictwach to ułamek promila.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem ,że są deficytowe tym bardziej dziwi, że nie stworzycie tam Lasu Narodowego zarzadzanego przez LP? o podobnym statusie jak Park Narodowy, po co topić tam kasę? byłaby chluba dla leśników, przychylność przyrodników, ekologów, społeczeństwa, a tak straty wizerunkowe nie do wycenienia, tam na górze w ostatnim czasie bardzo źle się porobiło, bardzo..i tylko szkoda kolegów lesników, którzy naprawde sa przyrodnikami, ale nic nie mogą bo wymagana jest lojalność nawet przy najgłupszych, szkodliwych decyzjach. Szkoda też, że wycinacie tez drzewa biocenotyczne , które powinny zostać.

 

Edytowane przez boruta79
  • Tak trzymać 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, balans napisał:

Pomyrdał Ci się całkiem kapitalizm z komuną. Akurat komuna wszystko dotowała, to dlatego powstały wtedy nasze najlepsze filmy, seriale i sztuki teatralne. Młodzież miała darmowe kółka zainteresowań w domach kultury, mogła darmo uprawiać sport, czy popływać w Yacht klubach, a nawet za symboliczne pieniądze można było sobie polatać w Aeroklubie. O naprawdę darmowej służbie zdrowia i uczelniach już nie wspominając.

* moje podkreślenie

  I dlatego nie mieliśmy paszportów, nie pozwalano wyjeżdżać na ten zgniły Zachód, setka ludzi  zginęła forsując mur berliński a bardziej przedsiębiorczy uciekali z tego raju nawet na materacach do Szwecji.

  • Słabe 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, boruta79 napisał:

Tak, wiem ,że są deficytowe tym bardziej dziwi, że nie stworzycie tam Lasu Narodowego zarzadzanego przez LP? o podobnym statusie jak Park Narodowy, po co topić tam kasę? byłaby chluba dla leśników, przychylność przyrodników, ekologów, społeczeństwa, a tak straty wizerunkowe nie do wycenienia, tam na górze w ostatnim czasie bardzo źle się porobiło, bardzo..i tylko szkoda kolegów lesników, którzy naprawde sa przyrodnikami, ale nic nie mogą bo wymagana jest lojalność nawet przy najgłupszych, szkodliwych decyzjach. Szkoda też, że wycinacie tez drzewa biocenotyczne , które powinny zostać.

 

 Nie napiszę co myślę o takim dinozaurze jak były dyr. LP Tomaszewski bo robotę stracę...

  • Tak trzymać 1
  • Słabe 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, takafura napisał:

  I dlatego nie mieliśmy paszportów, nie pozwalano wyjeżdżać na ten zgniły Zachód, setka ludzi  zginęła forsując mur berliński a bardziej przedsiębiorczy uciekali z tego raju nawet na materacach do Szwecji.

Dzisiaj mamy już paszporty w domu i ubyło nas 3 miliony. A do tego aby uprawiać sport, popływać pod żaglami, czy polatać w aeroklubie, to trzeba mieć naprawdę dużą kasę, o leczeniu już nie wspominając. Zachód zresztą też już nie jest takim rajem na ziemi jak wtedy, bo neoliberalizm i globalizm zrobiły swoje...

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieksniegu zaznaczyłem na wstępie że Nie będzie zysku z Statków i barek  , nie tędy droga . Zaznaczyłem przeczytaj jeszcze raz mój tekst , starałem sie pisać łopatologicznie , mam nadzieję że prostymi słowami to pisałem, prościej nie potrafię. Mazury cud natury = tak się zaznacza - dlaczego ??, z walorów li tylko przyrody ??, a może tam zabytków klasy "0" jak nasiał, a może tam jakieś wybitne atrakcyjnie turystyczne miasta są ??. A może dlatego że to raj dla żeglarzy śródlądowych hę ??.  Zastanów się sam jak byśmy wszystkie mariny na Mazurach zburzyli i spalili wszystkie te łódki to co nas by ciągnęło do tego zakomarzonego grajdołka ??. Byłby tylko następny zawsiowany rejon. Nie rozumiesz co to są mariny bo widać nie jesteś entuzjastą łódek i pływania i kompletnie przez to nie widzisz co niosą za sobą. Niektórzy piszą że to nie Lazurowe wybrzeże - a czym by  było bez marin??. Niektórzy uważają że Bałtyk brzydki zimny , to niech zobaczą mariny w Niemczech nad Bałtykiem , lub w Szwecji czy Danii i proszę porównać z tym co u nas jest i dlaczego ich nie ma ??, bo mariny zakłada się nie w porcie rybackim a na spokojnym płytkim akwenie. Oczywiście jak się nie zrobi warunków i nie da się promocji inwestycyjnych prywatnemu biznesowi aby to zbudował to sam kanał nie przyniesie korzyści. Ale jak ktoś jest idiotą to nawet mając kopanie złota opartą na samorodkach splajtuje.

Jest stary kawał a raczej punkt spojrzenia.

Prezes firmy obuwniczej pan BATA przed wojną wysłał dwóch ekspertów do Afryki aby zbadali rynek. Po tygodniu jeden z nich pisze telegram " Szanowny Panie Prezesie rynek kiepski , będzie totalna plajta , nic nie wysyłać - tu wszyscy chodzą boso" na to otrzymuje drugi telegram od drugiego przedstawiciela o takiej treści" Szanowny Panie prezesie , fantastyczny rynek, proszę wysyłać co tylko fabryka wyprodukuje - tu wszyscy chodzą boso"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

landszaft

" bo mariny zakłada się nie w porcie rybackim a na spokojnym płytkim akwenie. Oczywiście jak się nie zrobi warunków i nie da się promocji inwestycyjnych prywatnemu biznesowi aby to zbudował to sam kanał nie przyniesie korzyści. "

Proponuję, abyś poszukał i poczytał, jakie konsekwencje niesie za sobą sam przekop, stworzenie sztucznej wyspy, nieustanne pogłębianie toru wodnego, także zimą, gdy Zalew zamarza.. I dla miejscowych- patrz wszystkich "powyżej" przekopu, którzy żyją z turystów, dla rybaków- bez względu na miejsce w Zatoce wobec przekopu, dla mieszkańców Elbląga- tych się "tylko" mami przyszłymi zyskami.

A prawda jest taka, że pomijając słomiana inwestycję, jest to twór czysto ideologiczny- pokażemy Moskwie, że nas też stać... Plus chore marzenia, że się z Elbląga zaplecze portowe dla Trójmiasta zrobi, a może i konkurencję.

 

PS "promocji inwestycyjnych prywatnemu biznesowi"- nie sądzisz, że promocyjne warunki w cenie miliarda czy więcej, mając nadzieje na przyszłe gruszki na wierzbie, to tak trochę nie bardzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wszystko można zmarnować , nawet super biznes jak się go nie widzi. Pamiętam jak w Zagłębiu budowano Hutę Katowice , pamiętam bo jezioro Pogoria była wymiennikiem ciepła dla Huty i z jachtu zawsze widziałem na horyzoncie kominy huty. Była wybudowana za PRL-u i była dumą wtedy naszego kraju , najnowocześniejsza huta w kraju i w Europie... przyszły czasy kapitalizmu , pseudo prezesów , ignorantów i debili . Nie potrafiono takim gigantem zarządzać , nie potrafiono w ogóle mieć zamówień na stal . Nowoczesny gigant w upadku , zadłużenie w ZUSie na kilka lat dla pracowników. Silne związki które rozłożyły swoimi wybujałymi ego zakład. Wreszcie sprzedano go razem z siedmioma innymi zakładami w pakiecie " w tym pakiecie były i koksownie zabrzańskie, hutę Sędzimira w Krakowie - jak ktoś nie pamięta to była huta Lenina tę którą obecnie zamknięto i się ją wyburzy" za bajońska kwotę 7 milionów dolarów ... tak to prawda 7 baniek dał Pan Mtittal , nawet nie on a jego agenci w jego imieniu kupił za te siedem baniek razem 8 zakładów z załogami. Znajomy  był w składzie delegacji jak sam Boss przybył zobaczyć co mu kupiono, Mittal aż się śmiał jak pokazywano mu co mu zakupiono za takie pieniądze i nie mógł uwierzyć w swoją szczęśliwą gwiazdę , podobno agenci dostali więcej prowizji niż zapłacono za te huty. W ciągu pół roku huta pod jego zarządem spłaciła długi Zusu i wszelkie zadłużenia kooperantom . Facet nic nie unowocześnia zakładów , rżenie kasiorę i je eksploatuje bez zmrużenia powieki nic nie wkładając w zakłady. Jak zakład już jest wyeksploatowany to go zamyka i ma w d..e roboli , Bo robol to robol ma zawrzeć paszczę a nie to wypad. Traktuje roboli jak najniższą kastę hinduską , ale sami chcieliśmy aby nas w jaja ktoś kopał . To jest tak jak ktoś nie widzi biznesu i tylko zapatrzony jest w swój portfel.

  • Tak trzymać 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był tylko przykład do przekopu jak ktoś nie wierzy w tę inwestycje to oczywiście przekop można zmarnować i to co niesie ze sobą , ale jak ktoś naprawdę zobaczy że na ponad 300 kilometrowej na wschód i 300km na zachód nie ma żadnej z prawdziwego zdarzenia nowoczesnej mariny lub marin to ten kto na to postawi nie tylko napędzi kapitał ale naprawdę może rozwinąć ten region . sam Zalew wiślany jest doskonałym terenem do nauki pływania , fantastyczne są tam warunki żeglarskie i to bez pogłębiania zalewu łódki śródlądowe nie mają zanurzenia 2-3 metrowego , no chyba że morskie z tak zwanym kilem , ale to kil ma zanurzenie. Ale te to tylko będą wpływały do Marin reszta łajb śródlądowych morze szaleć po zalewie i jest doskonałą szkołą aby kiedyś wypłynąć w morze na prawdziwej bali. Nie zapominaj że to Polska jest obecnie w Europie czołowym producentem małych i średnich jachtów morskich. poczytaj ile ludzi zarażonych jest tą pasją . Całe towarzystwo detektorystów " w tym i ja się w nie zaliczam" to małe miki w porównaniu ile jest ludzi z pasją pływania i to bez znaczenia w płci co u nas poszukiwaczy złomu to głównie w 99,5% to faceci. A jachting zależny jest od grubości portfela i oprócz jachtu muszą być sklepy, knajpy, zabawy, panienki, dyskoteki i wszystko co z tego i dla tego się kręci. Taki Sopot gdyby nie kilka hoteli i gigantyczne molo to czym był by. Jedno molo wystarczyło i jeden hotel przy nim aby inni zobaczyli że jest to super teren wypoczynkowy i... powstało miasto. Pojedź do Elbląga, zobacz jak się odbudowuje w swej historycznej architekturze , za paręnaście lat będzie perełką miast polskich , a już jest naprawdę piękny , nie zapominaj że zyska na tym także kanał Elbląski który sam w sobie jest cackiem inżynierii wodnej i jest nastawiony właśnie na jachty i małe statki. Tylko jachting i turystyka jest w stanie wyrwać ten rejon z marazmu i zapomnienia. Ale aby to uczynić musi być dostęp swobodny z naszego terytorium do morza. Nie pływałeś przez Piławę i nie miałeś obecnie bardzo przyjemnych spotkań z celnikami morskimi którzy potrafią bez łapówki wywrócić jacht do góry nogami.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekop to nic innego jak wyciągnięcie pieniędzy z budżetu, nie ma już nic do rozkradania w kraju, to wpadli na pomyśł robienia "inwestycji". Polega to na wymyslaniu inwestycji, a później przysowiowy "śwagier" z koparkami realizuje, kasa do podziału. Niestety taka jest prawda, takich inwestycji w polsce jest setki np. kanał Bug - Wisła, który dodatkowo przy tych suszach odwodni teren. Co miałoby byc spławiane tymi szlakami ? Mówi sie o uniezależnieniu od Rosji, a sprowadza się 80 % węgla z tamtąd. Ale ładnie się sprzedają historyjki z patriotycznym przekazem (niezależność, Rosja itp) łatwiej też w debacie takie słomiane inwestycjie obronić( zwykły obywatel nie rozumie, że właśnie jest okradany przez cwaniaczków) No i wyborcze obietnice, ten przekop był obiecywany juz kilkakrotnie.. Nic istotnego tym kanałem nie przepłynie i to jest smutne, że dla kieszeni kilku cwaniaków niszczy się przyrodę, a przede wszystkim marnuje publiczne pieniadzę. Byc może skorzystaja na tym jakieś małe jednostki pływające - turystycznie, ale inwestycja ta nie zwróci się bardzo długo , albo wcale. Jednostki o zanurzeniu do 4 m, to nie sa powazne jednostki transportowe.Opinie naukowców są jednoznaczne.

  • Tak trzymać 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nasza niezwyciężona flota wojenna nie skorzysta? Nie zmieści się w kanale? A rybacy z Zalewu nie skorzystają? A Żegluga Gdańska nie skorzysta? Wielu na tej budowie skorzysta, w mniejszym czy większym stopniu, ale prawdą jest, że koszty tak szybko się nie zwrócą. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" A rybacy z Zalewu nie skorzystają? "

W Zalewie już śledzie są na wagę złota, a po syfie który pojawi się wraz z przekopem i pogłębianiem, to raczej nie mają szans na połów.

" A Żegluga Gdańska nie skorzysta? "

A skąd i dokąd ta żegluga ma pływać? I jak żegluga?

" Wielu na tej budowie skorzysta, w mniejszym czy większym stopniu"


Już wiemy, od Landszafta, że mityczni żeglarze.. ktoś więcej? Pomijając organizatorów przekopu, oczywista oczywistość... Bo mieszkańcy Krynicy czy Nowej Karczmy raczej lepiej mieć nie będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku

Rejsy wycieczkowe tradycyjną białą flotą to nasza specjalność! Zapraszamy do przeżycia morskiej przygody na tradycyjnych katamaranach Żeglugi Gdańskiej. Szerokie spektrum oferowanych przez nas kierunków pozwoli odwiedzić najpiękniejsze rejony Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej, a także rosyjski Bałtyjsk.

http://www.zegluga.pl/

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie