Jump to content

UPA- dzisiejsze demonstracje


Recommended Posts

Ja bym jednak odróżnił współczucie i złość z powodu rosyjskiej agresji na Donbas i zaboru Krymu od poparcia dla oszołomstwa z UPA. Jedno nie oznacza drugiego. O ile gorąco kibicuję Ukraińcom w konflikcie z bandziorem Putinem, o tyle równie gorąco chciałbym, aby wszyscy zwolennicy UPA znaleźli się na froncie pod ostrzałem Gradów ;)
Link to comment
Share on other sites

O historii z Przemyśla zrobiło się głośno w piątek przed południem. To wtedy jeden z mieszkańców miasta opublikował na portalu wykop.pl zdjęcie dziewięciu młodych mężczyzn trzymających flagę UPA. Widzimy ich pozujących do zdjęcia na podziemnym parkingu.

Tych wiadomości nie da się czytać

Fotografię opisano: Ukraińscy studenci Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Zdjęcie zrobione w przemyskiej Galerii Sanowej. Jest to plucie w twarz Polakom na ich własnej ziemi! Nie zostawiamy tego bez echa. Składamy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa, nagłaśniamy sprawę w mediach i piszemy protest do rektora PWSW".

Pod spodem podał adres uczelni, by do jej rektoratu wysyłać wiadomości wyrażające oburzenie. Komentarzami zasypano także profil uczelni na Facebooku.

W ciągu trzech godzin wpis wykopało", a więc uznało za interesujący ponad 900 osób. Informacje o zdjęciu opublikowały kolejne portale. Uczelnia utonęła w mailach.

- Jesteśmy bezradni, przecież nie mieliśmy na to wpływu - usłyszeliśmy w rektoracie uczelni. - Te wiadomości nas zasypały, są straszne, obraźliwe, nie sposób tego czytać.

Nie jesteśmy banderowcami, przepraszamy

Tuż po godz. 13 uczelnia na swojej stronie opublikowała odręcznie napisany list studentów , którzy widoczni są na fotografii. Sześciu studentów pierwszego i drugiego roku pisze w nim: Serdecznie przepraszamy państwa za zrobione przez nas zdjęcie z flagą UPA w Galerii Sanowa. Nie sugerowaliśmy tym zdjęciem faszyzmu czy rasizmu. Serdecznie przepraszamy naród Polski za przykrości przyczynione nami. My nie jesteśmy banderowcami, lecz czujemy się jednym narodem (braćmi), wszyscy mamy polskie korzenie i całą rodzinę w Polsce". W postscriptum dodają, że chcieli tylko podtrzymać swoją ojczyznę".

Po godz. 14 oświadczenie w sprawie incydentu wydał też rektor uczelni prof. Krzysztof Knapik. Informuje w nim, że incydentem zajmie się komisja dyscyplinarna, a informacja zostanie również przesłana do odpowiednich konsulatów, w przypadku tych studentów, którzy posiadają Kartę Polaka. Oświadczenie kończy: Pragnę wyrazić głębokie ubolewanie za co najmniej niestosowne zachowanie studentów naszej Szkoły".

Napięcia studenckie

W minionym roku akademickim na polskich uczelniach studiowało ponad 14 tys. Ukraińców (wszystkich studentów zagranicznych było ok. 32 tys.). Ich liczba bardzo szybko wzrasta - w 2010 roku było ich mniej niż 2,5 tys.

Ostatnio napięć między Polakami a Ukraińcami było więcej. Na początku października na Facebooku powstała grupa Stop Ukrainizacji Uniwersytetu Opolskiego". Polscy studenci przekonywali tam, że są dyskryminowani, bo np. to Ukraińcy dostali miejsca w najnowocześniejszym akademiku. Zanim strona została usunięta, zdążyło ją polubić aż 400 osób. Rzecznik uczelni Marcin Miga komentował: - Na UO nie ma miejsca na jakąkolwiek segregację studentów i takie insynuacje są po prostu nieprawdą. Atmosferę podgrzewają też prawicowe media, które skrytykowały np. inicjatywę Leny Kolarskiej-Bobińskiej, by 550 studentom z Ukrainy przyznać stypendia. Portal Prawy.pl pisał np. Studenci z Ukrainy zostaną lepiej dofinansowani przez państwo polskie niż polscy studenci". A pomysł na stypendia nazywali skandalem.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,16821228,Ukrainscy_studenci_z_Przemysla_fotografowali_sie_z.html#ixzz3GToxOInD

Link to comment
Share on other sites

Ubolewają i przepraszają za swój wybryk.
No jacha.... leją teraz krokodyle łzy a na sweet fociach mieli banany na paszczydłach.
Kopa w zad z uczelni i won do domu na Samostajnu Ukrainu.
Tam sobie mogą powiewać tymi szmatami i to najlepiej w okolicach Doniecka i Ługańska.
O, tam się będą mogli wykazać....
Link to comment
Share on other sites

P.S.
Czy to są na pewno studenty ? A nie kolesie studentów, na gościnnych występach?
Zastanawiają mnie auta które za nimi stoją. To z prawej to zdaje się BMW, ale pies z autami. Zastanawiają mnie rejestracje tych aut. To nie są polskie blachy.
Link to comment
Share on other sites

Chcą nam zrobić powtórkę z Wołynia !?
Dojdzie do tego że Polacy mieszkający na wschodnich rubieżach będą się bali wyjść na miasto po zakupy.
Ja nie chcę nic insynuować, ale czy na wschodniej naszej granicy nie ma bojówek prawicowych czy innych Ulatras które byłyby wstanie wytłumaczyć ukraińskim nacjonalistom/prawicowcom że zabłądzili" ?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information