Skocz do zawartości

W Bałtyku odnaleziono wrak bombowca Junkers Ju 88


Woodhaven

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to samolot 2 silnikowy, którego parametry mogą odpowiadać między innymi takim samolotom jak: Ju 88/188 lub B-25.

http://www.hydrografpolski.pl/aktualnosci/155-ciekawostka-pomiarowa-samolot-bombowy-z-okresu-ii-wojny-swiatowej

http://www.divers24.pl/nurkowanie-wraki/wraki-baltyk/1112-wrak-bombowca-odkryty-morze-baltyckie-hydrograf-arctowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Słyszałem. Tylko nie mogę wyjść z podziwu, że już zawyrokowano Ju 88 (OK bardzo prawdopodobne) albo B 25, który w Bałtyku jest równie prawdopodobny co Łoś. Zanim nie zanurkują i nie eksplorują dokładniej, to tylko wróżenie z fusów. A dlaczego nie Hs, Me 110, Pe, Ił, jest tyle pięknych dwusilnikowych saolotów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zawyrokowano tak ze względu na rozpiętość 20m podaną na jednym ze zdjęć - nieźle pasuje do Ju88. Ale myślę, że wszyscy czekamy na dokładniejsze badania i ich wyniki. Może wyląduje ostatecznie w którejś z polskich placówek muzealnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super gdyby go doprowadzili do stanu lotnego.
Już jedna taką perełkę mamy ,Me 109bf wersja G6 wydobytego z jeziora Trzebuń.Tyle tylko że wstyd przed całym światem lotniczym bo...mamy najbardziej oryginalnego Me na świecie w dodatku w wersji na jakiej latał as myśliwski Erich Hartmann tylko że ...nie mozemy nim latać w przeciwieństwie do całego swiata zachodniego.
Targają go do Góraszki i stoi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

me109, czy ty sobie zdajesz sprawę z tego, jak daleko musi być posunięta ingerencja w zabytkowy samolot, żeby mógł on być dopuszczony do latania w dzisiejszych warunkach i spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa? Poza tym, piszesz mamy". Kto ma? Ty masz, ja mam? W Polsce prywatna inicjatywa podjęła samolot, który kilkadziesiąt lat leżał na dnie jeziora i doprowadziła go do stanu muzealnego. To jest powód do wstydu przed światem? No kurde, nie sądzę. No, ale... jak chcesz, to się wstydź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzdury to ty piszesz kolego Trooper85 bo za młody jesteś żeby coś na ten temat wiedzieć.Jestes mistrzem oszczerstw i czczej szczekaniny.Widziałem na własne oczy stan tego Messerschmitta i opinie konserwatorów zaraz po wyciągnięciu na powierzchnię! Teraz możesz go ogladać w Krakowie a jak masz jakies jeszcze wątpliwosci to porozmawiaj z kustoszem Muzeum Lotnictwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s_boj...nawet mój kolega z Niemiec,członek aeroklubu ubolewał nad tym faktem zazdroszczac nam tego Me w wersji G.Ja się nie wstydzę tak wspaniałego znaleziska tylko braku zainteresowania władz i głownego konserwatora dofinansowaniem tego egzemplarza.Tak sie składa że znam doskonale proces renowacji bo przez 11 cie lat prowadziłem pracownię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Trooperze, to ty jesteś samolocik. Jak masz co do tego wątpliwości, to pogadaj z kustoszem, tylko może nie Muzeum Lotnictwa, bo ono akurat nie ma kustosza, tylko dyrektora i szczerze wątpię, by ryzykował On swój autorytet twierdzeniem, że ten samolot ma się wzbić w powiertrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku aszego" Bf109 z jeziora Trzebuń niewielu na świecie zdecydowało by się doprowadzać go do stanu lotnego. Zdrowy rozsądek każe unikać możliwości utraty w takim stopniu orygnialnego samolotu .
Niemcy mogą sobie tak mówić że oni by zrobili z niego latający egzemplarz - bo nie jest ich. Jakby był napewno też by nie latał tylko by na niego chuchali w jakimś muzeum.
Czy na świecie nie lata żaden samolot podniesiony z wody, tego nie jestem pewien amerykanie chyba coś takiego robią/ zrobili ? Ale to ich sprawa. (na pewno lata Foka która leżała 50 lat w krzakach w Rasiji)
Wszystko można tylko poco ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak samo restaurowal samoloty jak tlumaczyl z chinskiego to klekajcie narody,ja to bym sie na twoim miejscu juz wiecej nie kompromitowal, historyk jestes, ksiazki piszesz,samoloty odnawiasz , sinologiem z urodzenia jestes,Lem mial racje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na świecie nie lata żaden samolot podniesiony z wody, tego nie jestem pewien amerykanie chyba coś takiego robią/ zrobili ? Ale to ich sprawa. (na pewno lata Foka która leżała 50 lat w krzakach w Rasiji)
Wszystko można tylko poco ?"

Wszystko się da (zwłaszcza jak się ma $$$), nie wszystko ma sens.
Latające obecnie warbirdy" to albo samoloty, które w lepszym czy gorszym stanie zachowały się od wojny (często po wielu przeróbkach, ukompletowane elementami z innych egzemplarzy) albo maszyny odbudowywane z wraków, zawierające w rzeczywistości śladową ilość elementów oryginalnych. No i są jeszcze repliki budowane od zera"
Znakomita większość latających stodziewiątek" to w rzeczywistości maszyny hiszpańskiej produkcji, ewentualnie przebudowane do standardu Bf 109G (z oryginalnymi silnikami)

Można by znaleźć sporo przypadków samolotów znajdujących się w doskonałym stanie, teoretycznie pozwalającym na przywrócenie do stanu lotnego. Ale nikt na nich latać nie próbuje, bo po pierwsze nie chce ryzykować utraty/uszkodzenia unikatowego egzemplarza, po drugie konieczność dostosowania maszyny do obecnych przepisów godziłaby w jej oryginalność. Samoloty to nie samochody, w przepisach lotniczych nie ma żółtych tablic" (jest klasa experimental ale to inna bajka") pozwalających się nie oglądać na współczesne przepisy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.preservedaxisaircraft.com/

Jak się patrzy na znajdujące się w tym wykazie zachowane samoloty to od razu widać, że niektóre z nich to kupa a raczej kupka pogiętego złomu i gdy dalej czyta się, że planowana jest odbudowa, to od razu widać, że będzie to jedynie eplika z kilkoma oryginalnymi fragmentami".
Na tym tle nasz Me-109 wypada super.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie