Skocz do zawartości

Historia Kowalskich


sebo_sek

Rekomendowane odpowiedzi

Moja refleksja po tym filmie jest taka, że aby ukryć jednego Żyda potrzeba było zaangażowania 10-25 Polaków. Aby wymordować kilka rodzin i spalić żywcem 34 osoby, wystarczyło zaangażowanie jednego kolaboranta. Ciekawe skąd tłumacz, który przyjechał z Niemcami do wioski wiedział, że ta trzynastoletnia dziewczyna jest sąsiadką i dlaczego tak dobrze mówił po polsku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S_boj, Myśli Wybrane, t.4:

Moja refleksja po tym filmie jest taka, że aby ukryć jednego Żyda potrzeba było zaangażowania 10-25 Polaków. Aby wymordować kilka rodzin i spalić żywcem 34 osoby, wystarczyło zaangażowanie jednego kolaboranta. Ciekawe skąd tłumacz, który przyjechał z Niemcami do wioski wiedział, że ta trzynastoletnia dziewczyna jest sąsiadką i dlaczego tak dobrze mówił po polsku?"

Znów winni są ci źli Polacy :) Ani słowa o Niemcach, głównych sprawcach zbrodni.

Może ten tłumacz był lokalnym Volksdeutschem lub przedstawicielem miejscowych władz niemieckich? Poza tym jakie to ma znaczenie dla przesłania filmu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Film godny uwagi, wstrząsający i dający do myślenia to jest pewne. Przydałoby się zrobić podobny obraz ale pełnometrażowy pod zagraniczną publikę by pokazać tamte wydarzenia dotyczące relacji polsko-żydowskich również i w takim kontekście.
Podobnych relacji znalazłoby się więcej z ukrywaniem Żydów.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się trzymać z daleka od tego typu tematów i pyskówek, ale.......

Aby wymordować kilka rodzin i spalić żywcem 34 osoby, wystarczyło zaangażowanie jednego kolaboranta."

NIE drogi s_boju, wystarczyło czynne zaangażowanie plutonu azistowskiej niemieckiej" żandarmerii, lub plutonu azistowskiej niemieckiej" policji lub SS. Czy taka nazwa Ci wystarczy czy trzeba Ci tłumaczyć że to byli po prostu zwykli niemccy żołnierze? ktoś powie że oni tylko wykonywali rozkazy... szkoda że zawsze robili to z uśmiechem na twarzy co widać na archiwalnych fotografiach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego por.pil.020,

Zgadzam się, że często do takich ekscesów dochodziło przy współudziale Niemców. Jednak ten problem jest bardziej złożony i trzeba by go było przebadać przez pryzmat tamtych lat, stosunków pomiędzy Polakami a innymi mniejszościami, sytuacją gospodarczą poszczególnych regionów Rzeczpospolitej nie wspominając o wpływie propagandy, wykształceniu et cetera.
Czynników było dużo, czasami do wydawania Żydów hitlerowcy/Niemcy wykorzystywali polsko-żydowskie animozje i znajdywali się nie tyle kolaboranci, co może biedni, głupi mieszkańcy, których może kalało w oczy żydowskie bogactwo/dobrobyt.
Trzeba pamiętać, że bieda wtedy również się panoszyła, zawiść brała jednych na drugich, pewnie plotki również się rozpanoszyły o tym jak to Żydzi się cieszyli na wschodzie z powrotu komunistów...katalizator był niejeden.

Co do samych Niemców, to zabijali nie tylko głupi/niewykształceni/mentalnie nieprzystosowani do odczuwania jakiś uczuć ludzkich ludzie, ale również rzesze zwykłych, szarych Schmidtów, którzy w czasie pokoju prowadzili piekarnie, pracowali w fabrykach, magistratach et cetera. Wojna, wstrętna propaganda nasilająca się z każdym rokiem zapewne również robiła swoje i dochodziło do tych wszelkich potworności w których normalnie ludzie by nie brali udziału.
To jest również temat godny do kolejnych pozycji dotyczących psychiki ludzkiej w warunkach ciężkiego stresu itp., w końcu ludzka psyche jest niezbadana.

Na zakończenie pamiętajmy, że w każdej społeczności znajdą się ludzie gotowi pomagać innym nawet ryzykując życiem własnym i tacy dla których żywot ten jest w pogardzie.
Jedno jest pewne potrzeba podobnych pozycji, tyle tylko że skierowanych do zagranicznego widza by uświadomić, że nad Wisłą żyje Naród który ratował Żydów, pomagał im w walczącym gettcie, wspierał pomocą materialną oraz innymi potrzebnymi w tym okresie rzeczami. To trzeba bardziej rozpropagować po to min. byśmy w zadumie mogli min obejrzeć ekranizacje w stylu Pokłosia" i nie wylewać pomyj na aktorów, scenarzystów i reżysera, bo wiadomo że zdarzały się akty heroiczne jak i te o których wolelibyśmy zapomnieć.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepsi,

generalnie masz dużo racji w tym co piszesz. Jednak to zdanie:

gadzam się, że często do takich ekscesów dochodziło przy współudziale Niemców. "

jest zafałszowaniem faktów i rozmyciem odpowiedzialności. Do takich wydarzeń jak te opisane w filmie dochodziło nie przy współudziale, ale pod kierownictwem Niemców. I nie często, a zawsze. To niemiecki aparat represji było odpowiedzialny za takie akcje i to Niemcy rozstrzeliwali Polaków i Żydów (lub zagraniczni ochotnicy w służbie Rzeszy). Polacy raczej sami się nie rozstrzeliwali za ukrywanie Żydów? (choć być może były takie przypadki, w każdym razie ja nie słyszałem).
W takich kwestiach trzeba być precyzyjnym, inaczej za 30 lat nie będzie wiadomo, kto był katem, a kto ofiarą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu: prawda czasu – prawda ekranu

25 września 1941r. meldunek dowódcy Armii Krajowej, generała Stefana Grota-Roweckiego do Londynu:

Melduję, że wszystkie oświadczenia i posunięcia Rządu i członków Rady Narodowej dotyczące Żydów w Polsce, wywołują w Kraju jak najgorsze wrażenie i znakomicie ułatwiają propagandę Rządowi nieprzychylną lub wrogą. Tak było z Dniem Żydowstwa" i przemówieniem Szwarcenberga, nominacją Liebermana i życzeniami na żydowski nowy rok. Proszę przyjąć jako fakt zupełnie realny, że przygniatająca większość kraju jest nastrojona antysemicko. Nawet socjaliści nie są tu wyjątkiem. Różnice dotyczą tylko taktyki postępowania. Zalecających naśladowanie metod niemieckich prawie nie ma. Nawet tajne organizacje pozostające pod wpływem przedwojennych aktywistów Klubów Demokratycznych lub Polskiej Partii Socjalistycznej, akceptują postulat emigracji jako rozwiązanie problemu żydowskiego. Jest to dla wszystkich równie oczywiste, jak, na przykład, konieczność usunięcia z kraju Niemców... Antysemityzm jest obecnie postawą szeroko rozpowszechnioną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od antysemityzmu do strzelania komuś w głowę jest jeszcze daleka droga.
I tym oto sposobem znów wyszło na to, że wszystkiemu winni byli Polacy, a Niemcy tylko stali z boku i ewentualnie czasem się przyłączyli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, jak widzisz, nie pytam co i czy zrozumiałeś, ale prosiłem abyś podał przykłady wpisów potwierdzających, że I tym oto sposobem znów wyszło na to, że wszystkiemu winni byli Polacy, a Niemcy tylko stali z boku i ewentualnie czasem się przyłączyli."

Fakt, prosiłem w kontrze do Twojego dochodziło nie przy współudziale, ale pod kierownictwem Niemców. I nie często, a zawsze."


Nie daj się prosić, napisz.... zacytuj....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy, że Odkrywca ma być/jest portalem merytorycznym, a jednocześnie nie raz nie dwa stawiane są zarzuty ( nade wszystko wobec modów ), że pełno na nim kwiatków", które lasują mózgi postronnym czytaczom, myślałem że piszesz wiesz co piszesz, a nie piszesz co wiesz...

Prosiłem, aby ktoś Twojego wpisu nie wyciągnął, jako przykładu niewiedzy i mocnej aberracji :-)

Teraz rozumiem, Ty sobie po prostu dworujesz z serio biorących wpisy czytaczy i Użytkowników....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia to zdanie:
...Przygotowanych jest ponad 1000 kopi filmu w 6 wersjach językowych. Otrzymają je wszyscy europosłowie oraz ambasadorowie mający swoje placówki w Europie...

- ciekawe jaki jest koszt tej akcji i kto za to zapłaci?
Kolejne pytanie:
ile z tych 1000 kopii trafi do odtwarzacza a ile zostanie wyrzuconych?
Nie rozumiem jaki jest cel?
Filmu nie oglądałem ale gdyby te 1000 kopii rozprowadzić np: w uczelniach europejskich, lub instytucjach zainteresowanych tą tematyką, to miałoby większy sens.
Ale to jest jedynie moja sugestia z którą nimt nie musi się zgadzać.
Pozdrawiam
Infaco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobistym i tragicznym wydarzeniem dla mnie i mojej rodziny jest fakt, że w Ciepielowie spacyfikowano moją rodzinę od strony mamy rodzinę Kosiorów :(, wczorajszy film oglądany po raz X, wywołuje w nas zawsze skrajnie wzruszające emocje.

Tak tyle osobiście i od siebie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie