Skocz do zawartości

Pokłosie"


Infaco

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Byłem wczoraj...
Film jako film jest dosyć dobry pomijając znacznie przerysowane zakończenie (scena śmierci barta). Nie ukazuje on prawdy historycznej- o nie. Niestety może on zwłaszcza na zachodzie propagować wizerunek Polaka=antysemity NIESTETY.
Prawda nie jest czarno biała a film nie ukazuje tych WAŻNYCH aspektów- zwłaszcza zachowania się społeczności żydowskiej wobec Polaków po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie po 17 września 1939 r. Z drugiej strony obraz ten budzi w widzu (tym myślącym) jaką wrażliwość na los drugiego człowieka, i szacunek do życia oraz pamięci o zmarłych. Szkoda reżyser tak wszystko uprościł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Pasikowskiemu marzy się Oscar? :) Bo przepis na zagraniczny film oscarowy jest prosty - biedni, niewinni Żydzi prześladowani przez prymitywnych, antysemickich i żądnych krwi antysemitów z Europy Wschodniej (najlepiej Polski). Akademia z pewnością dostrzeże taką produkcję!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macvsog (2362 / 197)
2012-11-12 00:31:03

Byłem wczoraj...
Film jako film jest dosyć dobry pomijając znacznie przerysowane zakończenie (scena śmierci barta) "

kolego drogi jak można być takim ..... ? brak mi słów i napisać co się stanie w zakończeniu ? zero logiki, iż każdemu kto nie widział, a chce się wybrać do kina zepsułeś wieczór ?

przypomina mi się stary kawał, gdy kumpel mówi, że ten nowy Rocky jest odjechanym filmem tylko szkoda, że przegrywa w ostatniej walce...


prosi się to o pomstę do Boga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
A ja widzę takie cóś: Opinie dotyczące filmu dokładnie odwzorowują poglądy tych, którzy go obejrzeli. Czyli ocena dzieła filmowego przecedzona przez osobowość i sposób oceny naszej historii przez ewentualnego widza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może widzieli w drugim obiegu", do czego nikt normalny się publicznie nie przyzna? :)

Zresztą o tym filmie napisano tyle, że nie trzeba oglądać, aby znać jego główne przesłanie. Ja poczekam, aż to dziełko będzie dodawane do Tiny" za 1,99 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
skoro rozpocząłem ten temat, to coś dodam jeszcze.
Napisałem, że temat filmu jest trudny i nie wszyscy go zrozumieją (szczególnie Ci co mówią o nim nie oglądając go).
Ilość widzów i miejsce w boxoffisie, nie świadczy o jakości filmu.Co do rzetelności rzeczpospolitej, to proponuję przypomnieć sobie artykuł o trotylu.
Infaco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok można iść ale fakt że nic się nie kręci o tym jak po 1945r przedstawiciele narodu wybranego piastowali wysokie stanowiska w UB.
Że nie wspomnę o 17 września 39 jak pięknie witali ACZ na naszych Kresach Wschodnich.
Po takim filmie w USA dalej będą sądzić że w Warszawie było jedno powstanie w getcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.I Z UB i ze 17 września i Powstaniem.
Jednak za dużo się nasłuchałem o tym jak Polacy-sąsiedzi żegnali" Żydów na dworcu w Końskich po likwidacji getta czy o szmalcownikach znanych z nazwiska by nie móc stwierdzić że sytuacja przedstawiona w filmie nie mogła mieć miejsca.
Bo nawet jeśli nie spalili Żydów w stodole a wydali ich Niemcom to robi to jakąś różnice?
Nie sądzę.
Historia nie jest czarno-biała.Ale dzięki temu ciekawa.
Czy nam się to podoba czy nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko żeby nikt nie wciskał bredni typu że żandarmeria niemiecka nic nie wiedziała o sprawie Jedwabnego.
Że to sami polacy wpadli na pomysł obrabowania i zamordowania swoich sąsiadów.
Bo w niemcy prowadzą teraz politykę że wojna rozpoczeła się w 1945r kiedy sowieci wkroczyli w granicę III Rzeszy.
I przedstawiaja się w roli ofiary a takie sprawy jak Jedwabne to im pasują.
Stoją sobie z boku i udają gajowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy mają swoje interesy i o nie dbają.Nic w tym dziwnego.
Polacy też powinni dbać o swoje,bo nikt tego za Nich nie zrobi.
Ale wracając do tematyki filmowej bo odbiegamy od tematu.
Było W ciemności". Polacy byli raczej w tym filmie pokazani w dobrym świetle.Pianista" też dobrze.
Oba filmy Oscarowe",jeden ze statuetkami drugi nominowany.Znane na całym świecie.
Pokłosie" takiej kariery raczej nie zrobi.
Ja się ciesze że mogłem zobaczyć wszystkie te filmy.Bo czy to się komuś podoba czy nie to wszystkie mimo że się różnią pokazują prawdę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie na male porownanie.
Mieszkam od bitych 8 lat w UK, wczesniej kilka lat z doskoku. Gdyby dzis pojawil sie okupant, ktory nie lubi kolorowych czy slowian, wierzcie mi, skala kolaboracji wsrod tzw autochtonow" przeroslaby wszelkie pojecie!
Coz, zycie...
Dlaczego wiec tak bardzo neguje sie tego typu zachowania w Polsce, kraju po 200-letnie okupacji, z niewielkim stazem niepodleglosciowym- nie rozumiem.... Sytuacja na wsi ciagle byla niezbyt ciekawa, wbrew pozorom, nie kazdy pisal peany nad Ojczyzny sprawa- wiekszosc trzymala sie z egzystencja za bary. Babcia moja do dzis opowiada, jak to w 2-giej polowie latach 30-tych nawet zaby w stawie nie bylo, ani psa na podworku, taka bieda nastala!
Czyzbysmy faktycznie byli arodem jedynie wybranym"?
Czas zaczac na powaznie na takie tematy rozmawiac.
Czlowiek to czlowiek, tworzy go u i teraz".
I nie chodzi o to, jak temat widza niemcy, zydzi, rosjanie...
Chodzi o Nas!
Jestesmy niestety narodem niedowartosciowanym i ciut zaklamanym. Potrzebujemy prawdy- jaka by nie byla. Tej dobrej i tej zlej. Tak samo zreszta, jak prawda ta przydala by sie niemcom, zydom, rosjanom...
Tak jak kolega Nadwojciech powiedzial: Według mnie sprawa jest prosta,idę i sam wyrabiam sobie zdanie".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<<< Nieszczęściem Polski jest to, że jej historia jest zakłamana jak nigdzie na świecie. >>>

Jerzy Giedroyc - Autobiografia na cztery ręce"

O filmie się nie wypowiadam, bo jeszcze go nie widziałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Bo przepis na zagraniczny film oscarowy jest prosty - biedni, niewinni Żydzi prześladowani przez prymitywnych, antysemickich i żądnych krwi antysemitów z Europy Wschodniej (najlepiej Polski)...
-z przyjemnością poznam listę oskarowych produkcji pokazujących żadnych krwi antysemitów z Polski.

Zabawne jest to, że w filmie, postać grana przez Macieja Stuhra, jest postacią pozytywną. Ale aby się o tym przekonać niestety należy film obejrzeć w kine bądź poczekać na wydanie go jako dodatek do Tiny".
Wstawiam link z wywiadem Stuhra na temat tego filmu, może to poniektórym pomoże w podjęciu decyzji- oglądać, czy nie.

http://www.youtube.com/watch?v=VHdMDp08Pv4
Infaco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław Linda, ulubiony aktor Władysława Pasikowskiego odmówił zagrania w jego „Pokłosiu”. Podobno zdecydowały względy ideologiczne.

Bogusław Linda ujawnił tę kwestię w programie Grażyny Torbickiej „Kocham Kino”. Dziennikarka zapytała aktora, który zagrał w niemal wszystkich filmach Pasikowskiego, dlaczego nie wystąpił w kontrowersyjnym „Pokłosiu”

Władek napisał dla mnie w “Pokłosiu” coś, tylko poróżniliśmy się ideologicznie przy tym. Niestety, nasze drogi musiały się w tym momencie rozejść. Pogniewał się na mnie troszeczkę.

powiedział Linda. Ciekawe o jakie kwestie ideologiczne poróżnili się starzy przyjaciele. Czy Lindzie również nie spodobała się czarno-biała wizja polskiego antysemityzmu, którą zaprezentował Pasikowski? Czy teraz Linda zostanie wrzucony do jednego worka z „ciemnym ludem”, który nie dorósł do „odwagi” Pasikowskiego? Szkoda. Nie zobaczymy pewnie już trzeciej odsłony „Psów”, albo sequela Reichu". Choć za tym drugim chyba nikt nie tęskni...

http://www.wnas.pl/artykuly/490-linda-odmowil-zagrania-w-poklosiu-nasze-drogi-musialy-sie-w-tym-momencie-rozejsc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ciekawe o jakie kwestie ideologiczne poróżnili się starzy przyjaciele..
-Powód może być bardziej prozaiczny np: gaża a może faktycznie względy ideologiczne.
Myślę, że nie dowiemy się jaki był prawdziwy powód.

Ale wracając do filmu.
Kindzał, naprawdę odbierałeś ten film jako wizja polskiego antysemityzmu?
Może warto raz jeszcze obejrzeć, tak na spokojnie.
Infaco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze opinie wybitnych historyków mówią same za siebie:



Film jest obrzydliwy w wymowie politycznej i moralnej

– podsumował obraz Pasikowskiego Leszek Żebrowski. Na zakończenie spotkania przypomniał także, że jeżeli już ktoś podnosi ciemne strony relacji polsko-żydowskich z okresu II wojny światowej, to należałoby także wspomnieć o udokumentowanych przypadkach mordów na Polakach, których dopuszczali się żydowscy partyzanci. Sprawy zbrodni w Koniuchach, Nalibokach, Świńskiej Woli, Rykach czy Brzezicy nie zostały jednak nigdy do końca wyjaśnione przez organy ścigania.

http://wpolityce.pl/artykuly/41401-dr-leszek-zebrowski-ostro-o-filmie-poklosie-film-jest-obrzydliwy-w-wymowie-politycznej-i-moralnej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie