Skocz do zawartości

Pokłosie"


Infaco

Rekomendowane odpowiedzi

...Na zakończenie spotkania przypomniał także, że jeżeli już ktoś podnosi ciemne strony relacji polsko-żydowskich z okresu II wojny światowej, to należałoby także wspomnieć o udokumentowanych przypadkach mordów na Polakach, których dopuszczali się żydowscy partyzanci..."

Próbowałem na tym forum - nie udało się.

Narazie nic nie czytam na temat filmu.W czwartek ide do kina to zobacze.

Stock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
...Film jest obrzydliwy w wymowie politycznej i moralnej

– podsumował obraz Pasikowskiego Leszek Żebrowski..
-no tak, nie ma to jak samodzielne myślenie.

Kurczę, dlaczego my Polacy, nawet nie wiedząc nic o filmie, potrafimy jedynie krytykować?
Bo ktoś powiedział, że jest be, to my też musimy mówić be?

Pamiętam, jak krytykowano film Róża", za przerysowanie postaci i ukazaną tam przemoc,ale mi się podobał.
I nie ważne, które miejsce zajął w boxoffisie, jakie miał recenzje. Dla mnie było warto go obejrzeć i tak samo jest z Pokłosiem". Zresztą, nagrajmy kolejną Bitwę..."
Infaco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infaco, nie rozróżniasz dwóch rzeczy. Każdy film warto obejrzeć, to prawda (no może prawie każdy, poza współczesnymi polskimi komediami"). Jednak filmy można podzielić na dwie kategorie: rozrywka i filmy aspirujące". Pokłosie" zalicza się do tej drugiej kategorii, więc można go oceniać głębiej i z wielu płaszczyzn, a przede wszystkim wymagać więcej. Dużo więcej.
Nie wnikając w warstwę artystyczną, przekaz filmu jest bardzo uproszczony, nieprawdziwy i pozbawiony niuansów. Wizja stosunków polsko-żydowskich przedstawiona przez Pasikowskiego jest czarno-biała, zero jedynkowa. A scena z ukrzyżowaniem to już w ogóle majstersztyk rodem z socrealizmu.
Pasikowski nie zastanowił się, dlaczego do tego typu wydarzeń dochodziło tylko na terenach, które 17/09/1939 znalazły się pod sowiecką okupacją. Czemu do podobnych pogromów nie dochodziło np. Wielkopolsce, gdzie również mieszkało sporo Żydów (niektóre miasteczka były wręcz żydowskie)? Wystarczyło nakręcić tylko początkową scenę, jak społeczność żydowska wita wkraczającą Armię Czerwoną, a następnie zasiada w nowo wybranych władzach i rozpoczyna zemstę na Polakach. Relacji jest aż nadto.
Wtedy Pokłosie" mogłoby rzeczywiście aspirować do czegoś więcej niż tylko uproszczonej propagandy sygnowanej przez p. Grossa.
Film, który ma poruszać sumienia i zmuszać do dyskusji, powinien w warstwie faktograficznej być jak żona Cezara. Pokłosie" jest co najwyżej jak żona Zdzisława Dyrmana z Misia"; zasadniczo...

Tego, że w 1941r. i potem dochodziło na samosądach ludności polskiej na Żydach nikt nie neguje. Mało kto pochyla się nad przyczynami tych wydarzeń. nad tym, że po wkroczeniu ACZ. to społeczność żydowska (w mniejszym stopniu białoruska i ukraińska) stanowiła nowe władze i denuncjowała Polaków, często swoich konkurentów w interesach. Zachowały się relacje bodajże ze Lwowa lub innego kresowego miasta, jak żydowskie bojówki biły na ulicy polskich gimnazjalistów za używanie języka polskiego oraz zrywały orzełki z czapek. Zachowały się relacje mówiace o tym, jak Żydzi wskazywali NKWD Polaków do zsyłki na Syberię lub rozstrzelanie. Czy po czymś takim możemy się dziwić, że przy pierwszej lepszej okazji Polacy wzięli odwet? Możemy i powinniśmy piętnować samosądy, ale nie mamy moralnego prawa, aby tych ludzi oceniać. Odpowiedzcie sobie na pytanie, co byście zrobili w sytuacji, gdy ktoś donosi na Waszą rodzinę, w wyniku czego ona ginie. I nieważne, kto donosi - Polacy, Żydzi, Chińczycy. łatwo byłoby Wam przejść nad tym do porządku dziennego?

P.S. Film obejrzałem, choć nic mnie w nim nie zaskoczyło. Gross w czystej formie. Polecam za to wywiad z Maciejem Sthurem w najnowszym numerze Uważam rze".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Kindzała-
...Bogusław Linda odnosił się do spekulacji, które pojawiły się na prawicowych portalach internetowych, jakoby ideologicznie nie zgadzał się z przekazem filmu Pasikowskiego. - To nie jest prawda, że ja zrezygnowałem z filmu. Tym bardziej z powodów politycznych. Uważam to za idiotyzm w tym wypadku - stwierdził Linda. - Podstawowym kryterium w ocenie dla aktora jest wartość scenariusza, a nie wartości polityczne w scenariuszu. To się zaczyna robić idiotyczne w tym kraju. A scenariusz 'Pokłosia' to jeden z najlepszych scenariuszy własnych - dodał
Na dole dołączam link:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/12,110944,12947923,Linda__Patrioci__Nie_bierzcie_mnie_za_przyklad__nie.html#CukVid

Lipek-
W wywołanym przeze mnie filmie Róża", pokazano gwałty żołnierzy armii czerwonej na Mazurkach, jakoś nikt nie wspomniał,że wcześniej to Rosjanki były gwałcone przez żołnierzy armii w której służli ich mężowie. Bo tematem filmu była sytuacja autochtonów po wkroczeniu armii czerwonej na tereny dzisiejszej Warmii i Mazur. Taki wycinek. Zawsze można spróbować napisać dobry scenariusz o sytuacji Polaków po wkroczeniu armii czerwonej na tereny wschodnie II Rzeczpospolitej. Z chęcią obejrzałbym taki film, bo pokazałby i uświadomił społeczeństwu bardzo wiele.
Oby nie reżyserował go jedynie pan Braun.

Uważam rze", nie czytam, gdyż byłem świadkiem sytuacji, którą opisała ta gazeta. To co było tam napisane można nazwać jedynie jako - Kłamstwo.

Cieszę się jednak, że pomimo różnicy zdań, co do wartości filmu, potrafiliśmy w kulturalny sposób dyskutować.

Na koniec proponuję obejrzeć wywiad z Danielem Olbryskim o polskim kinie i filmie Pokłosie".

http://www.tvn24.pl/kropka-nad-i,3,m/olbrychski-o-braunie-tylek-bym-mu-zloil-goly-na-wlasnym-kolanie,291258.html

Pozdrawiam
Infaco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce urodzenia - mocny dokument Pawła Łozińskiego z 1992r., mam wrażenie, że niektóre sceny w Pokłosiu były stąd żywcem wyjęte:
http://www.youtube.com/watch?v=0E-i22ifEGI

Zacytuję kumpla: Powinni to sprzedawać w pakietach z Pokłosiem"

opis z youtube:
Jeden z najbardziej wstrząsających polskich filmów dokumentalnych. Henryk Grynberg (autor m.in. Życia Osobistego") ocalał z zagłady wraz z matką. Wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Minęło 50 lat, lecz przeszłość nie dawała mu spokoju. Przyjechał więc do Radoszyny - wsi, w której się urodził, i w pobliżu której ukrywał się z rodziną w czasie wojny - by poznać losy ojca i młodszego o pięć lat brata. Braciszka, wówczas niespełna dwuletniego, rodzice powierzyli opiece jednego z gospodarzy. Ojciec zaś pewnego dnia poszedł po mleko i nigdy już nie wrócił do wykopanej w lesie ziemianki. W wędrówce śladami dzieciństwa towarzyszy mu kamera. Henryk Grynberg cierpliwie chodzi od domu do domu i pyta. Jedni witają go z radością. Opowiadają mu o urodzie matki i młodości ojca, o ich ślubie, narodzinach dzieci i o tym, jak w czasie wojny pomagali Żydom przetrwać. A także o swym strachu - przed Niemcami i donosicielstwem sąsiadów. Inni niechętnie wracają pamięcią do tamtych lat, czując, że w końcu będą musieli wykrztusić tragiczną prawdę o malcu oddanym Niemcom na śmierć i o mężczyźnie zamordowanym przez Polaków. Przybysz zza oceanu jednak nie rezygnuje. Konfrontując własne wspomnienia z tym, co słyszy, uparcie naciska rozmówców, aż wreszcie poznaje tę prawdę, a nawet nazwisko braci - zabójców ojca. Odnajduje też miejsce jego spoczynku i wydobywa z ziemi szczątki, przy których, jak znak rozpoznawczy, leży butelka na mleko. Film otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych podczas XXII Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie w 1992 roku, I nagrodę w kategorii filmu dokumentalnego na Bałtyckim Festiwalu Filmowym i Telewizyjnym w Bornholmie w 1993 roku i w tymże roku Grand Prix, Nagrodę Europejskiej Fundacji Kultury na IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych Vue Sur Les Docs" w Marsylii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, jak funkcjonują pewne zastane mity, np. ten o zastępach Żydów, których w trakcie wojny uratowali Polacy i o zadrzewieniu Izraela drzewkami ku czci polskich Sprawiedliwych. Prawda jest taka, że wg stanu na 1 stycznia 2012 r., Sprawiedliwych wśród Narodów Świata było 6339 Polaków. Druga na tej liście Holandia miała ich natomiast 5204. Zastanawiająco mała różnica, jeżeli zestawimy ze sobą przedwojenną liczbę ludności Holandii i Polski oraz skład procentowy ludności żydowskiej w obu wymienionych społeczeństwach. Nie wszystko da się wytłumaczyć różnicą sankcji za ukrywanie Żyda. Dlaczego tak trudno jest niektórym dopuścić do siebie myśl o tym, że pośród przykładów bohaterstwa, zdarzały się również być może niewiele mniej liczne przykłady obojętności, albo nieczułości na los mordowanych Żydów? Czy to w obozie koncentracyjnym, czy poza kratami, własność przedmiotu rzadko pozostaje nieobsadzona przez długi czas, a wraz ze śmiercią żydowskich rodzin było naprawdę sporo własności do wzięcia. Warunki długoletniej wojny sprawiały, że śmierć widziana z bliska spowszedniała. Idiotyzmem jest przykładanie obecnej miary moralności i sprawiedliwości do tamtych, ekstremalnych warunków. Naprawdę uważacie, że tylko obraz Polaka ukazanego jako bohater bez skazy, nadstawiający głowy dla innych narodów jest wiarygodny i godny ukazania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S_boj,

Bardzo dobre wyważone zdania. Trzeba skończyć z mitem Polaka nieskalanego żadnym złem, walczącego z okupantem, nieprzykładającego ręki do pogromów.
Ten film w zachodnich realiach byłby wychwalany i nagradzany, za złożenie swoistej katharsis. U Nas natomiast jeden głównych aktorów, wybitna osobistość w świecie polskiej kinematografii jest opluwany za kalanie tego typu obrazem własnego narodowego gniazda.

Jeszcze zdanie odnośnie wspominanego tutaj Grossa. Musimy wziąć pod uwagę, że w USA jeżeli się pisze już o Żydach w Polsce to jest możliwość pisania jedynie o tym czego doświadczyli od Nas - czyli wszystkiego co najgorsze. Taką już politykę narzuca im rodzima diaspora. A to co nie jest przez nią zaakceptowane nie jest dopuszczane do szerszego ogółu.
NYT nawet nie wspomina o pozycjach w których jest przedstawiony dobry wizerunek Polaka w stosunku do Żyda. O akademickich rozgrywkach nie będę wspominał.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s_boj
statystyka nie wszystko mówi. Np tego, że w okupowanej Polsce za ukrywanie Żydów groziła śmierć natomiast w Holandii nie. Tak, to jest najwazniejszy aspekt sprawy!!!! Nie mówiąc o rzeczywistości okupacyjnej w Polsce tj. rozstrzeliwaniach, łapankach itd.

Zgadzam się, że wojna demoralizuje, że ludzie niestety oswajają się ze śmiercią. Jednakze wsszystkim tak łatwo dziś mówić o tej obojetności, znieczulicy siedząc w ciepełku i stukając w klawiaturę komputera.

Poza tym, komu przez tyle lat w PRL zależało na tym by odnajdować w Polsce rodziny ratujące Zydów i ich honorować???? Władzom PRL oczywiście nie, a w samym Izraelu przypomniano sobie o ocalałych z holocaustu dopiero po procesie Eichmana!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. W tym przypadku ilość drzewek w nie ma kompletnie żadnego znaczenia i nie może być żadnym miernikiem" tego, jak podczas wojny zachowywali się Polacy.
Drzewek jest tyle, ile historii udało się odnaleźć, opisać i udowodnić. A ile pozostanie już na zawsze zapomnianych? Ile rozstrzelanych rodzin spoczywa w bezimiennych mogiłach lub w przydrożnych rowach? Pewnie już nigdy się nie dowiemy...

Przykład Holandii to akurat kula w płot, bo tam więcej pomagali w deportacji Żydów do obozów, niż w ich ukrywaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno zasadnicze pytanie - dlaczego w takim razie te polskie drzewka są zawsze koronnym argumentem w dyskusjach o masowym polskim bohaterstwie względem Żydów w okresie drugiej wojny światowej i dlaczego nikt nie potrafi odnaleźć większej ilości argumentów na potwierdzenie ogromu skali owego zjawiska?
Nie ma nic gorszego niż dążenie do beatyfikowania własnego sumienia narodowego. No, ale widać wszystko jest możliwe, skoro niektórzy promują nadawanie szkołom imienia Eligiusza Niewiadomskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, że ci którzy uważają się za prawicę polityczną oraz ci, którzy uważają się za nosicieli prawicowych poglądów sypią jak z rękawa argumentami, które może obalić średnio rozgarnięty i zainteresowany historią uczeń gimnazjum.
O ile zawsze miałem poglądy centroprawicowe, o tyle ubolewam nad obecną kondycją polskiej prawicy, nad tym co sama ze sobą zrobiła.
Reakcja na Pokłosie" jest identyczna jak reakcja na każdą próbę krytyki tego środowiska - alergiczna, nienawistna, niemerytoryczna. O nich i o polskim sumieniu można tworzyć tylko hymny pochwalne, a jak ktoś się nie zgodzi, żeby tych hymnów słuchać, albo je odgrywać (vide Marian Opania), to jest wrogiem Polski i patriotyzmu, Żydem, pedałem i zaprzańcem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest to najłatwiejszy i najbardziej namacalny argument?
Choć jak już wspomniałem, moim zdaniem niemiarodajny, pokazujący tylko fragment szerszego zjawiska.
Jeżeli ktoś interesuje się tematem bardziej niż na potrzeby internetowego trollowania, bez trudu znajdzie literaturę tematu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja ci nigdy nie broniłem się zainteresować. Interesuj się, przelej zainteresowanie w możliwą do przełknięcia argumentację i wówczas możemy rozmawiać o szerszym aspekcie tego i wielu innych zjawisk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko historia rodziny Ulmów czy Ireny Sendlerowej to fakty, a nie zmyślona tak jak w Pokłosiu".

Dlatego polecam dzisiaj na TVP1 godz.22:20 Historia Kowalskich".
Mam nadzieję, że moderator nie wykasuje linku poniżej:
http://wpolityce.pl/wydarzenia/41872-tego-nie-mozna-przegapic-odtrutka-na-poklosie-pasikowskiego-dzis-w-jedynce-tvp-o-godz-2230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko historia rodziny Ulmów czy Ireny Sendlerowej to fakty, a nie zmyślona tak jak w "Pokłosiu."

Tyle, że historia rodziny Ulmów, to także historia Polaka, granatowego policjanta Włodzimierza Lesia, który ich wydał Niemcom, aby ostatecznie przejąć na własność gospodarstwo Żydów, których Ulmowie ukrywali. Tak oto jeden polski szmalcownik posłał na śmierć 17 osób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja trwa w najlepsze:)

...pocieszające jest to że nawet w tak obiektywnej" trójce podali że to klapa finansowa to najlepsza recenzja...

...filmy można podzielić na dwie kategorie: rozrywka i filmy aspirujące". Pokłosie" zalicza się do tej drugiej kategorii...
- o wartości filmu nie świadczy miejsce w boxoffice i sprzedaż biletów, bo tu mierzch" byłby arcydziełem, ale czy po obejrzeniu filmu, się dyskutuje. Tu jest jeszcze lepiej, bo większość dyskutuje nie oglądając go:)

Tak więc,dyskutując chociażby na tym forum, przyczyniacie się Panowie (bądź Panie) do Sukcesu" tego filmu:)

Powołujecie się Panowie(lub Panie)na portale internetowe (wyłącznie tzw. prawicowe).Super, ale aby dyskutować o produkcie należy go chyba spróbować? Bo najważniejsza jest opinia własna. Chyba, że całkowicie ulegamy wpływom innych.

...Tylko historia rodziny Ulmów czy Ireny Sendlerowej to fakty, a nie zmyślona tak jak w Pokłosiu"...-
a czy ktokolwiek twierdzi, że to film dokumentalny? Coś mnie ominęło?

...nie mamy moralnego prawa, aby tych ludzi oceniać...-
ale jakoś nie przeszkadza Panom ocenianie np: Generała Ścibora-Rylskiego? (na tym forum).

...Czy po czymś takim możemy się dziwić, że przy pierwszej lepszej okazji Polacy wzięli odwet?...
- dziwi mnie natomiast, że w chwili obecnej, pod presją słów jednego prowokatora, tłum nie ma hamulców w skandowaniu o wieszaniu innych obywateli Rzeczpospolitej.

Jestem przekonany, że było wiele historii, gdy to Polacy ratowali Żydów, ale wiem, że zdarzały się (sporadycznie) też sytuacje odwrotne.

Pozdrawiam
Infaco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie