Jump to content

Korowiow

Forum members
 • Content Count

  496
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Mieszko oczywiście przodków miał :) Ale czy nie myślicie, że ta genealogia" rodu Piastów została wykreowana przez Galla Anonima aby stworzyć w ten sposób legendę o starożytności rodu panującego? Tak wszakże postępują czasem nuworysze ;) Z drugiej strony nadanie owym hipotetycznym przodkom słowiańskich imion mogło służyć przecież innemu celowi a mianowicie przecięciu spekulacji o obcym pochodzeniu dynastii i w związku z tym nie mającej pełni praw do panowania na ziemiach obejmujących ich państwo. O świeżości" dynastii piastowskiej świadczy fakt, że grody, które uważane są za pierwotne siedziby - kolebkę Piastów powstały w stosunkowo krótkim czasie: w latach 930-940 zbudowane zostają grody w Poznaniu, Ostrowie Lednickim, Bninie i Gnieźnie. Gród w Gieczu ma starszą metrykę, powstał ok. 865 roku ale jego rozbudowa również ma miejsce w okresie lat 930 - 940. Te fakty upoważniają do spekulacji na temat impulsu", który spowodował jakby nagłe powstanie państwa Polan. Co lub kto było tym impulsem?
 2. To i ja na chwilę zawieszam swoją decyzje wycofania się z forum i się włączę bo temat niezmiernie ciekawy ;)
 3. Zdjęcie znalezione u pewnej starszej Pani mieszkającej na Pomorzu. Wydaje mi się, że nigdzie nie publikowane. Jej mąż służył w jednostce ze zdjęcia. Być może ma ich więcej, wkrótce się dowiem.
 4. Korowiow

  SD.Kfz. 6

  kicereb: GENIALNY pomysł. Czekamy na reakcję Draco :)
 5. A czy przypadkiem StuH z jeziora luterskiego nie poszedł do huty?
 6. Wiadomości nie są zbyt dobre (brak funduszu na dalszy remont) ale może przyjdą inne czasy i pieniądze się pojawią. Najważniejsze, że wrak jest zabezpieczony.
 7. A co z płyta pancerną przy wieży? Tej która nakrywa jarzmo działa? Planowane jest z czasem jej zdobycie i montaż?
 8. Przecież Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dla którego sprowadzono Shermana ma ogromny budżet?
 9. Korowiow

  SD.Kfz. 6

  Nowe wieści odnośnie wraku: http://www.muzeumbronipancernej.pl/pl/component/content/article/182-sdkfz-6-czyszczenie-i-zabezpieczenie-wraku
 10. Sory, nie doczytałem powyżej. Na moje oko cegła nie jest gotycka. Jest zbyt cienka, wygląda na wyprodukowaną na wie od XVI do XIX jednak jej słaba jakość wskazywałaby na XVI-XVIII. Nie jest to raczej grobowiec, takich budowli wolno stojących raczej nie budowano, zmarłych chowano na cmentarzu lub kościele. Mogą to być ruiny jakiegoś dworu ale z drugiej strony trudno przypuścić aby istnienie takiego obiektu nie był znany dozorowi konserwatorskiemu.
 11. Kemet możesz podać rozmiar cegły?
×
×
 • Create New...

Important Information