Jump to content

Ciekawostki zlotów militarnych


Recommended Posts

Na wstępie prezentuję podwozie stacji SSWN zestawu rakietowego KUB. Może nic specjalnego, ale ciekawa jest historia tej stacji. Pochodzi ona z rozwiązanego 2 Zachodniopomorskiego Pułku Przeciwlotniczego z Rogowa. Był to pułk, który jako jeden z pierwszych w 1974 roku został uzbrojony w zestaw rakietowy 2K12 KUB. Pułk ten jako pierwszy w Polsce wykonywał strzelania rakietowe bojowe z tego zestawu na pustyni w Aszałuku w byłym ZSRR. Znam osobiście oficera już rezerwy, który dowodził bateria startową i dokonał pierwszego odpalenia rakiety z tego zestawu.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie pełno jest takich iedzielnych" rekonstruktorów militarnych. W Kołobrzegu w Bastionie jeździ np. wyrzutnia zestawu KUB z założonymi na prowadnicach zbiornikami paliwa od samolotów MIG-21, które imitować miały rakiety. Totalna porażka. Może na laikach robi to wrażenie, ale na ludziach, którzy maja jakiekolwiek pojęcie budzi to tylko śmiech.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Kolego patton12, nie dałbym głowy, że ppsz.41 nie mogło się tam pojawic. Ten pm był bardzo przez Niemców ceniony, pasowała do niego amunicja niemiecka 7,63 mm, może ktoś się kiedyś doszpera fotki pepeszy na froncie zachodnim. Oczywiście boskie przykazanie o rekonstruowaniu reguły, jest mi znane ;)
Link to comment
Share on other sites

Uzasadnienia Kolegi Barson1 z ostatniego postu nie zrozumiałem, ale nie zmienia to faktu, że niemiecka amunicja Mauser 7,63x25 mm pasowała bez problemu do pistoletu maszynowego PPSz-41, dzięki czemu stał się on popularną bronią zdobyczną w szeregach Wehrmachtu. Niemcy specjalnie wydali instrukcję obsługi tej broni w celu popularyzacji wykorzystania jej w armii niemieckiej w trakcie IIWŚ.

Pozdro
Hindus
Link to comment
Share on other sites

Dla wyjaśnienia sprawy do końca - chodzi o amunicję pistoletową Mauser 7,63x25, stosowaną m.in. w pistoletach C96, produkowaną w czasie wojny m.in. w zakładach FN w Belgii. Słynne radzieckie spasowanie broni na to pozwalało.

Waerto tu zauważyć że Finlandia zamówiła w czasie wojny w zakładach FN kontrolowanych przez Niemców, milion szt. amunicji do zdobycznych pistoletów maszynowych PPSz.
Link to comment
Share on other sites

Hmmm... ja na operacji południe w czasie rekonstrukcji walk o Paryż widziałem niemca hasającego z pepechą."

Nie bylo na Operacji Południe rekonstrukcji walki o Paryz...natomiast byla inscenizacja nie wiadomo czego. Byla to najgorsza inscenizacja w historii tego zlotu i nasza 12HJ jak i inne tam...nie pasowaly do niej zupelnie. Pasowala jak najbardziej pepecha ktora nie byla na amunicje o ktorej rozpisuja sie moi szanowni przedmowcy tylko na kaliber 9mm z prostym magazynkiem .Pepesze byly uzywane w Normandii przez dowodcow 12HJ wywodzacych sie z 1LAH w przeciwienstwie do Stg44 ktorych ta dywizja w tym czasie nei miala na stanie;)Oczywiscie bardzo sporadycznie jak i inna bron zdobyczna na froncie wschodnim.
Link to comment
Share on other sites

dodam jeszcze, ze takie fanty byly najczasciej przechowywane w czolgach, transporterach...chyba, ze ktos zamienil na harmonie jak Tomus Czeresniak:)Wieksza ciekawostka byli pancerniacy ktorzy zakladali na siebie rozne dziwactwa jak ladownice do Mp-40 obok mauserowskich (załoga Wittmanna)i 2 karabiny;)
Link to comment
Share on other sites

leon, możesz swoje wypowiedzi jakoś podpierać źródłem?

wiesz, na fotkach to ja widziałem szeregowych piechoty WP z szablami, korzystanie z latryn w maskach przeciwgazowych, i wiele wiele innych..

ps. przechowywana w czołgach"? czołg to nie lodówka ani nie szafa na karabiny czy PM'y.
Logiczne że broń tego typu była używana w pojazdach bo kierowcom nie potrzebny dwukilometrowy zasięg i włócznie", tylko coś poręcznego i szybkiego...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information