Skocz do zawartości

Ciekawostki zlotów militarnych


Rekomendowane odpowiedzi

Brawo Bocian77!Wklejam fotke ktora w zasadzie jest ogolnie dostepna tylko wystarczy poszperac a nie wyjezdzac z fantazja ułanska. Kolego shadowN, piszac o przechowywaniu broni w czolgach mialem na mysli bron dowodcow przywieziona z frontu wschodniego ktora nie byla eksponowana na fotkach tak jak mapa sztabowa czy inne tam...wiec daruj sobie te wywody;)Moje zrodło w tym wypadku to wspomnienia i fotka ktora mam w swojej kolekcji i ktora nie zamierzam sie dzielic publicznie, moze po odtworzeniu danej sylwetki;)Do takich smaczkow bitwy w Normandii moge jeszcze dodac kombinezony spadochronowe w platan z 12HJ, bluzy m36 ktore wbrew powszechnej opinii byly wydawane do konca wojny, oficerki z ostrogami i mase innych dziwactw ktore sa znane ludziom zaglebiajacym sie w temat.Czy naprawde to jest takie dziwne? No tak jak pisal wyzej Dunczyk zaraz odezwa sie obroncy odtwarzania regoly i poprawnosci. Takie smaczki nie pozwalaja popadac w rekonstrukcyjna monotonie i osobiscie cenie rekonstruktorow ktorzy takowe wprowadzaja w swoich grupach a nie lataja w jednym mundurze pieniac sie na forach i plujac jadem jak kobra. Oczywiscie nie jest to przytyk do nikogo z tego watku.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.odk.pl/bron-piechoty-wehrmachtu-1939-1945,7560.html

Polecam dobra lektura, bardzo wiele o zdobycznej broni niemieckiej. Niemcy całą wojnę potrzebowali dużej ilości broni ręcznej i nie gardzili niczym ( no może z wyjątkiem Masa 36, którego za bardzo nie lubiono), więc w niektórych wypadkach możnaby raczej do reguły zaliczyć używanie broni zdobycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAS 36 uzywany byl powszechnie w jednostkach tyłowych, wartowniczych i volkssturmie.
Z tego co wiem w PL sporo tego trafia się razem z lebelami i carcano..

ps. zestawienie porównawcze z 98k:

Długość całkowita:

Mauser 98k: 111 cm
MAS-36: 102 cm

Długość lufy:

Mauser 98k: 60 cm
MAS-36: 57.5 cm


Zasięg skuteczny:

Mauser 98k: ok. 500 m.
MAS-36: ok. 440 m.

Prędkość początkowa pocisku:

Mauser 98k: 760 m/s
MAS-36: 853 m/s


nie są to jak widać drastyczne różnice...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że go nie używano ale,że go nie lubiono. Gdzieś czytałem,że Niemcy nie lubili masa 36 i po zdobyciu Francji wiekszość tej broni przekazali Francji Vichy ze wzgledu na nieudaną i niewygodną wg nich konstrukcję. Poszperam w moich szpargałach i jak znajde żródło to podam skąd mam taka nieściłą informację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor stwierdza, że broń ta nie była lubiana przez żołnierzy, gdyż można było odnieść wrażenie, że konstruktorzy zrobili wszystko, by skomplikować jej budowę i obsługę". Ponadto karabin MAS wz. 1936 był wyjątkowo niewygodny w użyciu. Rączka zamkowa miała bardzo skomplikowany kształt, a budowa zamka i mechanizmu spustowego uniemożliwiała strzelcowi zorientowanie się, czy w komorze jest nabój".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, stoi w stojaku, tyle, że słaby to dowód, zachodnioeuropejskie muzea zawierają mnóstwo błędów, ale oczywiście nie wykluczam, że ten egzemplarz przywiózł ze sobą jakiś landser, a nie pochodzi ona z zakupów rzeczonego muzeum w składnicy broni w Grudziądzu, na przykład.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie