Skocz do zawartości
  • 0

Dwie saperki


szczep15

Pytanie

Witam
Proszę o zidentyfikowanie destruktów tych o to saperek.
1,przypomina ZHP z tą różnicą,że trzonek jest metalowy zakończony ebonitową gałką,także nakrętka jest z tego samego materiału.
2,z resztkami piły znaleziona w okopach carskich.
pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Popieram wypowiedź kol. Hebdy - pierwsza łopatka to sprzęt LWP (podwójnie składana, zarówno sztych względem trzonka, jak i sam trzonek - metalowy, rozkręcany w połowie i zakończony gałką z tworzywa sztucznego).
Niemieckie łopatki z okresu II WŚ miały nieco podobny sztych, trochę podobny zacisk blokujacy, jednak trzonki były drewniane.
W błąd może wprowadzać stan zachowania łopatki, ale 30 lat w ziemi może zrobić swoje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie witam
Nie wiem czy to cokolwiek pomoże w identyfikacji,ale ta saperka jest trzy częściowa,i co mi się wydaje dziwne ma tzw lewy gwint.Niestety nie wiem czy są jakiekolwiek napisy,ale jak by były to przy tej korozji nie do sprawdzenia.Pytanie do kol.Hebdy,czy te saperki w Twoim posiadaniu także mają lewy gwint?I jeszcze jedno.Poniżej zdjęcie zwykłej sztychówki",i saperki 1 WŚ,a raczej to co z niej zostało z tego samego miejsca.Dodam,iż sztychówka" ma ok.30 lat,ponieważ wtedy tam kopano rów melioracyjny.W każdym razie gleba w tym rejonie nie jest przyjazna metalowi.
pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie stwierdziłem faktu,tylko wyrażam swoją opinie,zwykle nie biore saperek/łopat/szpadli,chyba że faktycznie w stanie że da się ładnie odnowić,tj bez ubytków itp.
WEDLE mnie jest to spiłowany po krawędziach bocznych szpadel.
Ale równie dobrze może być jakis ciekawy..
:)
zdrów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Proszę o zidentyfikowanie destruktów tych o to saperek.
1,przypomina ZHP z tą różnicą,że trzonek jest metalowy zakończony ebonitową gałką,także nakrętka jest z tego samego materiału.
2,z resztkami piły znaleziona w okopach carskich.
pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie