Skocz do zawartości

Alternatywna historia Polski po II Wojnie Światowej


Rekomendowane odpowiedzi

Rysiu- Mordo Ty moja :-).


Ja się dopasowuję do początku zaproponowanego przez Ojca Założyciela RP II i 1/2. To Balans gdzieś wariantowo Stalina w tajdze zgubił lub go, skoro śmy przez zachodnich aliantów wyzwoleni, na linii Bugu zatrzymał.

A to, że Wilno u nas zostawiłeś, nie znaczy że się Litwini z tego ucieszyli. I co? Stolica w Kownie, np?


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 10:23 16-10-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dzięki Gruby Rycho za merytoryczną wypowiedź w tym wątku!

Ale ja dalej mam spore wątpliwości, bo rysujesz tu najbardziej dla nas optymistyczny wariant wydarzeń. Tyle tylko, że z jakiś dziwnych dla mnie powodów, zachód nigdy nie był taki skory aby nam coś darować kosztem Niemców. Ba! Nawet spierał się ostro ze Stalinem na temat zasięgu rekompensaty dla nas, za utracone ziemie na wschodzie... A Ty tu, w sytuacji gdy Sowieci nic nam nie zabierają, widzisz i Wrocław po naszej stronie i praktycznie całe Prusy Wschodnie na dokładkę...

A nawet jeżeli masz rację i spełnia się Twoja wizja historii, no to mamy dziś kraj tak gdzieś z 50% mniejszością narodową [Niemcy, Ukraińcy, Białorusi, Litwini i Słowacy], a do tego z kilkoma religiami [katolicyzm, protestantyzm, prawosławie, grekokatolicyzm i judaizm].
Ten ostatni zresztą raczej w zaniku, bo psychopata Hitler dość skutecznie rozwiązał ten problem...

CZY TO WSZYSTKO NIE PRZYPOMINA CI BYŁEJ JUGOSŁAWII?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balans- w takim razie skoro się wszystko na Bugu kończy i zaczyna, to my do dziś ( od hipotetycznego 1945 ) sobie z konfliktami narodowościowymi nie poradziliśmy.
Czy to dlatego, że za miedzą mamy niepodległe kadłubki ( Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina ), czy to dlatego, że współobywatele niekoniecznie chcą się przystosować. No, a my zapatrzeni w demokrację ( szkoda, że nie możemy od Anglików KZ podpatrzeć ) dorobiliśmy się partyzantki miejskiej.

Bo coś widzę, że Tobie nie o politykę, ekonomię czy gospodarkę chodzi... Ty szukasz dużego + dla czystek etnicznych typu Akcja Wisła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yety, to jednak bedzie skrecalo troche w kierunku tego co napisalem wyzej?
Nie wiem Rychu dlaczego wyobraziles sobie ze nasi alianci beda tak szczodrzy i dadza nam ziemie zachodnie i prusy, a my zachowamy granice na wschodzie? Zalozenia byly takie za zachowujemy granice z 1939 roku, sojusznicy nie pozwolili by na zmiane zachodnich granic powtorzyli by uklad po pierwszej wojnie i dobrze gdyby dalo sie to zachowac,bylismy jak zawszeklopotliwym " sojusznikiem, takim ubogim krewnym ktorego sie toleruje, a jak przychodza goscie to ma siedziec cicho i sie usmiechac.Wiecej dostaly by Litwa, Lotwa,Estonia, wnioskuje to z tego i z w relu najwiekszy kolaborant z hitlerem, nie tylko nie dostal po glowie za to co robil, ale awansowal do rangi zwycieskiego mocarstwa i nawet mial wlasna strefe okupacyjna.w 1939 roku BYL ZOBOWIAZANY , do pomocy Polsce, wiec i za to ze sie nie wywiazal u umowy powinien po uszach dostac,a tu nic , blask glorii i chwaly , a my buda i lancuch.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz , proszę o doprecyzowanie założeń początkowych.
Jeżeli ZSRR do końca zmaga się z Niemcami gdzieś na Donie , to co się dzieje z niemieckim wojskiem po upadku Rzeszy ? Paratroopers i Patton w Berlinie , może w Warszawie , a co z masą wojska na Wschodzie ? Finalna bitwa pomiędzy Wisłą a Bugiem ?
Rosjanie byliby zbyt słabi żeby Niemców złamać skoro nie udało im się to przez cały 43,44,45.
Czy też Niemcy wycofują się stopniowo ze Wschodu , a wtedy i tak mamy ACz w Polsce , Tyle że nie miażdżącą Niemców , a wolno posuwającą się za wycofującym się Heer.
Dla takiej armii , podziemie nie będzie ofiarą , a cennym sojusznikiem.
Zważywszy na przekonania zachodnich Aliantów , nie utrzymamy granicy wschodniej. Linia Curzona , i tyle !
No i minimalne jeżeli w ogóle nabytki na zachodzie.
Za Bugiem - niepodległa Ukraina ( być może azyl dla resztówki wojsk niemieckich) , wrogo do nas nastawiona.
Litwa - Wilna nie odpuści.
No i skoro Sowieci okazali się słabi , to nie ma mowy o żadnej Zimnej Wojnie.
jak na razie wariant pesymistyczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia początkowe są bardzo proste:

Z jakiś powodów [powiodło się uderzenie na Niemcy od południa, czyli przez Bałkany, albo udał się zamach na Hitlera i Niemcy kapitulują jednostronnie przed naszymi zachodnimi sojusznikami] Polska odzyskuje niepodległość w przedwojennych granicach + jakieś [raczej niewielkie ale zawsze] rekompensaty terytorialne na zachodzie. A Sowieci nie docierają w tym czasie do naszych przedwojennych granic i nie narzucają nam utopijnego systemu.

No i co dalej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję te dywagacje posunąć dalej a to na podstawie następującej kwestii:
Polska w nagrodę za swą bohaterską postawę w czasie wojny otrzymuje skrawek Ukrainy wschodniej i w ten sposób uzyskuje dostęp do Morza Czarnego. I tak oto ziszcza się sen pokoleń Polaków nasz kraj sięga od morza do morza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Boże Panowie opamiętajcie się co Wy robicie?
Pan balans rzucił fajny temat a czemu by nie? a WY oborę robicie.
Panowie piszcie na temat czy zgadzacie się z tezami autora czy nie, jeśli nie to w którym miejscu.I uzasadnijcie to.
Nie śmiejcie się z poglądów innych bo i z Waszych ktoś się może śmiać.Ja tego nie powinienem pisać to powinien napisać moderator bo poto on jest.Yeti nie bądż agitatorem pisz na temat/ha,ha/
Panowie nawet w burdelu musi być porządek i dlatego jest ,,burdel mama,,bo by się panienki zagryzły.
Panowie, mam prośbę do Pana balansa aby jeszcze raz rozpoczął ten wątek a Pan moderator usunie ten i jeśli będziemy pisali na temat to się możemy pośmiać i czegoś nowego dowiedzieć.
Oczywiście jeśli będzie taka Wasza wola.
Bo Panowie słowa,, wylatują wróblem a wracają wołem,,
Tyle mojego w tej sprawie bo w takiej dyskusji to ja udziału wziąść nie mogę bo jak Wam pisałem moje posty czytają moje dzieci a ,,z kim przystajesz takim się stajesz,,
Pozdrawiam Jacek Borcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Wyobrażam sobie tylko taką sytuację- kiedy godzimy się na anszlus jak Czechy, Austria i pozwalamy Hitlerowi zaludnić Madagaskar. Nie zgadzamy się na eksterminację ludności. Nie ma żadnych bombardowań, Westerplattów itp. itd. etc. -natomiast przesiedlenia owszem. Mniejszości wrogie - wysyłamy wzorem Stalina na wschód. Pomagamy Niemcom ograbić CCCP ( i zniszczyć przez to komunizm). I niech on (ten-że Hitler) założy sobie tam nowe Niemcy ( nad Wołgą np). My się w to nie pchamy - acz korzystamy. W zamian Hitler rezygnuje ze Śląska i Gdańska oraz części Pomorza. Mazury odpuszczamy mu pamiętając referenda tamtejszego krzyżactwa z czarnym podniebieniem. Nie uczestniczymy w żadnych zbrodniach wojennych. Walczymy zgodnie z konwencją genewską. Wspólnie z Francją zeszmacamy sie lekko i kolaborujemy z Hitlerem. Przez co Warszawa i Paryż pozostaje nietknięta ( jak i Praga). Negocjujemy pokój z Anglią. Która i tak by nas wyrolowała - gdyby znalazła sie na naszym miejscu. Tworzymy po zdławieniu bolszewizmu Unię Europejską - w której rzecz jasna ( tak jak i dziś grają 1 skrzypce - Niemcy- które przegrały wojnę...)
Uczymy się niemieckiego i żyjemy długo i szczęśliwie. Nie znamy takich pojęć jak egzekutywa, I sekretarz, samokrytyka, POP, OOP itp. itd. etc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam - pozostaje nietknięta cała warstwa inteligencji, która odgrywa później ogromną rolę w powojennej Łunii". Ściągamy do kraju wszystkich rodaków z Sybiru, ściągamy z Ermitaża wszystkie nasze dzieła sztuki. Ściągamy z Łubianki wszystkie akta CZEKA, NKWD itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
tak czytam te wpisy i zaczynam myslec czy by nie bylo lepiej jak polska by podpisala ten pakt ribentrop-beck, jak to opisal piotr zychowicz. po latach mozna sie zastanawiac czym sie roznilo zwyciestwo polski jako alianta od losu bylych sojusznikow niemiec czyli finlandii, wegier,rumunii,slowacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie