Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

coverpol

Forum members
 • Content Count

  75
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Taka ruchoma instalacja nie umknęłaby uwadze wywiadowi AK w tamtym terenie. Co prawda są meldunki o dwukrotnym przejeździe pociągu pancernego z lipca 44r, ale dotyczą one ewakuowanych z frontu wschodniego składów. Są dane o dostawach do niemieckiej składnicy amunicyjnej w Kłaju, ale nic na temat jakiegoś „dziwnego” pociągu który by tam stacjonował. Czas potrzebny do rozłożenia instalacji takiej stacji to ok. 10 godz., a złożenia połowę z tego, więc z tego faktu wynika że nie mógł się poruszać wahadłowo pomiędzy wybranymi stacjami tylko powinien dla prawidłowego funkcjonowania systemu obrony przeciwlotniczej na danym terenie posiadać okresowo stałą lokalizację. Jeśli można by było brać pod uwagę taką instalacje w tej części GG to raczej Borneo I lub Sumatra I ale to też wątpliwe. Pozdrawiam.
 2. Celebes II" to złe typowanie. Niepoparte niczym prócz przypuszczeniem. Po ewakuacji z Estoni Celebes II" operował w okolicach Szczecina do lutego 1945r. Ponadto bezsens lokalizacji Kłaj koło Niepołomic - czyli ok 17 km od stacji radarowej w Krakowie - Grabie. I jeszcz ta bocznica w kolejowa w Kłaju. Pozdrawiam
 3. Drogi Hornecie w Starym Sączu nigdy nie było lotniska, ani też lotniczego obozu szkoleniowego. Zdjęcie przedstawia stodoły na Podmajerzu i namioty oboziu przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego w Starym Sączu, który był corocznie (w okresie od 1923-1936r) w wakacje , miejscowi mówili na to - hangary
 4. coverpol

  Radar

  miało być Wieżyca na Pomorzu za błąd przepraszam
 5. coverpol

  Radar

  koło Trzebnicy we wsi Raszów był FuSAn 724/725 Bernhard" -radiolatarnia, jedna z dwóch w Polsce. Druga w Wierzycy oznaczenia kodowe BE-11 i BE-15. Teraz w Raszowie w tym miejscu znajduje się piękny drewnianny domek i wiatrak elektrown, a w Wierzycy BTS.
 6. W pobliżu miejscowości Wał-Ruda (15 km.na zach. Tarnowa) w od sierpnia 1944 r do stycznia 1945r stacjonowało ok. 30 pilotów i 60 os obsługi lotniska Luftwaffe. Niestety nie udało mi się „przypisać” dla nich lotniska polowego. Zlokalizowanie go wyjaśniło by duże straty jakie ponieśli w tym rejonie alianci. W pobliżu po drugiej stronie Dunajca działała stacja radarowa „Tatzelwurm”
 7. coverpol

  Radar

  no to ADAMSAS napisz kiedy rozpoczeto budowę i czy maszty antenowe były drewnianne
 8. coverpol

  Radar

  Na Dolnym Śląsku było kilka stacji radarowych jedna w śród nich była Stacja radarowa „Liebenberg“ – Brennik pow. Złotoryja do której poza dwoma WR należał FuMG-404 Jagdschloß. Znajdujący się w Krotoszycach na wschód od ul Piastowskiej w polach. Obiekt stoi tam samotnie na rozwidleniu polnych dróg. Stan zachowania –bardzo dobry po nimo prób adaptacji na obiekt użytkowy, poprzez wybiciee trzech okien w jednolitej ścianie. Współrzędne obiektu 51° 9' 5.56 N 16° 3' 19.15" E Jest to jeden z trzech istniejących w Polsce tego typu obiektów radarowych. Komora kablowa dla tej stacji jest ok. 1,2km na zachód w pobliżu asfaltowej drodze.
×
×
 • Create New...

Important Information