Skocz do zawartości

Alternatywna historia Polski po II Wojnie Światowej


Rekomendowane odpowiedzi

Chyba najwyższy czas, aby założyć taki wątek, bo na forum nagminnie dochodzi pyskówek na temat naszej powojennej historii. No to sobie pogdybajmy, co by było gdyby sojusznicy nas nie sprzedali, Polska powróciła do przedwojennych granic, a po wyzwoleniu prawnym środkiem płatniczym były takie banknoty, a nie te wydrukowane w Moskwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Bilans otwarcia [wg. balansa]:

1. Kwestie terytorialne:

Polska powraca do swoich przedwojennych granic + jakieś [niewielkie] rekompensaty terytorialne na zachodzie.
Prawdopodobnie bez Zaolzia, ale cały Górny Śląsk i bardzo możliwe, że część Opolszczyzny [tak gdzieś w granicach III Powstania Śląskiego. Wielkopolska podobnie, czyli kilka powiatów dodatkowo dla nas. Pomorze, tu pewnie również kilka powiatów na naszą korzyść. Gdańsk, czyli sprawa prestiżowa - pewnie do Polski, ale z prawie 100% mniejszością niemiecką. No i pewnie jeszcze kilka powiatów na Warmii i Mazurach.

2. Kwestie narodowościowe:

Na wschód od Bugu jesteśmy praktycznie mniejszością narodową, dodatkowo otoczoną wrogo nam nastawionymi Ukraińcami. A do tego dochodzi nasz rewanż za wyjątkowo bestialskie zbrodnie Ukraińców na naszym narodzie - wojna domowa jak nic.

3. Kwestie ekonomiczne:

Korzystamy od 1948 roku z Planu Marshalla, ale jak się dziś powszechnie uważa, ten plan nie przyczynił się do inwestycji, acz bardzo pozytywnie wpłynął na rozwój wolnego rynku. A więc mamy po wojnie żywiołowy rozwój handlu i rzemiosła.

4. Kwestie społeczne:

Wielomilionowa nadwyżka rąk do pracy, beznadziejnie zacofana wieś - gruźlica, wszawica i analfabetyzm. A do tego zdemoralizowane w dużej części [okrutną okupacją] społeczeństwo.

5. Pozytywy:

Nikt nam nie narzuca siłą utopijnego systemu, no i Warszawa nie zostaje unicestwiona.


Ciekawy jestem Waszej opinii w tym temacie, tylko proszę nie pisać w tym wątku o komunie.

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, trochę, bardziej serio pisząc- ja się może nie powinienem odzywać. Po pierwsze wielce prawdopodobne, że by mnie na świecie nie było, a po drugie to ja w Twojej konwencji to z Niemiec piszę.

Przyjmując, że mimo wszystko III Rzesza kaput, musisz wyjść od sposobu w jaki alianci ten cel osiągnęli. Z Wujkiem Soso pod rękę, czy też Stalin jednak okazał się być demokratą?

A co z Japonią?

I to na ten moment wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAKŁADAMY, że albo Stalin się wystraszył bomby A, albo niemiaszki mocno trzymali do końca front gdzieś na Dnieprze. A zachodni alianci dobrali im się w tym czasie do tyłka.

A odnośnie reparacji, a jakie tam w latach 40-tych mogły być reparacje? Reparacje od kraju, który praktycznie był zrównany z glebą dywanowymi nalotami...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i dodam gdybając, że mogliśmy przejąć rolę kordonu sanitarnego przed komunizmem- zamiast RFN. Niemcy w myśl założeń miały zostać bez przemysłu... ale jako, że zaczęła się zimna wojna przemysł im odbudowano... To może i w nas wpompowano by to co w Zach. Niemcy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wdając się w dalszą dysputę na temat tego, że naszym zdaniem inni [Niemcy] mają nas utrzymywać za grzechy swoich przodków [swoją drogą czemu nie!], to chciałem zwrócić uwagę, że nie jest to tematem tego wątku!!!

Ale jak mamy gdybać, no to gdybajmy dalej. Mamy w latach 40-tych swoją strefę okupacyjną Niemiec, no i zamiast Sowietów [w ramach reparacji wojennych] wywozimy do Polski kilka fabryk. Tylko czy to coś zasadniczo zmienia w naszym położeniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to nie ma związku... Wygrywamy wojnę na prawdę a nie tak jak ją wygraliśmy" wraz z nową okupacją w 1945 a co za tym idzie mamy normalny demokratyczny ustrój i wszelkie prawa do odszkodowań i planu Marshalla... Niemcy przestają być potrzebne aliantom zachodnim jako przegroda od komunizmu, ale za to my wcielamy się w taką rolę i stajemy się beneficjentami wszystkiego co otrzymało RFN. Co więcej wielu zbrodniarzy którzy jako niezbędni byli w USA czy Anglii wypada spod tego parasola..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martianie, ten watek założyłem w bardzo konkretnym temacie.

I w tym temacie jestem ciekawy Twojego zdania, a nie w temacie: Polska jako kordon sanitarny". Bo zarówno przed wojną, jak i obecnie nikt na świecie nie traktuje nas poważnie za jakikolwiek kordon". Na miano kordonu" to należy sobie zasłużyć przede wszystkim swoją potęgą ekonomiczną, a do tego nam bardzo daleko...

Bardzo proszę o merytoryczne wypowiedzi w tym wątku, albo o założenie innego w temacie kordonu".

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralnie jak Flip i Flap- ciągle się spieracie a żyć bez siebie nie możecie.


Balans- a dlaczegoż Stalin miał się bomby A bać? Ewentualnie w którym roku? Chyba, że RP trzymając łapę na uranie blokuje rozwój i badania radzieckie ( no i myśl techniczna bez hitlerowskiej pomocy by kulała ).

Dwa- Martian, przy Twoich założeniach, poniekąd słusznie stawia RP jako kordon sanitarny. Bowiem jeśli Stalin się na Bugu zatrzymał, to my przejęli byśmy rolę RFN.

Trzy- wszystko przy założeniu, że alianci zachodni trzymają Stalina w szachu ( i wtedy faktycznie jedynym pomysłem jest lęk przed armagedonem A ).


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 15:34 15-10-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balans jeśli zakładasz, że Niemcy swoją tylko pracą tak szybko podźwignęli się ze zniszczeń po drugiej wojnie to niestety jest to mylne założenie...
A zakładając, że przejmujemy rolę RFN to mamy kraj mlekiem i miodem płynący, bez wszy, chorób z silną, dobrze uzbrojoną armią, bazy nato lub organizacji w jej stylu na terenie Polski i wiele innych udogodnień związanych z przemysłem oświatą itp itd... Zamiast pompować w Niemcy zachodnie pompowano by w Polskę...
Oczywiście jeśli doszło by do zimnej wojny, ale zakładam, że tak...
Szkoda, że to wszystko to tylko piękna wizja...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeti, my tu mamy dyskutować o tym jaka Polska po zwycięskiej wojnie, a nie o tym dlaczego Stalin się miał wystraszyć. Bo może niczego się nie miał wystraszyć, tylko na ten przykład niemiaszki do końca się mocno trzymali na linii Dniepra!

Martianie zapomnij o jakimś nadzwyczajnym pompowaniu" w nas środków, bo takie to się inwestuje w mocarstwa, a nie w ubogich krewnych [vide 1920 rok].

Jeszcze raz apeluję o merytoryczne i zarazem krytyczne ustosunkowanie się do mojego Bilansu otwarcia", a nie o trollowanie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dyskutujemy o Polsce po zwycięskiej wojnie i jeszcze wygranej przez zgniły" zachód to Stalin (o ile go nie kilneli) stoi z armią daleko od Polski i nikomu wtedy w głowie zimna wojna".Alianci mają problem z milionami rosyjskich jeńców , więźniów obozów koncentracyjnych oraz wywiezionymi na roboty(skoro wyzwolili" Polskę to wszystkie obozy są u nich).I na pewno nie pompują milionów czy miliardów dolarów , funtów czy innych pessos w Polskę tylko robią dokładnie to co sowieci na ziemiach oobiecanych(czy odzyskanych?).Poza tym Polska musi spłacić pożyczki zaciągnięte przed 39 i dodatkowo za np wynajem" Okrętów PMW czy czołgów dla Maczka itp.Tak że wracają panowie na swoje ziemie , wołają odszkodowań za zniszczenia wojenne , dodatkowo ludzie z pejsami domagają się rekompensaty za utracone mienie(tak jak po 89 roku kościół czy inne wyznania) a tu kraj wygłodzony , wyniszczony , bieda smród głód i ubóstwo.I mamy w Kraju taką rozpierduchę ze komuna przy niej to mały pikuś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Balans uważasz, że po pierwszej wojnie Niemcy to mocarstwo były... Pewnie uważasz, że i po drugiej takim zostali... Prześledź przepływ kapitału Usa- Niemcy i plan Hjalmara Schachta i dojście hitlera...
Wiem, że założyłeś wątek by udowodnić, że w takiej alternatywnej historii Polska to była by: syf, kiła, wszy i mogiła i tylko diadia stalin nas spasił, ale wybacz próbowałem przedstawić swoją wizję s-f a zostałem przez ciebie o trolling posądzony. Który to tylko z jachtu lub innej krypy uprawiałem kiedyś...
Ku pokrzepieniu twoego ego i IQ napiszę co chcesz usłyszeć:
Więc po wygranej wojnie zrzekamy się roszczeń, dobrowolnie oddajemy ziemię i zwierzchnictwo nad Polską stalinowi, który oprócz AKowców likwiduje też wszy i zarazki a nade wszystko stonkę i kościół, wprowadza powszechną naukę z naciskiem na indoktrynację rozdaje ziemię chłopom i później ją kolektywizuje. Zyjemy sobie w poczuciu, że z wiejskiego głupka zrobiliśmy inżyniera, a z wiejskiej prostej dziewuchy literatkę lub traktorzystkę... Do wyboru jak kto woli.
Balans!, serio mówię został jeszcze taki raj na ziemi - Białoruś bo w samej Rosji już nie znajdziesz- proponuję o azyl zapytać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martianie miało być merytorycznie, a Ty znowu ideologicznie!

Bardzo proszę o merytoryczne i KRYTYCZNE zarazem wypowiedzi na temat mojego Bilansu otwarcia", a nie o tradycyjne już tu na forum, pseudo patriotyczne icie piany na postoju".

Zapewniam Cię, że nie jestem sympatykiem komuny, a nawet trochę [niewiele, ale jednak] od niej oberwałem. Ale z założenia, nie mieliśmy w tym wątku dyskutować o komunie, tylko o alternatywnej wizji historii - uszanuj to...

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeti, my tu mamy dyskutować JAKA POLSKA PO ZWYCIĘSKIEJ WOJNIE, A NIE O TYM JAK TEGO DOKONANO I CO NA TO SOSO!!!

Z góry zakładamy, że Soso pozostał gdzieś tam głęboko na stepach Azji. Jestem ciekawy Twojej opinii na temat mojego ilansu otwarcia", a nie Twojego założenia, że Soso by się to nie podobało. Bo to, że by się nie podobało to z góry wiadomo. Ale dla jasności wątku to olewamy Soso i jego opinię na ten temat ciepłym moczem, bo wyzwolenie przyszło z zachodu, a nie ze wschodu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie