Skocz do zawartości

Wałęsa-Bolek"? cz. 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 128
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
W Encyklopedii Solidarności" Wałęsa jako TW Bolek
...
Gazeta Wyborcza
mip, IAR 2010-09-20, ostatnia aktualizacja 2010-09-20 23:53:56.0

Informacja, że Lech Wałęsa był zarejestrowany jako TW Bolek znalazła się w biogramie zamieszczonym w pierwszym tomie Ekcyklopedii Solidarności", której wydawcą jest katowickie Stowarzyszenie Pokolenie. Napisał o tym Polska Dziennik Bałtycki".
Lech Wałęsa rozważa skierowanie sprawy do sądu. Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Przemysław Miśkiewicz, jeden z członków redakcji, potwierdził Radiu Gdańsk, że taka informacja rzeczywiście została zamieszczona. Dodał, że Ekcyklopedia Solidarności" powstaje przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i stamtąd pochodzi informacja o tym, że Lech Wałęsa był zarejestrowany jako TW Bolek.

W Encyklopedii znalazła się informacja o współpracy byłego prezydenta z SB w latach 1970 - 76. Jednak zaznaczono, że realnie trwała ona do 72 roku. Przemysław Miśkiewicz przyznał, że pod biogramem Lecha Wałęsy nie ma nazwiska autora, widnieje jedynie podpis Redakcja". Miśkiewicz tłumaczy, że w tym przypadku autorzy skorzystali z pomocy Instytutu, ponadto za informację tę chciała wziąć odpowiedzialność cała redakcja i stąd taki podpis.

W internetowym wydaniu Emcyklopedii Solidarności" jest biogram Lecha Wałęsy, jednak nie ma wzmianki, że był zarejstrowany jako TW Bolek. Przemysław Miśkiewicz powiedział, że internetowe wydanie Encyklopedii wkrótce będzie aktualizowane i uzupełniane.

Lech Wałęsa nie wyklucza, że z autorami Encyklopedii spotka się w sądzie

Publikację na swój temat określił jako pracę niedouczonych historyków". Wałęsa zarzucił im, że opierają się na materiałach ubeckich i donosach, co zostało udowodnione". Wałęsa twierdzi też, że w materiałach, które posiada IPN nie ma dokumentów, które byłyby podpisane przez niego. - Komuś zależy aby wojować - podsumował były prezydent. Instytut Pamięci Narodowej nie obawia się procesu z Lechem Wałęsą. Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Łukasz Kamiński powiedział IAR, że Lech Wałęsa zapowiadał już pozwanie autorów książki szerzej opisującej tą sprawę, ale do procesu nie doszło. Kamiński tłumaczy, że w encyklopedii nie ma miejsca na publikowanie opinii Wałęsy, a encyklopedia odzwierciedla aktualny stan badań".

Kamiński podkreślił też, że mamy do czynienia z encyklopedią, a ta nie wartościuje, nie opiniuje tylko przedstawia stan rzeczy". Od wczesnych lat 90., w wypowiedziach dawnych współpracowników Lecha Wałęsy i jego przeciwników politycznych, pojawiały się i nadal są obecne oskarżenia o jego współpracę z SB.

Wyrokiem z 11 sierpnia 2000, Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że oświadczenie lustracyjne złożone przez kandydata na Prezydenta RP Lecha Wałęsę jest zgodne z prawdą. Wałęsa otrzymał zaświadczenie , wystawione przez IPN, w którym stwierdzono, iż przysługuje mu status osoby pokrzywdzonej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grba- o podobnej materii próbowałem już dyskutować:

______________________________________________________

vonbromberg (115 / 7) 2010-09-07 18:20:16

I taki fragment rozmowy z dr. SŁAWOMIREM CENCKIEWICZEM :"– Od 31 sierpnia Lecha Wałęsę można nazywać agentem
SB „Bolkiem”. Czy sprawiedliwości stało się zadość?
– W jakimś sensie tak, ale musimy pamiętać, że autorzy książek o Wałęsie – Gontarczyk, Zyzak i Cenckiewicz – nigdy nie mieli wytoczonego procesu o zniesławienie w związku z tym, że pisali o agenturalnej przeszłości Wałęsy. Zresztą grono badaczy, którzy o tym aktualnie piszą, jest coraz większe. Właśnie dostałem świeży egzemplarz „Encyklopedii Solidarności” z biogramem Wałęsy,w którym jest informacja, że był w przeszłości TW ps. Bolek.
I warto było Bolkowi przez cztery dekady kłamać?

balans - Dla naiwnych indian z Amazonii TW Bolek może być nawet symbolem seksu. Dla wielu innych naiwnych bandyta Che jest symbolem wolności.Ale czy to ma coś wspólnego z prawdą?

Usuń Edytuj Ukryj RE: Wałęsa-"Bolek?

Czlowieksniegu (5033 / 215) 2010-09-07 19:07:59

Von- ciekaw jestem, o jakiej Encyklopedii Solidarności Cenckiewicz mówi.
Mianowicie, z innego powodu zajrzałem do takowej w sieci i tam ani słowa o Bolku, a jedynie wzmianka o wyroku z 2000 roku. Czytana przeze mnie sieciowa Encyklopedia jest pod sztandarem IPN i z takim sloganem na czele:

"Encyklopedia Solidarności to najobfitsze źródło wiedzy o polskiej opozycji antykomunistycznej lat 1976–1989.

Obecnie prezentujemy ponad 3900 biogramów, ponad 1400 haseł przedmiotowych i około 90 tysięcy stron prasy podziemnej. Nieustannie pracujemy nad dalszymi.

PS Dodatek, że pierwszy tom już we wrześniu w sprzedaży."

____________________________________________________

Niestety, autor wklejki z cytatem Cenckiewicza miast mi odpowiedzieć wolał o Izraelitach i wrednym KOR'ze pisać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w zasadzie byłby chyba cały komentarz L. Wałęsy do tej kwestii Bolka"

----------------------


Cała ta dyskusja czy był czy nie był jest już nonsensem.
Jakie ma to teraz praktyczne znaczenie z udowodniem że ktoś był jednak tym Bolkiem" ?


Jego wozili samolotem na rozmowy do Warszawy, jego gościli w Magdalence, on zasiadał przy Okragłym Stole, Jego wybrali na Prezydenta, siedział na fotelu przez 5 lat, Jeśli prawdą jest co napisano w książce, Jemu wypożyczono pewne materiały....Po latach ktoś w IPN dał Mu zaświadczenie,że był pokrzywdzony, a i było korzystne orzeczenie Lustracji...a książka dopiero na końcu.


Nikt teraz już Wałęsie nie odbierze korzyści z lat 80, Nobla, tego że wożono go do Magdalenki, dobrze karmiono, korzyści wynikających z wyboru na prezydenta, reklamy na świecie, przyjemności władzy, zarobków, etc. Prezydenckiej emerytury też raczej nikt mu nie odbierze.

Takie ujawnione materiały to miałyby znacznie w czasie debaty z Miodowiczem, przed wyborami w 1990 r, może jeszcze w czasach lustracji itp.

Mówi się, że na prawdę historyczną nigdy nie jest za późno -owszem, tylko że potem z tej prawdy nie można zrobić praktycznego pożytku. To tylko najwyżej informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, oj, miarkuj się Acerze:

...Nikt teraz już Wałęsie nie odbierze korzyści z lat 80, Nobla,..."

Parę tygodni temu pojawiły się głosy, iż nie tylko należy odebrać Mu Nagrodę, ale również wymusić zwrot nagrody finansowej... Argumentem miał być właśnie fakt, iż jako ewentualny Bolek nie zasłużył i nie przysłużył się obaleniu komuny w Polsce. Dla jasności- pomysł podrzucili przedstawiciele prawej strony sceny politycznej.

Postaram się w nocy śnurek znaleźć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt mu niczego nie odbierze. Gremium od nadawania nagrody było w posiadaniu informacji za sprawą SB. Można pisać o Wałęsie kolejne książki, podręczniki, znajdywać nowe poszlaki, czy nawet dowody - nie zmieni to biegu wydarzeń z przeszłości. Teraz facet jest już emerytem na bocznicy politycznej. I może się śmiać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Moze troche nie na temat,ale na pewno scisle zwiazene z robota ktora wykonal IPN na pokoleniu urodzonym po stanie wojennym.Krol dopalaczy" lat 23 , ripostuje na zamkniecie jego sklepikow ze to metody rodem z PRL, ciekawe skad on taki obraz PRL ma?, teraz nawet handlarze smiercia sie tlumacza ze ich sie gnebi jak za komuny.http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8469762,Lodz___Krol_dopalaczy__zerwal_plomby_na_swoim_sklepie.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemkiewicz pisze nieprawdę . Na każdej liście substancji których dotyczy obostrzenie w handlu , substancje te są wymienione. Inaczej po prostu nie wolno. Tylko że na świecie , w tym i w Europie podchodzą do tego mądrzej.
Po pierwsze wpisuje się i pochodne" czyli żadne kombinowanie nie wchodzi w grę , po drugie nie toleruje się wprowadzania do obrotu nie wiadomo czego jako artykułów kolekcjonerskich" , które w rzeczywistości są spożywane.
W normalnym kraju właściciel takiego interesu miałby sprawę po max miesiącu , a nie po kilku latach i serii zgonów.
Pan Ziemkiewicz najwyraźniej tego nie wie , a pisze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Archiwum Akt Nowych KC PZPR
Syg. V/246, fragment stenogramu z posiedzenia Biura Politycznego KC PZPR w dniu 27 listopada 1984r., wypowiedź Mieczysława F. Rakowskiego.(P/P – partyjnej pamięci...)
,,..Absolutnie nie jest potrzebne podejmowanie jakiegokolwiek ,,obstrzału Wałęsy, bo jest to człowiek podstawiony przecież, [...] nim się kieruje..."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien osobnik napisał powyżej: A dlaczego kserokopie papierów podpisanych przez TW Bolka - Wałęsę mają być prawdziwe, a podobny dokument podpisany przez TW Balbina czyli Jarosława Kaczyńskiego okazał się fałszywką?"
Kolego, Ty chyba nigdy nie zetknąłeś się z naukami historycznymi? Po Aleksandrze Macedońskim zostały kopie kopii robionych z kopii, a mimo to wiemy, że był. Nauka dysponuje bowiem tysiącem instrumentów, które pozwalają zweryfikować dokumenty. A że nie ma oryginałów w teczce? No cóż, o to możesz mieć pretensje do samego Bolka, który je ordynarnie wykradł i pozmieniał paginację po chamsku, flamastrem.
Co do lojalki" podpisanej według Ciebie przez Jarosława Kaczyńskiego, to radzę, byś szybciutko pobiegł do Gazety Wyborczej, oni tam od lat rozpaczliwie poszukują takiego haka" na kaczora". Oni się uradują radością wielką, a i Ty zyskasz satysfakcję, a może i uścisk dłoni samego Kawalera Orderu Orła Białego, czy może nawet słynnego doradcy Prezydenta Komorowskiego do spraw bezpieczeństwa narodowego, generała Jaruzelskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrzmiało jak na wykładzie w leśnej szkółce".
Kol.Contrabando..zauważyłem zwykł pouczać co niektórych,mnie również.Każdy ma swój własny mózg i serce którymi się kieruje,a czyjeś sugestie co ma z tym zrobić ma głęboko...a ja szczególnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak brak jakiś dokumentów to zawsze można zrobić kopię.
Znałem trzech TW internowanych, aresztowanych i przesladowanych, którzy czarodziejską ręką obdarowani zostali własnym spółdzielczym M-5, nie mając książeczek mieszkaniowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że temat Bolka" ostro zmierza do dołka!

Czy bardzo młody i niedoświadczony Wałęsa był przez rok czy dwa Bolkiem"? Pewnie był, ale co to zmienia? Nie takich tuzów opozycji łamała wtedy SB-cja!

Ważne, że później się z tego wycofał, a jeszcze później stał się dla świata [i dla mnie tak przy okazji] symbolem walki z komuną. A to, że dzisiaj różni nawiedzeni fanatycy twierdzą, że gdyby nie Wałęsa - to doszło by w naszym kraju do bardzo krwawej rewolucji i tak przy okazji mielibyśmy okazję powywieszać komuchów" - to jak żyję większych głupot nie słyszałem! Bo do płacenia składek na Solidarność pod koniec lat 80-tych nie było zbyt wielu chętnych [wiem coś o tym], a co dopiero do umierania całymi rodzinami w imię jakiejś idei.

P.S.

Dla mnie Wałęsa jest już skończony. Ale nie dlatego, że jako młodzian był [krótko] Bolkiem", ale dla tego, że jako Prezydent postanowił zostać takim dożywotnim Cysorzem".
A ponieważ miał wyjątkowy talent do pogrywania ludźmi [zarówno czerwonymi jak i czarnymi], to mały figiel, a by Mu się udało. Na szczęście Mu się nie udało, ale tak przy okazji spieprzył nam demokrację tak na kilkadziesiąt lat do przodu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie