Skocz do zawartości
  • 0

tarcze / płyty pancerne


s00ntir

Pytanie

Napisano

Mój kolega z Łotwy wykopał ostatnio na pozycjach piechoty niemieckiej z I wojny dwie takie tarcze. Może ktoś z Kolegów jest w stanie zidentyfikować to znalezisko?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
W Polsce spotkałem się tylko z tym rodzajem płyty okopowej:
http://www.diggerhistory.info/images/asstd2/german-trench-shield.jpg
tu w użyciu:
http://img706.imageshack.us/img706/7984/p1010018.jpg

Chyba była najbardziej mobilna, bo idealnych gabartytów i stosunkowo lekka dla jednego żołnierza.
Napisano
wiedziałem że coś podobnego kiedyś gdzieś widziałem ;-D teraz tylko należy ustalić armię która używała tego ustrojstwa i mdel ;D
pozdro
Szczurek

http://myvimu.com/exhibit/24054-pruska-plyta-okopowa#photo_5
Napisano
Był taki amerykański film o 1wś i była tam scena jak dowódca niemiecki obserwuje z okopu walke w takiej wnęce z wstawioną podobną płytą która wystawała ok. 30 cm ponad okop i chroniła dowódce i peryskop który lukał przez ten otwór może to jest to albo coś podobnego.
Napisano
Niemiecka okopowa , ale są jeszcze u nas spotykane rosyjskie okopówki z daszkiem i niemieckie forteczne z bocznymi ściankami . Kilka lat temu Forteca rozjaśnił mi trochę ten temat , ale od paru lat nic nie napisał na guzikowo - łuskowo - śmieciowym forum
Napisano
Jakoś czarno to widzę, że pacjent leży wzdłuż poziomo postawionej tarczy... Nogi i tułów ma ukryty, ale sam musi wygiąć się pod dziwnym kątem, aby cokolwiek przez PIONOWY wtedy otwór coś zobaczyć czy oddać strzał.

Dwa- musi wśliznąć" się pod pręt mający stabilizować konstrukcję. Życzę powodzenia, aby coś takiego w lekkim nawet oporządzeniu zrobić. Gdy się nawet uda, swoboda ruchów jest zerowa.
Napisano

Takie coś znalazłem, to chyba Włosi. Jeszcze gdzieś coś miałem większego w jakiejś książce, ale nie mogę znaleźć.

Napisano
O plytach bylo nieco, ale niezbyt podobne, no i cienkie, do porownania:
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=471817#471818
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=63363#64960
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=54590
Napisano
Mógłby leżeć prostopadle do osłony. Ale stawiałbym raczej na to ze używano jej w pozycji pionowej. Może instalowana była w okopie i tylko jej część wystawała ponad. Pozwoliło by to na ciągłe prowadzenie ognia bez obawy o ołowiany pocałunek w czoło.
Napisano

no i jeszcze fakt ze wsporniki były dwa (symetrycznie)- to co zaznaczyłeś na czerwono to bez watpienia zawias i miejsce na zatrzask do brakujacego wspornika. Jako ze okopy (nawiazujac do mojego pomysłu - p/pow) zazwyczaj były głębsze - do dysponujac takimi dwoma wspornikami mozna było oprzec płytę o sciane okopu i zakontrowac wspornikami. Mniej wiecej tak nak na obrazku(hmm - w pracy mam tylko painta). Co o tym myślicie?

Napisano
to miałoby sens,w ustawieniu pionowym jak na Twoim rysunku szczelina obserwacyjna jest ułozona poziomo co dawało szersze pole widzenia i szybsze przemieszczenie karabinu na inny cel.
zdrów
Napisano
Tym razem to jednak raczej nie chodzi o drzwiczki.To płyta okopowa na 100 % ale jest wyjątkowym żelaztwem i coś mi się wydaje ,że to jednak jakaś produkcja sowiecka oni wykorzystywali piewszowojenne wynalazki jeszcze ... w Leningradzie :)
Napisano
jezyk francuski daje jednak sporo informacji
zjecie ostatnie i trzecie od końca widać ze mogło być używane i pionowo ale w sposób przez nas nie przewidziany


http://histoiremilitaria2.discutforum.com/autres-dossiers-f9/blindage-les-plaques-de-tranchees-t59.htm
Napisano
Ha! Cały czas miałem wrażenie, że część węższa do dół tarczy. Było jednak chyba odwrotnie.
Moja hipoteza:
W podanym przeze mnie linku tarcza określana jest jako wartownicza (za google translator-proszę o weryfikację) i ma to sens. Trzymana w wyprostowanej ręce mogła zostać szybko postawiona, a wartownik przyjmował pozycję leżącą, by korzystać z dolnego (w szersze części) otworu strzeleckiego. Przemawia za tym również umieszczenie podpórki - gdyby postawić tarczę węższą częścią ku dołowi, byłaby niestabilna.
Pozostaje kwestia wygody, trzymania tarczy. W linku steella widać, że gość trzyma tarczę blisko ciała, w wyprostowanej ręce. Taki chwyt jest niemożliwy bez dodatkowego mocowania do ramienia, które moim zdaniem znajdowało się /w formie choćby zaczepu, czy zwykłego parcianego paska/ na wysokości zawiasu podpórki w węższej części - to to, co sqr zaznaczył czerwonym kółkiem.
Napisano
Wg. mnie ten rodzaj plyty byl ustawiany poziomo, aby wizjer mogl byc w pozycji pionowej i miescic łoże karabinu (dając tym samym u góry wizjera pole do obserwacji i celowania)
Napisano
No raczej moja teoria okazuje się niesłuszna. Wszystkie tego typu tarcze z tego co widzę ustawiane były w taki sposób, że szczelina była pionowo. Znalazłem cos takiego - ta osłona z tyłu. W miare podobne
http://www.landships.freeservers.com/jpegs/scrapbook/infantry_shields.jpg
Napisano
Uff nareszcie udało się postawić płytę w dobrej pozycji.Osłona otworu strzeleckiego taka jak w tarczach niemieckich , podpórka wygląda prawie jak kawałek podstawy do MG taka jakaś owoczesna" pytanie czy to 1 wojenna produkcja czy jakiś międzywojenny - wojenny sowiecki ersatz ? Te obcięte rogi to przypadek czy dopasowanie do umocnień polowych ?
Napisano
A tak przy okazji osłon to zerknijcie na to zdjecie (bezposredniego linka nie wklejam bo jest za długi - pierwsze zdjecie od góry:-)
Ciekawe pomysły mieli.
http://pictureshistory.blogspot.com/2010/02/first-world-war-body-armor-and-gas.html
Napisano

Mój kolega z Łotwy wykopał ostatnio na pozycjach piechoty niemieckiej z I wojny dwie takie tarcze. Może ktoś z Kolegów jest w stanie zidentyfikować to znalezisko?

Napisano
przeglądając wyszukiwarke w innym celu znalazłem przypadkiem
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum24/al18graj.jpg
widać płytę.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie