Skocz do zawartości

Opolskie: W Chrząstowicach odsłonięto dziś tablice z nazwiskami niemieckich żołnierzy poległych w styczniu 1945


vojtaz2

Rekomendowane odpowiedzi

Na dwóch czarnych marmurowych tablicach na cmentarzu komunalnym umieszczono nazwiska 25 poległych w czasie przejścia frontu oraz słowa Alberta Schweitzera: Groby żołnierzy są największymi głosicielami pokoju.


- Nasi mieszkańcy po przejściu frontu pozbierali ciała żołnierzy - i niemieckich, i radzieckich i pochowali je na tutejszym cmentarzu - opowiada Józef Duda, członek zarządu Koła DFK. - Tutejszy leśniczy zebrał ich nieśmiertelniki i wysłał je do Kassel w Niemczech. Po latach z tamtejszej Fundacji Opieki nad Grobami Wojennymi otrzymaliśmy listę nazwisk żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk o Chrząstowice. Ciała czerwonoarmistów po jakimś czasie ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Opolu. Groby w Chrząstowicach cały czas były zadbane przez mieszkańców. szczególnie przez panią Helgę Michen.

Pomysł ustawienia tablic z nazwiskami pojawił się w 2007 roku, gdy do Chrząstowic przyjechał jeden z potomków poległych żołnierzy.

- Mogliśmy go zaprowadzić na to miejsce, ale musiał nam uwierzyć na słowo, że jego ojciec jest tu pochowany - mówi Helena Rogacka, wójt gminy Chrząstowice.

- Teraz te groby przestały być anonimowe - uważa Krzysztof Warzecha, przewodniczący Zarządu TSKN. - Krewni, którzy przyjadą tu szukać swoich bliskich, będą mogli odnaleźć ich nazwiska. A dla nas te tablice są przypomnieniem, jak wielką wartością jest pokój w czasach, w którym żyjemy.

W uroczystościach w Chrząstowicach uczestniczyli m.in. przewodniczący Zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida, lider TSKN Norbert Rasch oraz konsul Niemiec w Opolu Ludwig Neudorfer.


http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100123/POWIAT01/502159884
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszlym roku we wsi Nowe Kolnie z inicjatywy soltyski tej wioseczki odrestalrowano pomnik zolnierzy niemieckich poleglych i zaginionych w pierwszej wojnie swiatowej.Oczywiscie kasa na ta inwestycje poszla z kieszeni podatnikow.Pytanie --- po co?.Nasmiejszniejsze jest to ze ojciec tej pani soltys byl przesiedlencem za buga i razem z kolegami uczestniczyl w lekkim zniszczeniu pomnika w 1946-47 a teraz cureczka go odrestalrowala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednego nie rozumiem..Tutejszy lesniczy zebrał ich niesmiertelniki i wyslal do Kassel w niemczech..Zaraz po walkach?Raczej było to niemozliwe..Chyba,ze mogiła była po latach rozkopana..Ale nic sugerowac nie bede.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę koledzy przesadzacie - a groby i cmentarze polskich żołnierzy w Niemczech? Po śmierci wszyscy są równi. Sami przecież żądamy, aby Cmentarz Orląt czy inne nekropolie skrywające szczątki naszych poległych na Wschodzie były porządkowane, właściwie upamiętniane itp... Trzeba się przecież odróżniać od Ruskich czy Ukraińców... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AKMS!!! jestem z Toba!popieram!

http://www.odkrywca.pl/niemieccy-zolnierze-spod-porzeczek-beda-mieli-swoj-grob,661325.html#661325

z tego co wiem to cmentarz Orląt odnawiany jest za nasze(podatników)pieniądze..
a szwabom wystawia się pomniki też za nasze
ehh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wyrażam swoja opinie o przesadzie niektórych Polskich samorządów i braku poszanowania historii
tak tak,jeszcze pomnik hitlerowi...
jak masz oceniać to się nie wpieprzaj
ja wyraziłem swoje zdanie i nie krytykuje innych wyżej!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po nagłą cho...ę ten pomnik szczątki żołnierzy na normalny cmentarz najlepiej żołnierzy niemieckich /chyba takie są a tam postawić huśtawkę dla dzieci.
Nazwy też zmieniają coby sie Niemcy w grobach lepiej czuli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hebda - zawsze jest jakaś alternatywa - można coś komuś przekazać w miarę normalnie, lub w sposób naruszający zasady kultury języka, dlatego pilnuj słownictwa

innym kolegom również daję to pod rozwagę

-pozdro-


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora tyfus 19:29 24-01-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OJ chyba nie każdy żołnierz był zły i chciał mordować dostał rozkaz, wykonał. Oczywiście popełnili największy grzech jaki może być, A Bóg ich za to rozliczył... Lecz wydaje mi się że każdemu człowiekowi należy się szacunek za życia i po śmierci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna seria bełkotu szaraczkowej szlachty "...Memento mori... Skoro śmierdzą wam Ich szczątki, to niech smierdza wam też ich rzeczy, które namiętnie kolekcjonujecie...i z których ograbiane są Ich mogiły przez co niektórych... No! Już! Dalej! Od dziś wszyscy antyfaszyści " wrzucają wszystko co z Wehrmachtu, SS, Luftwaffe itd. do pieca i do śmietnika. Uuuu...Nie ma chętnych? Tak myślałem. Siła w gębie, nie w czynach. Amen.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś wyrzuca to chętnie się zaopiekuje tymi fantami:)
mi tam nie śmierdzą"
sam łaziłem w szkopskim hałerze do nocnego we wrocku(co miałem w ręku nie powiem:) )
wszystko było razem z niemiaszkiem i jakos nie czyłem smrodu

Zła interpretacja Autsajder:)
chodzi o traktowanie dobrych Niemców" tj tych co na 102"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie