Skocz do zawartości

Mieczysław Dziemieszkiewicz Rój"-powstanie film


wolfik1

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem ostatnio na projekcji wersji roboczej filmu. Z materiałów dowiedziałem się, że ekipa pracowała z dokumentami i chce pokazać HISTORIĘ (słowo klucz, więc podkreślam) Roja. Dlaczego więc dostałem film propagandowy?

Propagandowe dzieło obozu radykalno-katolickiego, gdzie zamiast solidnej pracy nad pokazaniem, jak Ci ludzie walczyli za wolną Polskę, pokazano, jak walczono za krzyż z jakąś tam Polską w tle. Rozumiem w pełni rolę wiary w tym filmie, ale epatowanie nią w sposób wręcz nachalny zwyczajnie mnie odepchnęło.

Nie chcę nikomu psuć wrażeń w projekcji, więc nie będę wymieniał smaczków i ptaszków", ale powiem, że trochę ich jest i raczej nie in plus.

Film jest czarno-biały, bez odcieni szarości. Dobrzy obrońcy wiary i źli czerwoni zdrajcy narodu. Brak jakiejkolwiek szarości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Myślę że troszkę Historii by się zdało nim stwierdzisz szanowny kolego że owy Krzyż tak cię boli w owym filmie!

Proponuję poczytać np tu:
http://pl.wikisource.org/wiki/Rota_%28tekst_przysi%C4%99gi%29

Może i ciebie dziwi że żołnierze Polscy byli wierzący no ale cóż.

Poniżej mała dokładka !
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=Mq1VlSuWBGE

Pozdrawiam Kurt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah, ja historię, można rzec, elementarnie znam. Mnie nie dziwi, absolutnie wręcz, wiara. Wielu mi to niesłusznie zarzuca, a podkreślałem, iż nie to mi przeszkadza. Pokazanie ludzi wierzących, a epatowanie katolickością to dwie, zupełnie inne rzeczy.

Nie czepiałbym się, gdyby nie te tony przesady w filmie. Nie jestem ani człowiekiem wierzącym, ani wrogiem krzyża (po prostu daję żyć innym, jak chcą i absolutnie mi to nie przeszkadza) i nie atakuję wiary chrześcijańskiej, będąc ustawicznie atakowanym.

Zapytuję, za co? Za krytykę jedynie słusznej i oficjalnej wizji, jaka nam jest serwowana? Nie interesuje mnie, z której strony leci na mnie próba indoktrynacji, doprawdy:)

Podsumowując, w Historii Roja" pomimo 240 minut materiału nie doszukamy się dobrego przypomnienia ludziom, o co była cała walka, ale ortodoksyjny katolicyzm i hasła, które mocno zalatują pewną opcją polityczną (skandowanie Tu jest Polska" wzięło się bodaj z lat trochę późniejszych niż akcja filmu).

Zapraszam do dyskusji, oczywiście osoby niezaślepione i szanujące zdanie innych.

Pozdrawiam,
Hubert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Jutro o 18stej będą w Stylowym :)
Trzeba sobie wyrobić opinię.
Wiecie, z tym zdaniem miejscowych to jest tak, że za Niemca był wspólny wróg. Niemiec pacyfikował wioski, palił, gwałcił, więc na partyzantów walczących z Niemcem, chłopi patrzyli przychylnie. Po wojnie wielu mieszkańcom wsi się zwyczajnie polepszyło. Jeżeli nawet nie byli zakochani we władzy ludowej, to przynajmniej nie mówili o niej szczególnie źle. Nie rozumieli też, że ktoś został w lesie, strzela do komunistów, a w dodatku chce zjeść i się ubrać. Leśni z kolei nie rozumieli, dlaczego tych środków do życia, wieś już im nie zapewnia. Stąd mogły wynikać akty zaboru, postrzegane przez niektórych, jako szczególny gwałt na ich mieniu, czy spokoju. A zabicie nauczyciela na oczach uczniów? KBW, NKWD, czy UB miały bardziej aksamitne metody?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s_boj chyba nie bardzo rozumiesz że fala wyklętych najmocniej wyszła z terenów, które okupowała armia czerwona i doskonale wiedzieli po co przyjdzie tu sowiet w 1945 r.
w 1939 r. też podobno wkroczył wyzwalać".

Bagnetami zmanipulowanych mas zaprowadził tu kolejny zbrodniczy system.
Nie porównuj partyzantki z Generalnej Guberni do tej, która działała na obszarach gdzie całe rodziny wywożono na sybir, a ludzi mordowano z zaocznym wyrokiem na ulicach lub w pobliskich zaroślach.

nie bez powodu powstał tekst (...)za Sybir, za Katyń, za Wilno, za Lwów zapłaci Zapory piechota(...)".

Co do samego filmu - nie oglądałem, ale czekam na ukończenie.
Podobno sto tysięcy zł udało się zebrać, zamiast prosić się państwa, które tylko obiecywać potrafi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film ma strasznie rwaną, nierówną fabułę. Przeważają sceny egzekucji, uzasadnionych o był komunistą". Złożoność polityczna tych czasów, praktycznie nie ukazana. Po pewnym czasie widz zaczyna współczuć tym, którym Rój strzela w tył głowy pod kapliczkami. Jako lekcja historii dla młodych, film nadaje się tylko z uprzednim, bogatym w fakty ściśle historyczne poprzedzeniem. Przede wszystkim wytłumaczeniem, skąd się ci komuniści w Polsce wzięli i dlaczego do nich strzelano. Mnie szczególnie raziły sceny żywcem zerżnięte z innych filmów, to że ten film nie próbuje tworzyć własnej legendy. Ostatnia scena, jak ostatnia scena z Hubala, kiedy zwłoki żołnierza wiozą na wozie polną drogą. Wejście wojska do kościoła, jak z Potopu, albo pogranicza w ogniu. Wspominanie poległych towarzyszy nad kieliszkami wódki, jak w Popiele i diamencie. Poza tym strasznie patetyczne, kiepsko przekonujące przemowy... w tym filmie brakuje normalnych, prostych dialogów. Przed projekcją przedstawiciele reżysera przekonywali widzów, że żyjemy w państwie cenzury, gdzie tępi się tych, którzy chcą mówić prawdę. A może po prostu... ta prawda była kiepsko podana i dlatego TVP wycofała się z projektu? Na plus zaliczyłbym niektórych aktorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mama i brat widzieli i jeżeli ma pozostać jak jest obecnie to powiedzieli, że, cytuję dno". A oboje są oddani tematowi wyklętych. Mój brat jest montażystą i powiedział, że dłużyzny, dłużyzny i jeszcze raz dłużyzny. Sam lepiej by to zrobił w domu na Macu. Jeżeli wyjdzie z DVD albo coś to zobaczę, ale obawiam się, że jak często bywa w produkcjach o małym budżecie, najlepsze jest w zajawkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
  • 2 months later...
Telewizja wyemituje w marcu pięć odcinków Historii Roja". Całość powstała w oparciu o zmiażdżony przez krytykę film o żołnierzach wyklętych.

http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,127222,21403164,nawet-prawica-pisala-o-tym-filmie-artystycznie-kulawy-a-tvp.html#MT2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akademia Węży - nagród dla najgorszych filmów roku - ogłosiła nominowane tytuły.

8 nominacji otrzymała Historia Roja"

:-)

http://www.filmweb.pl/news/W%C4%99%C5%BCe+og%C5%82aszaj%C4%85+nominacje-121977


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 15:40 28-02-2017
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie