Skocz do zawartości

Co jest w papierach w IPN


Rekomendowane odpowiedzi

Rysiu- Twoje szczęście polega na czasowym doborze lektur. Dwa- masz wgląd w dokumenty, które leżąc w zapomnieniu nie budzą już AŻ takich emocji.
Trzy- nie znam statystyki zniszczonych dokumentów- może się okazać, że na pierwszy ogień ( dosłownie i w przenośni ) szły te najnowsze, takie wsteczne odliczanie. I stąd większy wybór. Choć równie dobrze, wraz z upływem czasu pewne zbiory były po prostu usuwane z archiwów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 284
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Nareszcie skoncza sie gry teczkami":

Nowelizacja ustawy o IPN przyjęta

IPN ma dawać obywatelowi oryginały akt służb specjalnych PRL na jego temat (chyba, że byłyby w złym stanie - wtedy byłyby to kopie) i bez anonimizacji jakichkolwiek danych osobowych.

http://www.rp.pl/artykul/449163_Nowelizacja_ustawy_o_IPN_przyjeta.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instytut krytycznie oceniał nowelizację i wskazywał, że po jej przyjęciu będzie skrajne upolityczniony. W jego ocenie, propozycje projektu są niebezpieczne i nierealne. "Prezes IPN będzie zakładnikiem i bieżącej sytuacji politycznej, i swoich aktualnych relacji z Radą IPN - oceniał wcześniej podczas dyskusji nad zmianami prezes IPN."

Skrajnie upolityczniony" jak rozumiem, oznacza kontrolę innej partii niż PiS :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile to cieplych dobrze platnych posad trzeba bedzie zwolnic?
Straszenia teczkami bylo na kilka pokolen a teraz taka siurpryza.Wychodzi na moje, lata temu mowilem ,dac kazdemu ,a jesli nie to do pieca.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cairo1 w Polsce tyle dokumentów poszło do pieca", że zalecałbym wstrzemięźliwość w paleniu źródeł historycznych.
Może kolega nie orientuje się, że akta wytworzone przez policję i to na przestrzeni wieków są cennymi a czasem nawet jedynymi materiałami źródłowymi dla historyków piszących o różnych aspektach historii naszego kraju.
Ale widać, że kolega cairo1 ma mentalność esbeka, który żałuje, że po 1989 r. nie spalono wszystkich dokumentów i dowodów na antypolskie i anty niepodległościowe działanie PZPR-owskiej jaczejki jakimi były i UB i SB.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest moim zwyczajem uciekać się do wycieczek osobistych".
Kol. cairo1 zaleca palenie materiałów pozostałych po UB i SB. Materiały te w przeważającej części zostały już spalone przez funkcjonariuszy tych służb na pocz. lat 90-tych. Stąd skojarzenie apelu kol. cairo1 z ich działalnością w moim mniemaniu uzasadnione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie wyrzutnia rakietowa,podstawowy błąd materiały byłej SB nie zostały spalone,to co posiada tzw IPN to jest resztówka,lub wybór z dokumentacji.Ile jest prawdziwych ile fałszywek proponuję obstawiać.Jak uczy Historia a ona jest nauczycielką życia,Policje polityczne nigdy nie niszczą posiadanej dokumentacji gdyż papier żyje dłużej jak człowiek.Gdzie one mogą być wszędzie ja obstawiam któryś z krajów Europy Zachodniej/Niemcy?/To czym podnieca się IPN to bezwartościowa makulatura,dobra do politycznych rozrachunków,nic więcej.O wiarygodności tej dokumentacji szkoda dyskutować,wg mnie nie spełnia ona minimalnych standardów wiarygodności.A IPN to synekura dla swoich ludzi,a prawda,a co to jest prawda?W filmie ,,Janosik,,Kwiczoł tłumaczył Pyzdrze że jest ;prawda,tyż prawda i g...o prawda.Te materiały wg mnie zaliczają się do tej trzeciej kategorii.Chyba że się mylę.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest to krok w dobrym kierunku [mam na myśli ustawę], bo już najwyższy czas zabrać politykom zabawki i przegonić ich z piaskownicy". Niech się w końcu zajmą tym za co im płacimy ciężkie pieniądze - czyli gospodarką, a nie babrają się w teczkach szukając haków.

Co nie znaczy, że jestem za spaleniem teczek, bo te niby są bezwartościowe. Akurat uważam odwrotnie, czyli archiwa powinny zostać przekazane niezależnym historykom, a teczki pokrzywdzonym obywatelom. I dość już tej politycznej hucpy wokół teczek i dość już tych dobrze płatnych synekur i dość już tej literatury" na polityczne zamówienie...

Całej prawdy i tak już nie poznamy, bo ta jest pewnie zamknięta w sejfach wielkich mocarstw. Ale jestem za tym, aby niezależni od polityków historycy próbowali opisać rzetelnie i bez zacietrzewienia, na bazie tego co się ostało, tamte czasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skok cwany i bezczelny - dziwię się tylko, że pismaki milczą , gdy ograniczana jest suwerenność instytucji państwowej, gdyby zrobiły to Kaczuchy to lament by się podniósł okrutny

,,Złotousty - to taki, który umie pięknie mówić i dużo, tylko że zazwyczaj jest to pustosłowie , blaga i fałsz.

Mechanizm manipulacji wyjaśniłem , a ,,Dudek" i owszem tyle, ze to nie tak leciało i gadali dwaj Żydzi i to przez telefon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie rozczarowałeś, kol. Gruby Rycho!
Bo myślałem, że Ty to tak wszystko mędrca szkiełkiem i okiem" starasz się ogarnąć, a teraz widzę, że jesteś wręcz przepełniony jedynie słuszną ideologią. Szkoda...

Mimo wszystko pozdrawiam i znikam...

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób wypowiada się tutaj z wielką pewnością o ezwartościowości" dokumentów pozostałych po UB i SB. Przypuszczam, że owe osoby wiedzą o czym piszą i przewaliły w IPN tych dokumentów na tyle dużo by wyrobić sobie taką opinię. Ja tego nie zrobiłem więc takich autorytatywnych sądów wygłaszać nie mogę.
Natomiast wiem, że np. bez rosyjskich akt policyjnych i sądowych nasza wiedza o powstaniu 1863 r. byłaby mniejsza gdzieś tak o ok. 60 - 70%. A akta te są przetrzebione i niekompletne. To tak a propos nieprzydatności policyjnych źródeł dokumentalnych do źródłowych badań nad przeszłością Polski.
______________

To co piszą osoby w rodzaju krecik wz. 65 komentować nie sposób. Można jedynie kolejny raz wyrazić zdziwienie, że moderatorzy tego forum w zadziwiający sposób tolerują bicie piany i personalne ataki na innych użytkowników. Tym razem ich celem jest Gruby Rycho.
Widocznie takie panują tu zasady a a zasady nie ma rady".
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego odkrycia IPN-u wywołują tyle emocji, to powinno być unormowane, już dawno tak, jak w krajach sąsiednich.
Są choroby psychiczne w których ludzie za wszelką cenę żyją czasem przeszłym. Badania IPN-u największy wpływ mają
na hierarchię ludzi czerpiących zyski tylko z autoreklamy.
A wracając do dobrych ludzi systemu dodam, że nie trzeba być prostytutką, żeby czerpać zyski z nierządu, bo z powodu kapitału i siły można być ogólnie szanowanym alfonsem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo... dziękować , dziękować kol. Nebelwerfer01 !
Tzw. tłustym drukiem " nikt mnie na Forum nie wyróżnił...
Ale do rzeczy :
Dlaczego kolega wyje na pustyni do Modów by założyli mi kaganiec ?
Jeśli zechcą - podporządkuje się.
personalnym atakiem" nazywasz coś , co Tobie jest nieprzychylne...a może dla Ciebie jest nie do pojęcia ?
To że jestem w opozycji do Rycha nie oznacza zamknięcia wątku !
Ja rozumiem Nebelwerfer - wszyscy powinni bić brawo.
Przepraszam że zawiodłem kolege , ale moja konsomolska czujność zawiodła...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Rychu chcesz...napisze
Mam 45 lat. PRL - przeżyłem. Dziadek siedział za AK (był przedwojennym policjantem - zwiał z konwoju katyńskiego")
, babci zabrała komuna sklep , ojca zwineli UAZem w 81' - za Solidarność , ja roznosiłem ulotki ...ale mam już kurwa dosyć Waszego pieprzenia o przeszłości , Waszych teczek , kwitów i innych pierdół...
Jak długo to chcecie ciągnąć ?!!
W moim domu przewija się wielu ludzi...pytałem o TWÓJ PROBLEM... mają to w d...
Rozumiesz Rysiu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krecik wz. 65", kombatanci inwalidzi wojenni nie powinni czynnie zajmować się polityką, bo to źle świadczy o moralności ludzi, którzy ich w tym celu wykorzystują (hijeny), polityków mam prawo krytykować, a czasem i mieszać z błotem" to jest normalne, dlatego kombatanci powinni mieć reprezentantów w polityce, prezentujących ich interesy finansowe, i po to jest IPN. Udział w polityce i wynagrodzenie finansowe posła nie może być nagrodą za cierpienia. Nie wiem dlaczego tego nie rozumiesz?
Ale też jestem przeciwny forsowaniu jedynie słusznych ideologii np. w Radiu Maryja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Gruby Rycho.
Zrobili z interesującego wątku tzw. groch z kapustą " i o to wrażym " siłom chodzi.
Mam również zastrzeżenia do moderatorów - tym razem do tych właściwych.Panowie może z łaski swojej wyjaśnicie - Dlaczego tolerujecie wypowiedzi nie związane z treścią wątku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krecik !

Dowiedziałem się, że masz 45 lat, umiesz przeklinać i twoja rodzina nie ma powodu by kochać PRL, a także iż nie masz ochoty słuchać o przeszłości , a za to, że wciąż się o niej mówi winisz IPN. To jest już jakiś punkt widzenia , a mało tego to znaczny postęp w naszej hmmm - dyskusji - przynajmniej już nie imputujesz mi skłonności bolszewickich...

Musisz jednak zrozumieć, że historia to nie tylko bieganie z wykrywką , nie tylko Piastowie, Jagiellonowie, Kościuszko i wiele innych pięknych postaci, ale także Bolesław Rogatka, Samuel Łaszcz, Ksawery Branicki, Margrabia Wielopolski, Igo Sym i cały inny szereg kanalii, kapusiów i łajdaków. Jeżeli nie chcesz słuchać o historii to zacznij z nią walkę już od szkoły podstawowej ( bo tam zaczynają jej uczyć). Materiały znajdujące się w IPN są źródłami do nauki historii - paskudnej i ohydnej ale historii - naszej historii, a to , że ktoś na nich próbuje ugrać jakiś kapitał lub zrobić komuś krzywdę nie jest wina ani papierów, ani instytucji a tych, którzy w 1989 nie zabezpieczyli archiwów a potem stworzyli prawo takie, a nie inne i tego, który się nimi w sposób niecny posługuje.

Jak długo ? Ja póki sił mi starczy , lub póki nie wyczerpię tematu, który mnie interesuje, choć przyznam, że czasami kusi mnie i chciałbym się dowiedzieć, kto z mojego otoczenia donosił bezpiece .

To, że ludzie , którzy przewijają się u Ciebie w domu maja w d... mój problem ( jaki?) to ich sprawa i ich d... - ja robię, to, co mnie interesuje i bawi , a nie to, co interesuje twoich znajomych - Rozumiesz Krecie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie