Jump to content

jawor1956

Forum members
 • Content Count

  214
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. @dark75 Od NZW poprzez AK -WiN doszliśmy do pierwszego sowieta! Może jakiś nowy wątek np. konspiracja w latach 1939-1941 na Białostocczyźnie - żeby nie zaśmiecić tego o NZW ?
 2. W konspiracji od jesieni 1939 r.- parafia Boćki. Później pretendował do bycia komendantem tej placówki, ale nie został nim. Nie podporządkował się i zszedł na psy - chodził na bandytkę z grupą młodych uzbrojonych.Miał pecha ponieważ napadł na gospodarstwo / spaliło się / w parafii Wyszki, w którym była aza" tej placówki. Zanak wysłał za nim obserwatora wywiadowcę / zamieszkał on potem w Truskach /. W Wojencu u Żyta" / miejsce postoju k-nta placówki Boćki /podjęto decyzję o jego likwidacji.Nie było chętnego do wykonania likwidacji ponieważ Skrzetuski był ostrożny i nie obliczalny - bali się go wszyscy łącznie z k-ntem placówki.. Otrzymał wieczorem serię z erkaemu w plecy od swojego człowieka ,gdy szli do jego domu. Inni z jego grupy powiązani jak barany " leżeli w sieni i czekali na swój los, ale ze względu na młody wiek darowano im winę. To tak na skróty " Refleksja. Źle potoczył się jego los. Nie został doceniony jego wkład w organizację konspiracji w latach 1939-41 - był współorganizatorem organizacji Żelazny Krzyż Śmierci / mutacja na terenie parafii Boćki Podlaskiego Batalionu Śmierci/. Został odtrącony " i zmarginalizowany.. Gdyby doceniono go, to możliwe, że byłby jednym z bardziej bojowych żołnierzy konspiracji. To moje zdanie,które wyrobiłem słuchając różnych na jego temat opowieści.Tragiczna postać.
 3. W ok. Brańska działała żydowsko-sowiecka grupa bandycka.na tym terenie mieli oparcie w kilku rodzinach polskich, łasych na ich bandyckie zdobycze / wieprze,cielęta, płótno, skóry owcze, zboże - artykuły iezbędnej" konsumpcji /.Stałym terenem działania -baza wypadowa - tej grupy był obszar Brańsk-Wyszki-Hodyszewo. Latem 1943 r. AK rozpoczęło akcję czyszczenia terenu z tzw. turystów i z wszelkiej maści bandytów. D-ca plutonu szkieletowego Długi " z Hodyszewa otrzymał od Znaka zrozkaz zrobienia porządku z tą bandycka zbieraniną.Latem 1943 lub 1944 / zboże było wysokie - nie pamiętał miesiąca / jego pluton szkieletowy - chłopcy głownie ze Ścion, Kiewłak i Hodyszewa - zlokalizowali w terenie bandytów i rozpoczęła się walka.Bandyci poszli w rozsypkę. Prawie cały dzień ganiali ich po okolicy. Jeńców nie brali. Innych powyciągali z kryjówek. Przeprowadzili również rewizje w tych zabudowaniach, w których były kryjówki.Znaleźli dużo ukrytych skór,płótna, ubiorów, butów, słoniny, smalcu - wszystko pochodziło z rabunku.Współpracownicy bandytów dostali ostrzeżenie ,a ich gołe dupy " odpowiednią ilość wyciorów. Po tej akcji szkieletowy pluton Długiego wzbogacił się w broń i amunicję. Wzrósł też ich autorytet w społeczeństwie. Długi " nie pamiętał jak liczna była to grupa.Została wybita co do jednego ".
 4. Sławatycki Tadeusz ps. Sławek, Pewny d-ca drużyny - 1941 -1947 w plutonie Chłopa placówka Brańsk.Był jednym z 3 łączników do i z" bazy Koryckiego. Nie ujawnił swojej pracy w konspiracji. Ewakuował się do USA. Sławatycki Józef ps. Zbrojny.Był zdolnym rusznikarzem. Obaj byli żołnierzami AK-AKO-WiN.
 5. Wiem, że konie poszły do Sokołowa, a fury rozebrano i w częściach wywieziono. Po morderstwie furmanów była w oddziale straszna awantura - Bury chciał rozstrzelać sprawcę . Komendant Powiatu WiN Bielsk Podlaski w swoim meldunku wyraził bardzo negatywne stanowisko odnośnie tego morderstwa.Po latach określał ten mord jako Mały Katyń Białoruski". Powołał też specjalną grupę / kierował nią Okuń"/do wyjaśnienia okoliczności tej sprawy i ustalenia bezpośrednich sprawców.Zostali przepytani mieszkańcy wioski. Wysłał też ostre ostrzeżenie do narodówki. Obecnie dąży się do zrobienia z tzw.furmanów męczenników wiary prawosławnej. To jest, moim zdaniem, przekłamanie historii.
 6. Oglądałem! Jestem zniesmaczony cynicznymi wypowiedziami przedstawicieli narodu żydowskiego!
 7. Na tych terenach jest wiele gorzkich prawd również i tych związanych z Komunistyczną Partią Zachodniej Białorusi, ... !
 8. Lotnisko w Dołubowie woj. podlaskie,w pobliżu Brańska.Wybudowane w pocz.1940 r.przez sowietów.W 22czerwca 1941 r zbombardowane przez Niemców. W panice opuszczone, zostały samoloty, magazyny, baza paliwowa itp.Okoliczna ludność zdążyła dużo wyszabrować przed przyjściem Niemców-organizacja konspiracyjna Podlaski Batalion śmierci dozbroiła się. Zajęte przez Niemców i użytkowane do pocz. 1944 r. Wiosną i wczesnym latem 1944 r. bombardowane przez sowietów. Ostatni nalot nocny wczesnym latem 1944 r. doszczętnie zniszczył m.in. pasy startowe.Niemcy w pośpiechu opuścili lotnisko. Sowieci lotniska nie użytkowali.Zarosło chaszczami. Lotnisko w Bielsku Podlaskim miało podobną historię z tym, że lotnisko użytkowali sowieci w latach 1944-1946. Potem Polacy. Zlikwidowane na pocz. lat 70 XX w. Były jeszcze niemieckie lotniska polowe w ok. Tykocina. Później napiszę.
 9. Lotnisko w Dołubowie woj. podlaskie,w pobliżu Brańska.Wybudowane w pocz.1940 r.przez sowietów.W 22czerwca 1941 r zbombardowane przez Niemców. W panice opuszczone, zostały samoloty, magazyny, baza paliwowa itp.Okoliczna ludność zdążyła dużo wyszabrować przed przyjściem Niemców-organizacja konspiracyjna Podlaski Batalion śmierci dozbroiła się. Zajęte przez Niemców i użytkowane do pocz. 1944 r. Wiosną i wczesnym latem 1944 r. bombardowane przez sowietów. Ostatni nalot nocny wczesnym latem 1944 r. doszczętnie zniszczył m.in. pasy startowe.Niemcy w pośpiechu opuścili lotnisko. Sowieci lotniska nie użytkowali.Zarosło chaszczami. Lotnisko w Bielsku Podlaskim miało podobną historię z tym, że lotnisko użytkowali sowieci w latach 1944-1946. Potem Polacy. Zlikwidowane na pocz. lat 70 XX w. Były jeszcze niemieckie lotniska polowe w ok. Tykocina. Później napiszę.
×
×
 • Create New...

Important Information