Skocz do zawartości

Masowe groby stacja PKP Cżęstochowa Stradom


Rekomendowane odpowiedzi

Tylko niby w jakim celu UB/SB czy inne tałatajstwo miało się bawić w podrzucanie zwłok do starych masówek? Oni swoje ofiary zakopywali (bo pochówkiem ciężko to nazwać) na najnormalniejszych cmentarzach, ewentualnie korzystali poligony i tym podobne miejsca.

Niedługo się okaże, że dżumę w średniowieczu też wywołało UB/SB. Zbrodniczość tych służb nie zwalnia z jakiejś minimalnej rzetelności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Oj bywało bywało Trooper - znam z autopsji. Podczas prac ekshumacyjnych żołnierzy niemieckich w tym roku trafiliśmy na taką iespodziankę". Tyle, że był to regularny cmentarz - ofiary UB wkomponowywano pojedynczo pomiędzy niemieckie groby - sprawa była znana okolicznym mieszkańcom, którzy powiedzieli nam, że po wojnie tu UB nocami kogoś zakopywało".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie protezy - podobna proteza została znaleziona podczas ekshumacji przeprowadzonej przez Fundację Pamięć" 1 października 2002 r., w Żelechowie k/Warki. Wyjęto ją z grobu niemieckiego żołnierza poległego w lipcu 1944 r., który został pogrzebany w indywidualnej mogile, podobnie jak 4 innych. Mogiła nie była naruszona i proteza szczęki na pewno należała do poległego, przy którym były skórzane elementy szelek od spodni, zapalniczka i guziki od munduru. Ciekawe, że żołnierz nie miał nieśmiertelnika. Była tylko butelka po wódce. Z 4 wtedy ekshumowanych tylko 2 miało połówki nieśmiertelników. 5 miał pecha nawet po śmierci. Wuj postawił na jego grobie narożny słupek ogrodzenia i tego już fundacja nie miała już ochoty zabierać. Leży w południowo-zachodnim narożniku placu Kudrysia do dziś.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1985 r. jako niespełna 20-letni młodzian miałem głupi pomysł kopać w tym miejscu. Wykopałem butelkę po wódce, wypełnioną do połowy brudną wodą, w której pływała jakby kartka papieru. Po poruszeniu butelki kartka zniknęła, a mnie obleciał strach. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. 17 lat później, po wielu trudnościach, bo Fundacja Pamięć" wcale nie była chętna do współpracy, doprowadziłem do ekshumacji. Leżą teraz na cmentarzu w Puławach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj katownia była w centrum miasta (pozdrawiam właściciela kamienicy przy ul. Śląskiej (w której się mięściła), który skutecznie blokuje wmurowanie tablicy pamiątkowej) i do dziś nie wiadomo gdzie pochowano zamordowanych..

Zero poszlak, zero świadków, ale co się dziwić jak tu była prawdopodobnie zbliżona liczba ubeków do warszawskiej, tyle że miasto 4x mniej ludne od Stolicy...

Wcale bym się nie zdziwił gdyby coś podrzucono do masówki, ale też na pewno cmentarz Kule z racji położenia i ukształtowania terenu jest takim miejscem gdzie można było cicho podrzucać zwłoki..

ps. Na Stradomiu w.g. tego co udało się porozmawiać z ludźmi którzy pracowali przy ekshumacji - był jakiś nieśmiertelnik niemiecki ale stan agonalny, jak i większość rzeczy z tego miejsca..

Teren jest taki, że nie musi to być jedyna mogiła w okolicy, ale za PRL go troche zindustrializowano i sporo miejsc zalano betonem, dlatego jest trudno o konkrety..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie zapytałem :)

Podobny przypadek znam z ekshumacji cmentarza na Oksywiu w Gdyni. W butelce była bardzo dobrze zachowana kartka, w której kolega zmarłego żołnierza opisał, kim jest denat i na co zmarł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprócz nieśmiertelnika był też portfel a w nim fenole i prezerwatywa, zero guzików mundurowych i ogólnie ubrań, z powodu zimna zabierano? jeszcze jedna ciekawa sprawa w jeden z mogił trafiały się kości zwierzęce, archeolog wspominał że ub tak robiło dla zmyły,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babcia wspominała jak chowali jej ojca poległego w Powstaniu Warszawskim 4 sierpnia.
Głęboki dół,trupy warstwami,na każdego kładli butelkę z dokumentami wewnątrz.
Myślę jednak że później zaniechano tego sposobu z braku czasu,butelek..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie