Skocz do zawartości

Gruzja - nasz strategiczny sojusznik? vol-2


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego Kindżał, nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz bladego pojęcia. Apelowałem już do Moderatorów, by skasowali ten wątek ze względu na żałosny poziom merytoryczny wypowiedzi domorosłych politologów", niestety bezskutecznie. Kindżał- po pierwsze Ahmadineżad jest prezydentem Iranu, a w tym kraju to nie prezydent rządzi. Najwyższą władzę sprawuje tak zwany welajat-e-faghih (z arabskiego wilajat al faqih), co najczęściej tłumaczy się jako Przywódca. Według art. 110 Konstytucji Iranu ma następujące kompetencje (wymienię tylko kilka najważniejszych): określa podstawowe założenia ustrojowe Iranu, nadzoruje realizację głównych założeń ustrojowych, zwołuje referendum, jest zwierzchnikiem sił zbrojnych (!), wypowiada wojnę, zawiera pokój, ogłasza mobilizację, jest zwierzchnikiem Strażników Rewolucji Muzułmańskiej, a także rady rtv etc. Tymczasem Prezydent jest jedynie pionkiem bez realnej władzy i służy jedynie do podpisywania ustaw i kieruje radą ministrów (jest więc raczej takim pół-premierem, a więc kimś w rodzaju kanclerza, przy całej umowności tego porównania) (art. 113-134 Konstytucji). Druga sprawa- Twoja wypowiedź na temat szaleństwa" Ahmadineżada jest chyba rodem z GW. Co ciekawe, w samym Iranie Ahmadineżad jest uważany za umiarkowanego modernistę (sic!), co relatywnie jest prawdą, jeśli porówna się go z Rafsandżanim. Domniemywam, że chodzi Ci o jego antysemickie" wypowiedzi i antyzachodnią" retorykę? Kolego, każdy, kto zna ludy Wschodu wie, że posługują się oni agresywnymi wypowiedziami w celu rozładowania napięcia. Ahmadineżad z pewnością nie jest antysemitą, zresztą jest szanowany przez żydowskich ortodoksów. Kindżał, dlaczego twierdzisz, że co do Iranu to wszystko jest możliwe"? Iran nigdy nie wywołał żadnej wojny, nigdy nie napadł na inny kraj. Wypowiedzi Ahmadineżada są reakcją na ataki ze strony USA i Eurokołchozu. Pozdrowiszcze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 206
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Pokornie przyznaję się do faktu, iż o Iranie niewiem zby wiele (tyle co z tzw. mediów). Wiem zato że jest to państwo sponsorujące terrorystów/porywaczy szyickich, co moim zdaniem stawia ich w niezbyt pozytywnym świetle, a kontrowersyjne" wypowiedzi ichnego prezydenyta też są niezbyt ciekawe.

Co do zamykania wątków, to już Ci raz pisalem, że jeśli Ci coś nieodpowiada, to się nieudzielaj. Czasy cenzury już dawno minęly i po to mamy forum, żeby sobie pogadać !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że akcje" Gruzji zaczynają spadać.

Jak donosi Der Spiegel" według raportów obserwatorów wojskowych OBWE Gruzja intensywnie przygotowywała się do wojskowej operacji w Osetii Południowej i rozpoczęła ją, zanim rosyjskie czołgi wjechały do tunelu Roki. Jak podaje tygodnik, w raportach jest także mowa o możliwych zbrodniach wojennych popełnionych przez Gruzję. Obserwatorzy informują, że siły gruzińskie rozpoczęły atak w godzinach nocnych, zaskakując śpiących cywilów.

Uczestnicy szczytu w Brukseli nie będą mogli zignorować raportów OBWE. Już kilka państw Unii Europejskiej, w tym Włochy i Hiszpania, oficjalnie sprzeciwiło się stosowaniu jakichkolwiek sankcji wobec Rosji.

W Stanach zaczyna być rozważane wycofanie poparcia dla Saakaszwilego, Amerykanie zaczynają rozglądać się za innym gruzińskim politykiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezydent Gruzji wkrótce odczuje konsekwencje swoich poczynań. Najprawdopodobniej straci swój urząd. Opozycja nie wybaczy mu tego, co zaszło. Nie, dlatego, że zaryzykował tylko, dlatego, że mu nie wyszło. Zastanawia mnie czy znowu wprowadzi stan wyjątkowy i jak każdy szanujący się demokrata odroczy wybory, ze względu na niestabilną sytuację wewnętrzną oraz knowania wrogich narodowi sił:]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemieckie brukowce
zależne od szwabskiego rządu
i jak zwykle mu usłużne,

na jego zapotrzebowanie polityczne
udowodnią każdą potrzebną mu tezę
- w tym przypadku pretekst do pozostania w sojuszu z Moskalami

Swego czasu udawadniały te gadzinówki, że
Solidarność jest zagrożeniem dla europejskiego pokoju,

że obozy koncentracyjne były polskie,
a najwieksżą ofiarą Hitlera byli przepędzeni z Polski Niemcy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Kindzal pojechałeś po całości, to zresztą chyba już poezja jest, acz nie rymowana...

Od siebie dodam, że jak się ma takich potężnych sąsiadów jakimi są Niemcy i Rosja, to trzeba mieć [wypracować] jakąś sensowną strategię obliczoną na kilkadziesiąt lat naprzód, a nie kierować się jedynie chwilowymi emocjami i starymi resentymentami. A później płacz, że nam ktoś krzywdę robi, a świat się jedynie przygląda.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Kindżał, w końcu piszesz do rzeczy :) dodam tylko, że LEWACKIE brukowce niemieckie, zresztą prawicowa prasa w Niemczech nie istnieje. Nawiasem mówiąc, również dzisiejszy Der Dziennik internetowy zapodaje, że OBWE przyjęło rosyjską wersję wydarzeń, a skoro OBWE to i Eurokołchoz naturalnie, a skoro Eurosojuz to i nasz jewropejski rząd za chwilę poprze raport OBWE...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem, że na forum nie przeczytam więcej tych: lewackich brukowców", tego Eurokołchozu", Eurosojuza", czy jewropejskiego rządu"! A tu masz, od nowa Polska Ludowa...

Bandolero, to co uprawiasz na forum [jako jedyny zresztą znawca polityki światowej, co stale podkreślasz] to czysty szamanizm słowny i zaklinanie rzeczywistości. Świadczący raczej o jakiś głębokich fobiach i kompleksach, a nie o realnym postrzeganiu świata.

I to tyle w tym temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Kindżał- zmiłuj się. Powoli okazuje się, że rosyjska hipokryzja to małe piwo wobec zagrywek UE i samej Gruzji.
A mi się legalnie nie chce powtarzać tez, które kiedyś już do Ciebie, na forum napisałem. Misza z przyłożenia strzelił sobie w stopę. A w całkowitej amputacji pomoże mu Rosja, chyba że zdąży opozycja ( i nie mają tu dla mnie znaczenia milionowe wiece przecie Rosji ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja Ci każe powtarzać jakieś tezy ?

Dla mnie sprawa jest prosta:
Rosja napadla na suwerenne państwo (Gruzję) i teraz stara sie to wszelkimi sposobami wytlumaczyć calemu światu, coś to tlumaczenie im niezbyt wychodzi;)

Jak narazie uwierzyla tylko Republika Naddniestrza", Venezuela,...Erih i Czlowieksniegu :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kindżał, a ja i tak powtórzę- zmiłuj się. I tak, jak przyznałem Ci rację, że Gruzja została sprowokowana, że Misza był pod ścianą, to również po raz kolejny poproszę- znaj umiar. Bo powoli mamy chocholi taniec.

Pokazywane w telewizji ( nie reżimowej- dla obiektywizmu polskiej czy anglosaskiej ) wypowiedz separatystów pokazują, że im bliżej do Rosji i/lub suwerenności niż do Gruzji. Okrutny casus Kosowa będzie nad nami długo krążył. Organizacje zachodnie ( raczej niezależne od Kremla i watażków ) także twierdzą, że obie strony sobie pofolgowały. Skażeni rusofobię podskakują i machają szabelkami. Ktoś tak już zaciera ręce na myśl o interesach z Rosją, niektórzy nerwowo liczą oszczędności i modlą się o lekką zimę, a ktoś inny kombinuje jak wyłgać się z obiecanych (?) funduszy na odbudowę Gruzji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żądają ??
Podstawowy problem z państwami powstajacymi na gruzach bZSRR , ale też po części Jugosławii to fakt ze granice poszczególnych republik związkowych były wyznaczane administracyjnie , i często-gesto nie pokrywają się ani z granicami historycznymi , ani z etnicznymi . Zas obejmujacy wladzę neonacjonaliści lub ex aparatczycy (często w jednej osobie) nie potrafią zdiobyć się na uszczuplenie swego wladztwa w imię np uniknięcia problemow etnicznych w przyszłości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za zwyczaj. Co nie oznacza naszej krótkowzroczności, w dbaniu o pokój i zasady w polityce, ale o dalekowzroczności" innych takiej ekonomicznej. Nic tak nie ożywia gospodarki jak wojenka. Tylko ta wojenka w dzisiejszym wydaniu Mieliśmy już wiele takich przykładów ugłaskiwania.... Byle się ta dalekowzroczność nie skończyła jak w 1939 pomnożonym N" razy... Widać czym jest Unia i czym jeśli się nie rozpadnie pozostanie. Bezwolny twór.... bo sprzeczne interesy, wiktymologiczna osobowość papierkowa, z wyjątkiem polityki Niemiec, którzy ssą z unii wszelkie profity nie wnikając w aspekty moralne tego zjednoczenia.
Dalekowzroczni byli Chamberlain hitler i stalin.....................
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem to zapodać bo to takie wymowne - Departament Stanu USA ustami swojego Dyrektora [Daniel Fried]: Ostrzegaliśmy Gruzję; kary dla Rosji nie będzie".

Myślę, że to powinno zakończyć dyskusję w tym wątku, bo stanowisko USA po raz kolejny udowodnia, że w polityce nie ma miejsca na sentymenty. Polityka jest dla twardzieli, bo w polityce liczą się TYLKO INTERESY, a nie jakieś głupie wymachiwanie drewnianą szabelką. A jak się do tego doda jeszcze dzisiejsze niusy, że właśnie na Ukrainie kończy się tzw. pomarańczowa rewolucja", gdzie też żeśmy umoczyli"...

Kol. Yeti, oczywiście, że ponownie żeśmy zostali sami i na dodatek z przysłowiową ręką w nocniku. Ale nic się nie martw, bo za takie infantylne uprawianie polityki nie zapłacą nasze elyty", ale my, czyli zwykli szarzy obywatele [właśnie dostałem rachunek za gaz i mi szczęka opadła, ale zaraz sobie przypomniałem, że ceny gazu dla Polski są o 1/4 wyższe niż dla Niemiec].

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w usa nie ma biznesu???? Największy biznes robili na wojnach daleko od siebie. W usa kryzys- w Europie wojna..... Taki cykliczny dziejowy cykl" I gwoli ścisłości nie interpretuję tego na naszym podwórku politycznym. A co dalekowzroczności, coby innych nie dopadła pomroczność jasna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie