Skocz do zawartości

spadachroniarze


Rekomendowane odpowiedzi

Magius 28, Wielkie Dzięki  za informację odnośnie Wieliszewa.

Jedyne zdjęcie zasobnika z tamtych lat widziałem i wrzuciłem na stronie 3, w zeszłym roku 13 września. Ale to widok zasobnika wypuszczonego na lince i trudno wykorzystać go w identyfikacji jego detali ? A przydałoby się... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 657
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

PS

To by znowu pokazywało, że WP II RP pod tym względem było o co najmniej trzy lata przed Amerykanami, a to nie spadochroniarstwo wojskowe II RP traktuje się jako pioniera i przewodnika w tej dziedzinie, ale spadochroniarstwo US Army. Wiwat polskie PR :classic_mellow:

Swoje testy z desantowaniem artylerii na spadochronach Amerykanie rozpoczęli dopiero latem 1942 r., gdy powołali do życia Parachute Test Battery. Dopiero 24 września 1942 r. utworzono pierwszą regularną artyleryjską jednostkę spadochronową pn. 456th Parachute Field Artillery Battalion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Lesliego Irvina zawsze intensywnie się reklamowała informując przy okazji, że swoimi spadochronami nasyciła ponad 80 proc. światowego rynku odbiorców tego typu wyposażenia.

Nie spotkałem się z reklamami Irvina na bazie jakichś zdjęć lub grafik z motywami WP, ale można spojrzeć tak ogólnie, jak Irvin reklamował się w tamtych czasach. Poniżej reklama z roku 1932.

724749411_Irvin1932.thumb.jpg.246ccc31cefd77ef80bcc8d7eb1bdc5d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklama Irvina z roku 1936. Emocjonalnie bardziej jednak był związany z ojczyzną, niż z rynkami zagranicznymi. Polskę nasycił swoimi spadochronami, ale nie uhonorował jej w reklamach. A na swoim rynku krajowym doceniał nawet każdy typ samolotu. Mimo wszystko warto spojrzeć, jak się reklamował.

Reklama jeszcze sprzed przeprowadzki firmy do Wielkiej Brytanii.

880325214_Irvin1936.thumb.jpg.3c00d84ecf42313d094412e72d89caa8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

No nie, Ty Formoza jesteś niesamowity. Tylko czytałem o tym plakacie (z roku 1936), ale nie spodziewałbym się, że go zobaczę w tej jakości. Plakaty te rozlepiono w całej Polsce wszędzie tam, gdzie działały choćby tylko koła LOPP, by o większych ośrodkach już nie wspominać, czyli de facto zawisły one wszędzie w II RP.

A niech mi jeszcze raz amerykańscy kumple wyjadą z tekstem, jak to rzekomo USmeni nauczyli skakać brygadę Sosabowskiego to im z tego plakatu zrobię kartki świąteczne i roześlę z dodatkiem gumowego młotka.

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze "garść" informacji dotyczących szkolenia spadochronowego podchorążych "lądowych" które to poza Szkołą Podchorążych Piechoty w Komorowie prowadzono także w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu (przy tamtejszym Centrum Wyszkolenia Kawalerii). Podstawowe szkolenie spadochronowe podchorążych piechoty oraz kawalerii było obowiązkowe i prowadzone w ramach zajęć z WF. Źródło: WLU tom 57 "Spadochroniarze". str. 13 i 61. W tymże tomiku jest także o spadochronach towarowych (str. 24-29).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Jedburgh_Ops napisał:

A pytałem w innym wątku, gdzie na postowanym  zdjęciu z Grudziądza stała wieża spadochronowa tamże, a w tle były tak jakby stajnie, takie przynajmniej odnosiłem wrażenie. Wtedy jakoś nikt nie odpowiedział. A to w takim razie mógł być teren szkoły kawalerii.

A w którym wątku było to zdjęcie z grudziadzką wieżą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Edmundo napisał:

Panowie jeszcze "garść" informacji dotyczących szkolenia spadochronowego podchorążych "lądowych" które to poza Szkołą Podchorążych Piechoty w Komorowie prowadzono także w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu (przy tamtejszym Centrum Wyszkolenia Kawalerii). Podstawowe szkolenie spadochronowe podchorążych piechoty oraz kawalerii było obowiązkowe i prowadzone w ramach zajęć z WF.

Dzięki za ciekawą informację.

Aczkolwiek dziwaczne to trochę i nieekonomiczne. Zafundować kawalerzystom wieżę spadochronową w zasadzie po nic, tylko dla wuefu to... chyba II RP za bogata była, czy co?

Czyżby II RP była bogatsza niż Stany Zjednoczone, czy tylko bardziej (i bezsensownie) rozrzutna? Wśród amerykańskich kawalerzystów po rozwiązaniu tego rodzaju wojsk było modne wstępowanie do sił spadochronowych, ale jednak nie pod wpływem skakania z wież spadochronowych. Tych amerykańscy kawalerzyści nie mieli. Jeśli eks-kawalerzyści US Army wzięli udział w desancie w Normandii (a wzięli) to tylko dlatego, że od zera musieli się nauczyć spadochroniarskiego fachu w dywizjach typu airborne. A tu proszę, bogata II RP zafundowała kawalerzystom wieżę spadochronową tylko do WF-u, po nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wstępne szkolenie spadochronowe czyli skoki z wieży wprowadzone dla podchorążych piechoty i kawalerii to raczej tak jak pisałem wcześniej, chodziło o "hart ducha" czyli zaprawę i przełamanie bariery strachu wśród przyszłych oficerów liniowych a że w ramach zajęć z WF to też było to racjonalne podejście do tematu.

Ale jeszcze jedna myśl, skoro podchorążych piechoty szkolono wstępnie w pilotażu szybowców "Wrona" (tu myślę iż tylko ochotników czy też specjalnie wyselekcjonowanych "wybrańców") to takowe szkolenie (poprzez analogię do szkolenia spadochronowego) mogło być tez prowadzone dla podchorążych kawalerii tym bardziej że w Grudziądzu istniało zaplecze lotnicze.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie