Skocz do zawartości

Raupenschlepper Ost / Steyr RSO ( Część III )


Lemeryt

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 409
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Mój teść ładował takie sprzęty" na wagony, i holował przyczepy z amo. w składzie amunicji", i zostawił sobie to na pamiątkę. Był jeszcze orginalny łom , ale ktoś go sobie pożyczył" .
Gdy pokazałem artykuł w Odk." powiedział że to je to.
W razie jakich pytań z obsługi RSO, możemy pomóc.
Życzymy powodzenia przy odbudowie.
Yard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeśli się powtarzam, to proszę o wybaczenie, ale po 14 godzinach w robocie przejrzałem tylko III część wątku...

Trafiłem na niego przypadkiem - na zdjęciu RSO z Rogaland Krigshistoriske Museum (Norwegia).

Pozdrawiam,
MJU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
YARD dzięki uprzejmości kilku kolegów z tego forum, posiadamy w muzeum kopię tej instrukcji. Zdjęcie teczki to coś nowego w tym wątku. Zaciekawiła mnie jedna sprawa piszesz : Mój teść ładował takie "sprzęty na wagony, i holował przyczepy z amo. w "składzie amunicji,". Jak się domyślam miało to miejsce po wojnie, jeśli tak, to czy te RSO używane do transportu amunicji były na wyposażeniu WP ?

njorl - tego zdjęcia jeszcze nie było, zapraszam do lektury całości :) i do galerii:
http://www.odkrywca.pl/galeria,raupenschlepper-ost-steyr-rso,521.html
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było w czsie wojny, od marca,kwietnia? 43r do stycznia 45r.
Coś niecoś na ten temat tu:http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=154079#154132
Pracował jako robotnik przymusowy, a że miał prawo jazdy na wszystkie poj." to Niemcy, zatrudnili go jako jednego z 11 kierowców w składnicy amunicji koło Leszna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaciekawieniem przeczytałem wypowiedz Yarda.
Odnalezienie nawet jednej oryginalnej strony instrukcji obsługi RSO to wspaniała wiadomość, jak wiadomo wszystkie instrukcje jakie posiadamy niestety nie są oryginałami.
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum22/2008_0123image0015z.jpg

Myślę ze wiele bardzo ciekawych rzeczy możemy dowiedzieć się od teścia Yarda.
Może dla przypomnienia wspomnień związanych z RSO byśmy przekazali kopie instrukcji ??

Jak widać w teczce jest miejsce na obydwie instrukcje. A z drugiej strony wspaniałym eksponatem by była chociaż jedna oryginalna strona instrukcji obsługi.

Powracając jeszcze do http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=154079#154132
Wymieniasz tam pięć fabryk produkujące RSO z tego co nam wiadomo produkowano je w

Steyr –Daimler Puch w Ostmark
Graf& Stiff w Wiedniu
Auto Union AG w Siegmar-Schonau
Klockner Humboldt Deutz AG w ULM ( Magirus )

Jak myślicie gdzie produkowano najbardziej wadliwe .......stawiam na Auto Union

Czy do RSO/3 z silnikiem diesla była inna instrukcja ?


Na zdjęciu; czerwie 1943 KURSK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Dziej jeśli się nie mylę to element oznaczony przeze mnie numerem 1 to niemiecki potykacz, natomiast numer 2 jeśli pochodzi z RSO może być numerem 5 z karty instrukcji wklejonej przed chwilą przez Woodhavena. Jeśli możesz wklej dokładniejsze zdjęcia tych przedmiotów, łatwiej będzie coś zidentyfikować.
Pozdrawiam i gratuluję
Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dobra wiadomość na koniec dnia. Projekt wsparty został kolejną finansową cegiełką. Wspierający jest Wam dobrze znany, zresztą to nie pierwszy raz ...

Dzięki Woodhaven !

Na zdjęciu ostatni zakup zrealizowany z tych funduszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wkleić jeszcze raz te fotki, tym razem z zaznaczonymi (wg mnie) najłatwiejszymi do odróżnienie cechami klepek.
1. bicia na klepie TDT, na RSO nie ma;
2. zupełnie inny kształt otworu, w RSO bardziej kwadratowa, TDT pięciokątny.

Grzebień w RSO zakończony bardziej a ostro" w TDT zaokrąglony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...po drugiej stronie,
zęby - w TDT duże (ok 3 cm), w RSO niewielkie inny kształt.

Mam nadzieję, że takie przedstawienie sprawy uchroni biednych nieznających się kupujących przed tym przeklętym TDT:)))
Mnie już teraz na pewno:)))

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Kolejna Osoba wsparła finansowo Projekt RSO", przyczyniając się tym samym do jego realizacji. Tym razem darczyńcą jest kolega :

njorl

W najbliższym czasie postaram się należycie spożytkować nadesłane środki :)
Wielkie dzięki !!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie