Skocz do zawartości

drewno z rzeki


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 years later...
  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Cześć. Odgrzewam bardzo ciekawy temacik. Pytanko jakim sposobem uzupełnić braki w drewnie- lakier z pyłem drzewnym, może inne propozycje i porady. W postach jest o konserwacji i z tego co piszecie wynika,że drewno jest w zasadzie w idealnym stanie ( tylko mokre) bez braków a co jeśli takie ubytki posiada? Jak to uzupełnić,czym ? Czekam na konstruktywne odpowiedzi- fachowców na forum jak mniemam dostatek. Z góry dzięki i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dla ścisłości drewno jest suche i trzeba uzupełnić spory kawałek około 15 na 20 cm. miejscami około 1 cm. Szpachla i żywica będzie wyglądała raczej kiepsko, chodzi mi o domowy" sposób - klej stolarski czy lakier z pyłem drzewnym, co jest leprze ewentualnie inne propozycje oparte na pyle i drobnych wiórach.Element po uzupełnieniu trzeba będzie jeszcze dość dokładnie doszlifować. Z góry dzięki za info i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie trudna sprawa - z uwagi na wielkość ubytku - wypełnienie będzie na tyle duże, że trudno będzie zachować wygląd i rysunek reszty przedmiotu. Trzeba by najpierw stwierdzić napewno jaki środek zewnętrznie po wypełnieniu będzie dawał dobry efekt zlewania się z tłem.

Najpierw to zalecałby próby co po wyschnięciu i obróbce najlepiej po prostu wygląda i pasuje do rzeczonego przedmiotu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest to przedmiot na ktorym Tobie zalezy uzyj PEG (polietylen glikolu) do dostania w sklepach z przyborami konserwatorskimi. Tam wdroza Ciebie w arkana stosowania tego specyfiku (nie jest latwo). W ten sposob archeolodzy konserwuja zabytki drewniane wydobyte z wody. PEG zastepuje miejsce wody w strukturze drewna i zapobiega jego rozsychaniu. Inne metody to harcerzowanie. Chyba ze na przedmiiocie zalezy Tobie mniej, wtedy posluchaj poprzednich rad...
Podzrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 years later...
  • 4 years later...
moje znalezisko dodatkowo oblepione jest skamieniałym mułem, piaskiem i kamieniami.
Mam 2 pomysły:
- moczenie w occie w celu rozpuszczenia osadów
- elektroliza

i moje pytanie brzmi - jaki wpływ na drewno mogą mieć te procesy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu kolba... poprostu drewno" i na tym poprzestańmy ;)

tak, leży w wodzie i czeka aż ktoś pomoże i poda sensowną metodę.
Niestety drewno jest dość mocno przytwierdzone, na jakimś nicie. Boję się że jak zacznę przy nim manipulować to popęka.

Może pomoczyć w jakimś delikatnym kwasie, np coca coli? Niech ten osad lekko się rozpuści?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poszukiwaczach czytałem, nie testowałem o elektrolizie ze sody oczyszczonej. Podobno nie ma syfu przy takim elektrolicie i są fajne efekty. Na drewno też nie powinna wpłynąć negatywnie. Ale nie wiem jak to wygląda w praktyce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie