Skocz do zawartości

Polskie lotnictwo sanitarne


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
Uroczystość chrztu RWD-13S Św. Urszula" miała miejsce 18 czerwca 1939 roku. Samolot ten został oblatany 14 czerwca przez dr Eugeniusza Przysieckiego i otrzymał rejestrację SP-BJR. We wrześniu 1939 roku trafił do 31 ER. 17 września został zestrzelony i wylądował łamiąc podwozie w okolicach miejscowości Werona przy szosie Kołomyja - Stanisławów. Pilot samolotu, Jan Daczka, został ranny w nogę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 years later...
  • 3 weeks later...

Wojskowy samolot sanitarny Hanriot z 2 pułku lotniczego w Krakowie przed pierwszym transportem chorego na lotnisku. Przy samolocie widoczni m.in. por. Aleksander Kaczmarczyk (wsiada do samolotu), kpt. lekarz Kazimierz Michalik (1 z prawej) , płk lekarz Bolesław Korolewicz (2 z prawej)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie witam wszystkich !!!
Jestem lekarzem lotniczym i aktualnie piszę rozprawę o ewakuacji ranych i chorych , poszukuję materiałów źródłowych na ten temat , przypadkowo trafiłem na waszą stronkę ..i jestem pod niesamowitym wrażeniem tyle dobra historycznego
..aż trudno opisac proszę o pomoc jak w oficjany sposób( oczywiście za zgoda i podaniem autora , źródła itd.) mam zamiar zamieścić choćby kilka fotografii samolotów sanitarnych -chciałbym też poszerzyć rodział o polskim lotnictwie sanitarnym i jego historii -będę wdzięczny za pomoc i każdż wskazówkę pozdrawiam -Piotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Pozwolę sobie uzupełnić wątek.

Msza polowa w hangarze Szkoły Pilotów LOPP w Świdniku. Uroczystego otwarcia Szkoły 4 czerwca 1939r dokonuje Wódz Naczelny, Marszałek Edward Rydz-Śmigły (na zdjęciu klęczy).

Zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
fot. Jan Ryś

Źródło: Świdnik na kartach historii" (www.historia.swidnik.net)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
Drodzy koledzy

Chce rozszerzyc moje Wojsko Polskie c 1939 w skali 1/72 o samolot sanitarny i zwiazany z tym majdan. Mam dwa pytania - czy sa modele takich samolotow na rynku i jezeli sa to ktory jest najlepszy (zastrzegam ze Vac-form'ow nie tykam i kropka), oraz czy sa jakies zestawy kalkomanii jezeli trzeba bedzie przerabiac jakies wersje liniowe ( i jezeli to jakie?).

Due - i to chyba pytanie do Eskulapa - jak wygladala jednostka operujaca samolotem sanitarnym tzn obsluga ziemna, obsluga medyczna, skad piloci itd? Innymi slowy dla przykladu: Sanitarka w baonie pancernym to lekarz, ordynans, patrol sanitarny a podoficer sanitarny i 2 sanitariuszy oraz kierowca sanitarki. Lekarz i jego personel podlegali taktycznie kwatermistrzowi, gospodarczo plutonowi gospodarczemu baonu (a dokladnie druzynie gospodarczej w tym plutonie). Obsluge techniczna zapewnial pluton techniczny kompanii techniczno-gospodarczej baonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zapomnialem najwazniejsze - czy samolot sanitarny byl li tylko latajacym transportem chorych/rannych czy tez w jakims zakresie byl wyposazony w personel i sprzet by wykonywac jakies czynnosci 'reperacyjne' i jezeli tak to w jakim? Wybaczcie ordynarna analogie z baonem pancernym ale czy byl tylko przyczepa ewakuacyjna czy laczyl w sobie do jakiegos stopnia cechy patrolu rep? No i tak czy siak, jakie mial wyposazenie medyczne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz tykać wydmuszek (vecu formy) to bardzo wysoko postawiłeś sobie poprzeczkę (choć i o stare modele vacu już trudno). Model wtryskowy (czyli klasyczny: czesci w ramkach) jest robiony w 1/72 RWD 13 firmy aster. Jest tam sanitarne malowanie, cena przystępna (ok.30 - 35zł) ale trzeba się przy nim napracować, ma dużo nadlewek i nierówności - wiem bo sam takowy sklejam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy egzemplarz Lublina R-XVI.

Jako model - na razie (do połowy 2011...) tylko vacu z Broplanu.
Z innych, niewymienionych:
Jest żywiczny sanitarny Hanriot od T.Choroszego.
Możesz też przerobić Breguet'a XIV (np. AZ-model) na wersję T-bis (sanitarną), bo dwa takie były, co prawda krótko, od 1926 r. na stanie.
No i Albatros C.X - sanitarny z 1924 (Ławica). Żywiczny model Airmo 72005 - bywa jeszcze tu i ówdzie, głównie na ALG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie