bodziu000000 Napisano 2 Grudzień 2014 Napisano 2 Grudzień 2014 RWD-13s SP-BMW ( sanitarny , właściciel Polski Czerwony Krzyż ) od 1937r Szkoła Pilotów w Masłowie , na drugim planie widoczny RWD-5 Legun I SP-ALX (używany przez Aeroklub Łódzki )"
formoza58 Napisano 12 Listopad 2017 Napisano 12 Listopad 2017 Dzięki za wskazanie tego wątku, Kolego Spirit of Warsaw. No i chylę czoło przed Twoim dyplomatycznym zmysłem ;-)Tego samolotu sanitarnego nie będę przenosił, ponieważ dalej uważam, że pasuje również tam.Ale jak juz tutaj jestem... Dekoracja gen. D. Konarzewskiego honorową odznaką PCK i oficerów i podoficerów Lotnictwa.
formoza58 Napisano 12 Listopad 2017 Napisano 12 Listopad 2017 Dekoracja honorową odznaką PCK oficerów i podoficerów, zasłużonych na polu Lotnictwa Sanitarnego.
bodziu000000 Napisano 27 Czerwiec 2019 Napisano 27 Czerwiec 2019 Parę zdjęć z prasy przedwojennej na temat uczestnictwa polskich samolotów sanitarnych na Międzynarodowej Konferencji Komitetu Medycyny Wojskowej, który się odbył w dniu 3-go lipca 1938 roku w Luksemburgu. Polska reprezentowana była przez Szefa Wojskowej Służby Zdrowia gen. bryg, dra Stanisława Roupperta. Stolica Wielkiego Księstwa Luksemburg nie posiada lotniska, dlatego konkurs samolotów sanitarnych odbył się na lotnisku miasta Esch nad rzeką Alzettą, oddalonego od miasta Luksemburg o 20 km. W skład naszej ekipy wchodziły trzy samoloty: 1. Samolot sanitarny „Lublin R-XVI bis“, pilotowany przez kpt. pil. Karczewskiego Leszka, 2. Samolot sanitarny „L.W.S. 2“; pilotowany przez por. pil. Jakrzewicza Mieczysława, 3. Samolot sanitarny „R.W.D. 13“, pilotowany przez pil. dra Przysieckiego Eugeniusza. Na kierownika ekipy wyznaczony był mir. pil. dr Leoszko Józef, a obsługę techniczną wykonywał kpr. Korczowski — mechanik samolotowy. Jednocześnie do Luksemburga wysłany został patrol skoczków sanitarnych, w osobach: Dobrowolskiego Leonarda — głównego instruktora referatu spadochronowego L.O.P.P., p. Węgorzewskiej Jadwigi — wicedyrektorki Szkoły Pielęgniarstwa P.C.K. oraz p. Markiewiczówny Ireny — słuchaczki tej szkoły. Polski Czerwony Krzyż reprezentował dr Dzierzkowski Tadeusz.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się