Skocz do zawartości

Polskie pociągi pancerne 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 431
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
No cóż.
Kd 137 180 jest to wagon kryty o nośności powyżej 15 ton.
I tak mi się wydaje, że to jego resztki są po prawej stronie. Jak dla mnie to trochę za mało złomy jak na lokomotywę. Za nim wywrócony na bok też kryty [czy osobowy]. I po lewej chyba osobówka.
Drugie zdjęcie. Miedzy wag. artyleryjskim a osobówką jeszcze coś [?] [platforma?].
Numer wagonu świadczy raczej, że jest to jakiś wypadek przynajmniej z drugiej połowy lat dwudziestych.
Ja w każdym razie nie znam takiego oznaczenia lokomotywy, a już na pewno nie na PKP.
W dodatku czy te mundury [przynajmniej kształty czapek] też nie wskazują na taki czas?
Tomasz Czapik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie galerii pana Fedorowa, dla mnie jest wspaniała.

Niektóre pociągi miały szczęście do aparatu - Śmiały Piłsudczyk i Gromobój rządzą.

Minusik, że zdjęcia nie są opisane.
Już dawno chciałem się zapytać czy ktoś się orientuje co to za pociągi na zdjęciach:
78 - lokomotywa austriacka serii 73 i dwie pruskie węglarki przerobione na wagony szturmowe.
06 & 86- ??? to chyba nie polski?
TCzapik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do T.Czopik
Faktycznie ma kolega rację że to wagon a nie lokomotywa-czemu ja tego nie zauważyłem to nie wiem.
Podałem okres wojny pol-ros bo tak mi przekazał były właściciel tych zdięć twierdząc że pochodzą z albumu dot. tej wojny.Przyznaję się że nie słyszałem o żadnej katastrofie w okresie międzywojennym z udziałem polskiego pociągu pancernego.
Jednak dalej wiem że nic nie wiem.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych zdjęć to ciężko rozpoznać szczegóły.
Czy są może inne numery waganów biorących udział w tym wypadku?

No chyba, żeby to był zbombardowany Paderewski, ale to już zbyt daleko idąca koncepcja.
Chociaż wagon artyleryjki wygląda też na dosyć ciężko uszkodzony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do TCzapik
Zdjęcie nr 78 z galerii P.Fedorowa przedstawia polski pociag pancerny PP 23 Śmierć". Został on zestawiony w Krakowie z wagonów bojowych, pochodzących z różnych PP, poddanych tutaj naprawom i modernizacjom. Zdjęcie prawdopodobnie zostało wykonane w dniu odjazdu na front - 18 sierpnia 1920 roku.Lokomotywa prawdopodobnie pruska G.5.
Pozdrawiam
Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grendel/Bodziu - daliscie mi do myslenia.Wycofuje sie z owej hipotetycznej propozycji". Cholera, moze wreszcie dojde do majatku. Musze sobie skalkulowac, jaki to ma sens finansowy - i pewnie jescze w najblizszych dniach wystawie jakies zdjecia na allegro, z parametrami:wydruk atramentowy, format 13x18, 300x300 DPI, papier foto, jakosc najwyzsza; czyli w istocie wydruk bliski idealowi - i zobacze, co sie bedzie dzialo. Niechby te parenascie tysiecy zdjec, w ktore wpakowalem jakies nieobliczalne pieniadze, nie lezalo po proznicy.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Adamie wystarczy zanieść taki plik (chciałem napisać odpowiedniej jakości ale co będę Ci pisał o jakości jak Ty jesteś fachowcem) do fotografa i on zrobi prawdziwe zdjęcie. Taniej to wychodzi niż wydruk. Chyba w ten sposób pojawiają się w aukcjach odbitki ze szklanego negatywu" oryginalnego oczywiście.
Waldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz ja.
Adamie a tak całkiem poważnie, przy takiej ilości zdjęć powinieneś wydać album. Ja chętnie kupię a pewnie inni koledzy też.
Wybaczcie proszę, że nie całkiem na temat.
Pozdrawiam
Waldek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ciesze sie, ze jestesmy znow w kupie.
1/ Adamie, popieram Waldka. Inni wydaja albumu nie swoich zdjec i rysunkow, a ty co.... masz 17346 zdjec i lenisz sie :-)) Wydawaj serie  Adama kuferka, fot kilka". Kupimy i polecimy innym.:-))
2/ Do Ferenc/TCzapik. 9 IX 1924 pod Grodnem miala miejsce wielka katastrofa I Dyonu Cwiczebnego Pociagow Pancernych(Danuta" i Gen. Sosnkowski") - byli zabici i ranni, 6 wagonow uszkodzonych i 2 parowozy. Zdjecia pochodza prawdopodobnie z tego wypadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mi.Der
lokomotywa na zdjęciu 78 jest to rosyjska - szeroka serii O"-.
Dwa opancerzone egzemplarze serii O"zostały w sierpniu
1920 roku przestawione na tor europejski. Jedna pochodziła z
szerokiego - PP19 Podhalanin".Pociąg pancerny PP22 Groźny"
był pociagiem szerokotorowym.Dopiero pod koniec sierpnia 1920 roku został przestawiony na tor europejski. Otrzymał lokomotywę serii 73.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie podpisuje sie pod twoja mysla wydania albumu rekami i nogami. Tylko mam mala prosbe niech to bedzie album tematyczny ,dotyczacy jednego rodzaju sprzetu lub danego pociagu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, ale - o ile to ta sama / taka sama lokomotywa, jak na znanym skądinąd zdjęciu Groźnego" (a wszystko na to wskazuje), to nie będzie O. Seria O miała zbieralnik pary mniej więcej w 1/3 długości kotła, patrząc od komina - tymczasem lokomotywa na zdjęciu ma obudowę zbieralnika tuż za kominem, jak 73. Seria O miała szeroko wystające na boki osłony silników w ich górnej części - tymczasem tutaj łagodnie przechodzą w pancerz kotła. Poza tym wreszcie, lokomotywa ta ma charakterystyczną siodlastą" piasecznicę za osłoną zbieralnika pary, jak 73 (lepiej widoczną na zdjęciu, które kiedyś załadował w którymś wątku Bjar1). Na tamtym zdjeciu widoczne też są zresztą podwójne drzwiczki z przodu dymnicy, które były znakiem rozpoznawczym" austriackich lokomotyw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro.
Wagon austriackiego pociagu pancernego 1IX". Pociag zbudowano w Nowym Saczu jesienia 1914 roku, przebudowano wiosna 1916 roku. Dodano wtedy ten wagon. Z tylu wagonu silnik spalinowy wraz z dynamomotorem", dlatego nie ma tam otworow strzelniczych. Zdjecie prawdopodobnie z 1917 roku, kiedy pociag przybyl do Nowego Sacza na przeglad i naprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam ogromną prośbę.
Właśnie organizuję wirtualne muzeum historii mojego miasta.
W związku z tym chciałbym bardzo opisać w nim ostatnie chwile naszego pociągu pancernego „Poznańczyk”, jako iż związany jest on z ogólną historią września 1939 roku na terenie mojej gminy, na której został zniszczony.
Niestety, wstyd mi przyznać, ale nie posiadam żadnego oryginalnego zdjęcia tego pociągu na własność, a jedynie to co udało mi się ściągnąć z sieci.
Jednakowoż nie chcę fotek tych wstawiać na stronę, gdyż nie należą do mnie.
Chciałbym w związku z tym prosić osoby, które posiadają oryginalne zdjęcia tego pociągu o skany (możliwie w jak najlepszej rozdzielczości).
Zdjęcia zostaną oczywiście podpisane, tak aby było wiadomo kto jest ich właścicielem.
Mój mail – legion1@op.pl

Pozdrawiam, Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna ta drezyna...

Ps. Naprawdę nikt nie posiada papierowych zdjęć tego pociągu, które mógłby mi zeskanować do wirtualnego muzeum?
Nie chcę wrzucać skanów z sieci bo nie są moje i współcześni właściciele mogliby mieć pretensje.

Pozdrawia, MAB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie