Skocz do zawartości

Festung Posen 1945 - pancerne wraki.


YARD

Rekomendowane odpowiedzi

Niemieckie działo p.panc. przed zamkiem" na ul.Św. Marcina z tekstu wynika, że z tego działa dobito" dwa czołgi IS-2, które stały na Kaponierze.
Może ktoś wie jakie to działo.
Fotografie pochodzą z książek:
- Poznań 45 i dziś"
- Gdy Poznań był twierdzą"
- Boje o Poznań 45"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co do tematu gdzieś mam nagraną na VHS kronikę z tym tygrysem wokoło niego jest straszliwe pobjwisko.potem są zdjęcia jak pędzą jeńców z cytadeli i przy okazj dostają szturchańce cywilów. Kronika jest oczwiście radziecka.POZDRAWIAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam wszytskich w święta mam pytanie czy temat już wygasł? Jestem poznaniakiem mam pewne informacje dotyczace skladowania wrakow z okolic górczyna miało to miejsce obok dworc górczyńskiego wraki czołgów i innego sprzetu zalegały dość długo po wojnie . Potrzebował bym tez plan miasta z przed 1945 a dokladnie spis ulic . Na ulicy obecnie kościańskiej do ulicy rakoniewickiej poruszał sie czołg lub jakies działo samobieżne które ostrzeliwało nacierających rosjan.Domy na tej ulicy zostały dość dotkliwie uszkodzone z tego powodu a on sam skonczył swój bój na skrzyżowaniu tych ulic .Pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

panowie to zdjęcie z ul. krakowskiej mi nie daje spokoju

to znaczy nie moge go umiejscowić bo jesli jest zrobiony na ulic krakowskiej to ten kościół po prawej w tle to jest koscioł bożego ciała ale patrząc z tej perspektywy to on jest o przecznice oddalony czyli musiała by być to ulica królowej Jadwigi (dawne wały królowej Jadwigi) skrzyżowanie z karmelicką i wtedy by sie zgadzało ale.... by musiało byc widać po lewej gimnazjum schilera a to na gimnazjum schilera nie wygląda .......chyba ze jest to lustrzanka i te kamienice po lewej to sa kamienice od karmelickiej ale nie sadze wiec zostaje jeszcze jedna możliwość ze to nie jest ulica krakowska tylko odchodząca od niej łąkowa i prześwit do kościoła sie by zgadzał a ten budynek po lewej to sa zabudowania szpitala i zakonu tam tych sióstr nie pamiętam jakich ale jak mówie to sa moje dywagacje chyba ze ktoś umie mnie przekona w którym jest to miejscu krakowskiej ;-)

pozdrawiam

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
a ja postaram sie zamiescic zdjecia z tych miejsc ale z dzisiejszego poznania żeby je mozna dokładnie zweryfikowac ;-) na pierwszy ogien idzie ta 34 co niby jest zrobiona na ulicy krakowskiej ;-) juz prawe wiem gdzie ta fotka została zrobiona ale musze ustalic to dokładnie - (i napewno to nie jest ulica krakowska ;-)
jotes czy bede mogł do ciebie przesyłac fotki zebys je zamieszczał poniewaz ja narazie sie nie czuje na siłach azeby obsługiwac ta piekielna machine zwana zamieszczarka zdjec ;-)

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie