Jump to content

perro

Forum members
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Jeszcze coś z materiałów ;) W zasobach CYRYLA (Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań) jest kilka zdjęć z tematyki niniejszego wątku. Niektóre się powtarzają, ale są w znacznie lepszej jakości. Z uwagi na możliwość naruszenia praw autorskich podaję linki do tych, które - tak mi się wydaje - nie były tutaj jeszcze publikowane. 1. T-34 przed UAM http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/564/ZNDxTzl6ccGfX4huolWY_500x.jpg 2.T-34 przed Domem Rzemieślniczym http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/564/J278hNKShaTF6dErcpV8_500x.jpg 3. T-34 przed Domem Żołnierza http://www.cyryl.poznan.pl/
 2. Małe 11 lat minęło od mojej ostatniej wizyty tutaj, a temat widzę nadal rozwojowy :) Gratulacje dla Autora oraz Kolegów za wytrwałość i zaangażowanie! Bardzo ciekawa ta galeria fotomontaży.
 3. Powitanie radzieckich czołgistów ma miejsce na ul. Górna Wilda w pobliżu baru Wildeckiego" i narożnika ul. Krzyżowej. O drugim zdjęciu nic nie wiem;) Ja wykopałem " jeszcze coś takiego - Wzgórze Św. Wojciecha z ruinami domu Polskiego Czerwonego Krzyża po prawej stronie.
 4. Czołgi na Roosevelta od drugiej strony - ciekawe położenie tego w tle.
 5. Jakość nie za dobra (taki oryginał), ale to kolejne ujęcie wraku przed budynkiem Dyrekcji Okr. Kolei Państwowej (04.02.45r.)
 6. Te pancerfausty podobno w liczbie 15 tys. sztuk dotarły do Poznania pociągiem z Berlina 20 stycznia. Obok jeszcze jedno zdjęcie wykonane przed Izbą Rzemieślniczą
 7. Widziałem kiedyś to zdjęcie: Stary Rynek i czołgi gwardii majora Iwanowa - o ile dobrze pamiętam :)
 8. Witam! Wczoraj udało mi się odwiedzić wspomnianą już wystawę zdjęć Poznania z 1945r. Muszę przyznać, że fotki zrobiły na mnie spore wrażenie pozwalając na uświadomienie ogromu zniszczeń dokonanych podczas walk o wyzwolenie miasta. Wcześniej znanych było mi tylko kilka umieszczonych tam zdjęć. Ogólnie powiększenia w przyzwoitej jakośći - znawcy na pewno dopatrzą się interesujących ich rzeczy. Większość wystawy przedstawia Stary Rynek wraz z okolicami ale jest też np. ciekawe zdjęcie przedstawiające zniszczone wnętrze katedry i budynek Banku Cukrownictwa (o ile dobrze pamiętam)na miejscu którego
 9. Zdjęcie ukazuje przedstawiony już przez YARDa budynek Dyrekcji PKP przy Al.Niepodległości. Zastanawia mnie stojący przed nim pojazd - nie wiem czy może być to ten sam Su-152, który znajduje się na wcześniej zaprezentowanych fotkach? Tamten był inaczej ustawiony - równolegle do budynu. Czy możliwe jest, że próbowano go przestawić lub usunąć z drogi? (to zdjęcie podobno wykonano latem 45r.),czy mamy może do czynienia z jakąś inną maszyną?
 10. Nie jestem pewien, ale czy może to być StuG III 10,5cm?
 11. może nie zmniejszyłeś rozmiaru, sprawdź jeszcze raz a jakby co to prześlij do mnie brugs@op.pl
 12. Schrek widzę, że nie zasypujesz gruszek w popiele i działasz w temacie:)Jeszcze nie czytałem wspomnianej przez Ciebie książki, a już szykuje sie następna - muszę to nadrobić. Zdjęcia pochodzą z płytki, którą opisałem na początku tematu i są o ile dobrze pamiętam w oryginalnej rozdzielczości, ale prześlę Ci je na maila to zobaczysz co sie z tym da zrobić. Obok: chyba ostatnie już zdjęcie z ww płyty mogące coś wnieść do omawianego tematu, przedstawia złomowisko czołgów w parku na przeciwko Izby Rzemieślniczej pomiędzy al. Niepodległości, a ul. Towarową (1948r.)
 13. http://www.poznaninaczej.pl/main.html - tutaj znajduje się takie porównanie niektórych starych miejsc Poznania z obecnymi - myślę, że temat jak najbardziej godny uwagi i rozszerzenia :)
 14. Ciekawe zdjęcia - dobrze,że temat co jakiś czas odżywa:) W Muzeum Historii Miasta Poznania od 22.II. do 30.III.2005r. w związku z 60-tą rocznicą wyzwolenia miasta, wystawionych zostanie około 50 powiększeń fotograficznych ukazujących jego wojenne zniszczenia, dokumentacja będzie pochodzić z lat 40-tych. Jako, że tematyka ta coraz bardziej zaczyna mnie interesować, co nie ukrywam - w dużej mierze zawdzięczam niniejszemu wątkowi ;)postaram się na pewno zwiedzić zapowiadaną ekspozycję.
 15. Witam - zdjęcie z czerwca 1947r. - rozbiórka czołgu na Kaponierze
×
×
 • Create New...

Important Information