Jump to content

perro

Forum members
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Jeszcze coś z materiałów ;) W zasobach CYRYLA (Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań) jest kilka zdjęć z tematyki niniejszego wątku. Niektóre się powtarzają, ale są w znacznie lepszej jakości. Z uwagi na możliwość naruszenia praw autorskich podaję linki do tych, które - tak mi się wydaje - nie były tutaj jeszcze publikowane. 1. T-34 przed UAM http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/564/ZNDxTzl6ccGfX4huolWY_500x.jpg 2.T-34 przed Domem Rzemieślniczym http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/564/J278hNKShaTF6dErcpV8_500x.jpg 3. T-34 przed Domem Żołnierza http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/564/TceuxNEZQJlOwo14ZgJa_500x.jpg 4. ISU-152 przed DOKP http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/564/HkUhmeLnzIy4HF1YU9w5_500x.jpg 5. ISU-152 przed DOKP od frontu http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/564/VSSqYiURrT3MxCo3vENO_500x.jpg Polecam całą galerię Zbigniewa Zielonackiego (powyższe zdjęcia są tam w większych rozmiarach). Kolekcja zawiera m.in ciekawe zdjęcia obrazujące stan miasta po walkach wyzwoleńczych. http://www.cyryl.poznan.pl/katalog.php?id_grupy_kolekcji=542&reset=1&baza=kolekcje
 2. Małe 11 lat minęło od mojej ostatniej wizyty tutaj, a temat widzę nadal rozwojowy :) Gratulacje dla Autora oraz Kolegów za wytrwałość i zaangażowanie! Bardzo ciekawa ta galeria fotomontaży.
 3. Powitanie radzieckich czołgistów ma miejsce na ul. Górna Wilda w pobliżu baru Wildeckiego" i narożnika ul. Krzyżowej. O drugim zdjęciu nic nie wiem;) Ja wykopałem " jeszcze coś takiego - Wzgórze Św. Wojciecha z ruinami domu Polskiego Czerwonego Krzyża po prawej stronie.
 4. Czołgi na Roosevelta od drugiej strony - ciekawe położenie tego w tle.
 5. Jakość nie za dobra (taki oryginał), ale to kolejne ujęcie wraku przed budynkiem Dyrekcji Okr. Kolei Państwowej (04.02.45r.)
 6. Te pancerfausty podobno w liczbie 15 tys. sztuk dotarły do Poznania pociągiem z Berlina 20 stycznia. Obok jeszcze jedno zdjęcie wykonane przed Izbą Rzemieślniczą
 7. Widziałem kiedyś to zdjęcie: Stary Rynek i czołgi gwardii majora Iwanowa - o ile dobrze pamiętam :)
 8. Witam! Wczoraj udało mi się odwiedzić wspomnianą już wystawę zdjęć Poznania z 1945r. Muszę przyznać, że fotki zrobiły na mnie spore wrażenie pozwalając na uświadomienie ogromu zniszczeń dokonanych podczas walk o wyzwolenie miasta. Wcześniej znanych było mi tylko kilka umieszczonych tam zdjęć. Ogólnie powiększenia w przyzwoitej jakośći - znawcy na pewno dopatrzą się interesujących ich rzeczy. Większość wystawy przedstawia Stary Rynek wraz z okolicami ale jest też np. ciekawe zdjęcie przedstawiające zniszczone wnętrze katedry i budynek Banku Cukrownictwa (o ile dobrze pamiętam)na miejscu którego stoi dzisiaj okrąglak - swoją drogą przedwojenne centrum jak dla mnie miało zdecydowanie większy urok niż dzisiejsze:) No ale do rzeczy: zdjęć przydatnych poruszonemu tutaj wątkowi doszukałem się 3: - zamieszczone już przez Schreka zdjęcie T-34 na ul. Świętego Marcina, - wrak znajdujący się w pobliżu Izby Rzemieślniczej i Domu Żołnierza, jednakże zdjęcie zostało wykonane chyba z innej perspektywy, a sam czołg znajduje się na odległym planie - i najciekawsze wg mnie zdjęcie: rozbite Su-152 na tle budynku Dyr.Okr.PKP na Niepodległości. Fotograf ustawił sie dokładnie na wprost wejścia do budynku po drugiej stronie ulicy więc na pierwszym planie dosyć dobrze widoczne jestustawione równolegle do niej działo (niestety tylko od połowy w górę) i cała jego lewa strona pozbawiona pancerza i odkrywająca trochę wnętrza. Nie znałem tego zdjęcia do tej pory, a w zamieszczonych wyżej nie dopatrzyłem się takiego stanu tej strony ;) Coś jeszcze z wczorajszych ciekawostek: Do poznańskiej redakcji jednej z gazet zgłosił się mieszkaniec ul. Strusia będący w posiadaniu albumu z 60 nieznanymi zdjęciami Poznania pochodzącymi z 1945r. Szczegóły oraz kilka z nich tutaj: http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,2566174.html Można tylko mieć nadzieję, że kiedyś zostaną one udostępnione publicznie w całej swojej okazałości. Pozdrawiam
 9. Zdjęcie ukazuje przedstawiony już przez YARDa budynek Dyrekcji PKP przy Al.Niepodległości. Zastanawia mnie stojący przed nim pojazd - nie wiem czy może być to ten sam Su-152, który znajduje się na wcześniej zaprezentowanych fotkach? Tamten był inaczej ustawiony - równolegle do budynu. Czy możliwe jest, że próbowano go przestawić lub usunąć z drogi? (to zdjęcie podobno wykonano latem 45r.),czy mamy może do czynienia z jakąś inną maszyną?
 10. Nie jestem pewien, ale czy może to być StuG III 10,5cm?
 11. może nie zmniejszyłeś rozmiaru, sprawdź jeszcze raz a jakby co to prześlij do mnie brugs@op.pl
 12. Schrek widzę, że nie zasypujesz gruszek w popiele i działasz w temacie:)Jeszcze nie czytałem wspomnianej przez Ciebie książki, a już szykuje sie następna - muszę to nadrobić. Zdjęcia pochodzą z płytki, którą opisałem na początku tematu i są o ile dobrze pamiętam w oryginalnej rozdzielczości, ale prześlę Ci je na maila to zobaczysz co sie z tym da zrobić. Obok: chyba ostatnie już zdjęcie z ww płyty mogące coś wnieść do omawianego tematu, przedstawia złomowisko czołgów w parku na przeciwko Izby Rzemieślniczej pomiędzy al. Niepodległości, a ul. Towarową (1948r.)
 13. http://www.poznaninaczej.pl/main.html - tutaj znajduje się takie porównanie niektórych starych miejsc Poznania z obecnymi - myślę, że temat jak najbardziej godny uwagi i rozszerzenia :)
 14. Ciekawe zdjęcia - dobrze,że temat co jakiś czas odżywa:) W Muzeum Historii Miasta Poznania od 22.II. do 30.III.2005r. w związku z 60-tą rocznicą wyzwolenia miasta, wystawionych zostanie około 50 powiększeń fotograficznych ukazujących jego wojenne zniszczenia, dokumentacja będzie pochodzić z lat 40-tych. Jako, że tematyka ta coraz bardziej zaczyna mnie interesować, co nie ukrywam - w dużej mierze zawdzięczam niniejszemu wątkowi ;)postaram się na pewno zwiedzić zapowiadaną ekspozycję.
 15. Witam - zdjęcie z czerwca 1947r. - rozbiórka czołgu na Kaponierze
×
×
 • Create New...

Important Information