Skocz do zawartości

Festung Posen 1945 - pancerne wraki.


YARD

Rekomendowane odpowiedzi

2 zdjecie z tego samoego albumu (juz było na frum ale nie opisane) .Zdjecie zostało zrobione na ulicy Wielkiej od strony strego rynku . Ładnie widać wieze i kadłub od t-34/75 swoja droga ciekawe co go tak urządziło???
Miejsce wynika z opisu postram sie to sprawdzic bo nie znalazłem 100% dowdów na zdjeciu ze to faktycznie tam.



Schrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 zdjecie tez z w/w albumu niestety bardzo słabe . postaram sie o lepsze ale na dzień dzisejszy tylko cos takiego. Zdjecie przedstawia Maultiera chyba tego samego co jotes wkleił ale nie jestem pewien.

narazie ze sprzetu pancernego to tyle co posiadam

licze ze czesc kolegó tez sie zmobilizuje pozeszyzmy juz i tak dosc ciekawą galerie ;-)



Schrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to chyba ten sam Maultier. Co do zamieszczonego przeze mnie zdjecia - pochodzi z archiwów miasta (jeśli dobrze pamiętam). Mam jego skan ok. 2000 x 2500 pikseli, ale samo zdjęcie jest dość kiepskie, więc ujawnia niewiele więcej szczegółów.

Pzdr,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wydaje się pasować do wątku więc wpisuję. Właśnie ukazała się kolejna książka z serii Festung Posen. Zapowiada się smakowicie choć jeszcze jej nie przeczytałem. W każdym razie autorem jest Niemiec, który przebił się (wydostał?) z oblężonego Poznania i przez kilka miesięcy tułał się, żeby dotrzeć do Niemiec za linię frontu. Tytułu nie podaję, bo to byłaby reklama (zresztą nie pamiętam). Książeczka fantastycznie wygląda, choć ma trochę zbyt wysoką cenę - 42zł. Mam nadzieję, że autorzy jeszcze nas czymś zaskoczą. Słyszałem że szykują teraz pozycję o ruskich czołgach walczących w Posen. Miłej lektury!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ksiązka jest genialna cena jest duza ale warto poniewarz objestosciowa same kartki to jest wiecej niz poprzednie pozycje razem wziete ;-)

Faktycznie ma wyjsc publikacja o ruskich sił pancernych na terenie poznania i album zdjec z walk w poznaniu . Obydwie pozycje zapowiadaja sie dośyć ciekawie
p[ostaram sie trzymac reke na pulscie jak cos bede wiedział dam znać

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do zdjęć zamieszczonych przez YARD'a i Schrek'a przesyłam zdjęcie wykonane z ratusza w kierunku ulicy Wielkiej. Można dzięki niemu zorientować się gdzie stał zniszczony rosyjski tank opisywany w obu postach - punktem orientacyjnym będzie kamienica znajdująca się na narożniku Szewskiej i Wielkiej (charakterystyczne narożne okna widoczne na obu zdjęciach)

pozdrawiam

bucka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie ukazuje przedstawiony już przez YARDa budynek Dyrekcji PKP przy Al.Niepodległości. Zastanawia mnie stojący przed nim pojazd - nie wiem czy może być to ten sam Su-152, który znajduje się na wcześniej zaprezentowanych fotkach? Tamten był inaczej ustawiony - równolegle do budynu. Czy możliwe jest, że próbowano go przestawić lub usunąć z drogi? (to zdjęcie podobno wykonano latem 45r.),czy mamy może do czynienia z jakąś inną maszyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komunikat wojenny Naczelnego Dow. Armii Radzieckiej z dnia 23.02.1945r
Wojska 1 Fr. Biał po miesięcznym oblęzeniu i uporczywych walkach rozgromiły okrążonego npla. i w dniu 23 lutego całkowicie opanowały miasto i twierdze Poznań- strategiczny węzeł obrony niem. na kier. berlińskim. Woj radz. wzięły do niewoli 23000 niem. żołnierzy i oficerów z ich dow. gen. mjr.Matternem i jego sztabem. Ponadto zdobyto:365 somolotów , 32 czołgi i działa panc. , 584 działa różnych kal. , 4490 kar. masz . ,177 możdzierzy , ponad 30000 karabinów i pistoletów masz. , 3700 poj .mech. , 21 radiostacji , 193 parowozy , 3700 wagonów 990 koni , .Nieprzyjaciel utracił tylko w zabitych ponad 25000 żołnierzy."
Jed.radz. które najbardziej wyróżniły się w walkach o Poznań , otrzymały zaszczytne nazwy Poznańskich" , a wieczorem 23 lutego w Moskwie salutowano na cześć zdobywców Cytadeli 20 salwami art. z 244 armat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dzisiaj w kwoli scislosci medale za walki w Poznaniu z rak prezydenta odebrali kombatanci Rosyjscy i Niemieccy (sic!)


365 somolotów , 32 czołgi i działa panc. , 584 działa różnych kal. , 4490 kar. masz . ,177 możdzierzy , ponad 30000 karabinów i pistoletów masz. , 3700 poj .mech. , 21 radiostacji , 193 parowozy , 3700 wagonów 990 koni ,"


konie zrozumiem paroway zrzumiem ale skad ulicha te czołgi i samoloty ?????


chyba ze liczyli kazda srubke jako samolot albo nałozyły im sie zdobycze powstanców na ławicy w 1919 ;-)


w krótce nowe zdjecia !!!



Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bojach o Poznań" wymienia sie 3 lotniska:
Ławica,Krzesiny,Kobylnica(?) Może te liczby sie odnoszą do maszyn bojowych +remontowanych/produkowanych w P.?

PS.wiadomo ile zdobyto fabrycznie nowych maszyn w Poznaniu?
Coś tam okupanci produkowali:FW 190,Ta 154.

Pzdr.
@ndrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst dotyczy bezpośrednio walk toczących się pod koniec stycznia 1945, ale w ten sposób chciałem nawiązać do wczorajszej okrągłej rocznicy...
Wyszukałem podnoszący ciśnienie fragment w książce Szumowskiego Boje o Poznań 1945".
Tylko pierwszy z trzech czołgów posuwających się z największą szybkością ul. Dębińską i prowadzących w ruchu ogień armat oraz miotaczy ognia [...] wtargnąl w ul. Raczyńskich i poszarżował w jej głąb. Następny [w pierwszym poście YARD'a rozpoczynającym ten temat - czołg oznaczony nr 6], kiedy mijał plac po Bramie Dębińskiej, został trafion pociskiem "Pantery, wyjeżdżającej z Wałów Kazimierza Wielkiego.I choć załoga tego T-34 - ogarniętego niebawem płomieniami - zdołała jeszcze zniszczyć czołg nieprzyjacielski (pierwotne rozmieszczenie wraków świadczyło, że pojedynek został stoczony na dystansie kilkunastu zaledwie metrów), trzeci T-34, mając zatarasowany wlot ul. Raczyńskich gorejącym poprzednikiem, ostrzeliwany przez oba działa szturmowe i z pancerzownic, musiał się wycofać. [...] Odcięty od piechoty pierwszy T-34, samotnie pędzący w głąb śródmieścia, został w końcu rozbity z pancerfaustów, kiedy nawracał na pl. Bernardyńskim [YARD nr 5]."
Niezła jatka...
pozdrawiam bucka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do zdjęcia zamieszczonego przez Schreka z T-34 zniszczonym na Św. Marcinie zamieszczam dwa zdjęcia dające dobre pojęcie jak to miejsce wyglądało wcześniej , a jak wygląda w czasach dzisiejszych. Wykorzystałem zdjęcia z albumu wydanego przy wspatciu Gazety Poznańskeij w 2000 roku - tytułu teraz nie pamiętam...

pozdrawiam

bucka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i może jeszcze zdjęcia dokumentujące miejsce, w którym stał SU-152 (Most Chwaliszewski/Mostowa)- widok z ok. 1916 roku w kierunku Chwaliszewa zgodny z kierunkiem patrzenia" ze zdjęcia YARD'a z 06.02.2005

pozdrawiam

bucka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Wczoraj udało mi się odwiedzić wspomnianą już wystawę zdjęć Poznania z 1945r. Muszę przyznać, że fotki zrobiły na mnie spore wrażenie pozwalając na uświadomienie ogromu zniszczeń dokonanych podczas walk o wyzwolenie miasta. Wcześniej znanych było mi tylko kilka umieszczonych tam zdjęć. Ogólnie powiększenia w przyzwoitej jakośći - znawcy na pewno dopatrzą się interesujących ich rzeczy. Większość wystawy przedstawia Stary Rynek wraz z okolicami ale jest też np. ciekawe zdjęcie przedstawiające zniszczone wnętrze katedry i budynek Banku Cukrownictwa (o ile dobrze pamiętam)na miejscu którego stoi dzisiaj okrąglak - swoją drogą przedwojenne centrum jak dla mnie miało zdecydowanie większy urok niż dzisiejsze:)
No ale do rzeczy: zdjęć przydatnych poruszonemu tutaj wątkowi doszukałem się 3:
- zamieszczone już przez Schreka zdjęcie T-34 na ul. Świętego Marcina,
- wrak znajdujący się w pobliżu Izby Rzemieślniczej i Domu Żołnierza, jednakże zdjęcie zostało wykonane chyba z innej perspektywy, a sam czołg znajduje się na odległym planie
- i najciekawsze wg mnie zdjęcie: rozbite Su-152 na tle budynku Dyr.Okr.PKP na Niepodległości. Fotograf ustawił sie dokładnie na wprost wejścia do budynku po drugiej stronie ulicy więc na pierwszym planie dosyć dobrze widoczne jestustawione równolegle do niej działo (niestety tylko od połowy w górę) i cała jego lewa strona pozbawiona pancerza i odkrywająca trochę wnętrza. Nie znałem tego zdjęcia do tej pory, a w zamieszczonych wyżej nie dopatrzyłem się takiego stanu tej strony ;)

Coś jeszcze z wczorajszych ciekawostek:
Do poznańskiej redakcji jednej z gazet zgłosił się mieszkaniec ul. Strusia będący w posiadaniu albumu z 60 nieznanymi zdjęciami Poznania pochodzącymi z 1945r. Szczegóły oraz kilka z nich tutaj:

http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,2566174.html

Można tylko mieć nadzieję, że kiedyś zostaną one udostępnione publicznie w całej swojej okazałości.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peerro ohj bedzie trzeba sie przejsc do ratusza i te ftki wyciagnąc ;-)


koleja porcja z serii wczoraj i dzis niestety na archiwalne przyjdzie nam poczekac



miejsce po Pak-u 10,5 cm przy zamku w tle aula uam i teatralka

Schrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie